Sağlık 23 Ekim 2021 - 13:28:10

Magnezyum Hangi Yiyeceklerde Var? Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Hangi Yiyeceklerde Var? Faydaları Nelerdir?

Magnezyum, gümüş beyazlığında, tohum ve sebzelerde klorofil halde bulunan, vücudun kendi başına üretemediği ve organların işlevi için gerekli olan bir metaldir.

Magnezyum Nedir, Ne Demek?

Protein sentezi, kas ve sinir işlevi, kan şekerinin düzenlenmesi ve kan basıncı dengelenmesi gibi birtakım biyokimyasal reaksiyonların düzenlenmesinden sorumlu olan magnezyum minerali, yaklaşık olarak 300'den fazla enzim sisteminin yapısında yer almaktadır. Vücudumuzda asit baz dengesinin sağlanmasında yardımcı olur. Bu nedenle insan vücudunda bulunması gereken ihtiyaç duyulan bir mineraldir. Tüketilmediği veya eksikliği dahilinde birçok hastalığa ve bozukluğa sebep olmaktadır. Bu sebeple önemlidir.

Hayati öneme sahip olan 11 mineral arasında yer alan magnezyum, kalsiyum ve fosfor ile birlikte çalışabilmektedir. Kalsiyum ile birlikte çalıştığı zaman kaslarda gevşeme sağlar. Kemik ve diş yapısında ise fosfor ve kalsiyum ile birlikte bulunmaktadır. Bu mineral tüm etkilerinin yanı sıra hücre yenilenmesi ve büyümesi konusunda da etkilidir.

Magnezyum Ne İşe Yarar?

Kortizolun beyin dengelenmesini sağlayan en etkili vitamin olarak betimleyebileceğimiz magnezyum, vücudumuzun sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyulan bir bileşendir. Magnezyumun faydasından söz edecek olursak eğer;

 • Vücudun iç dengesinin korunması için kan düzeyinin normal oranlarda kalmasını sağlar.
 • Mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Eğer magnezyum yeterli miktarda vücutta varsa depresyon, kaygı gibi psikolojik sorunlar söz konusu olmaz.
 • Enerji veren yapısı sayesinde yorgunluğu ve hasizliği giderir.
 • Elektrolit dengesinin korunmasını sağlar.
 • Hücre bölünmesinde önemli rollar üstlenir ve hücreleri alüminyum, nikel, kadmiyum, cıva, kurşun gibi zararlı etkenlere karşı korur.
 • Vücutta kalsiyumun ve potasyumun etkisini artırmaktadır.

Günlük hayatımızda yeteri kadar magnezyum tükettiğimizde bizleri sağlıklı ve diri tutacaktır. Magnezyum eksikliği birçok hastalığın doğmasına neden olmaktadır. Hayatımızda daha düzenli ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için yeteri kadar magnezyum tüketilmesine ihtiyaç duyarız.

Magnezyumun Vücuda Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz mineraller arasında yer alana magnezyumun cilde faydaları ve aynı zamanda genel sağlığa yararları vardır. Bunlarda bazıları:

 • Cildin, saçların ve tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlar.
 • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli bir payı vardır.
 • Vücut ısısının dengelenmesine olanak sağlar.
 • Astım ve alerjik nezle etkilerini hafifletir.
 • Vücutta olan sodyum ve potasyum dengesi üzerinde olumlu etkisi vardır.

Magnezyum bizleri birçok hastalıktan korumaya ve yaşam kalitemizi yükseltme de önemli bir rolü vardır. İnsan hayatında genel anlamda birçok besin tüketir ve içlerinde bulunan vitamin mineraller bizlerin sağlıklı ve yüksek yaşam kalitesine sahip olmamızda etkilidir ve kesinlikle almamız gereken maddelerdir. Bunların içerisinde bulunan bir mineralde magnezyum vitaminidir

Magnezyum Eksikliği ve Fazlalığı Nedir?

Vücutta gerektiği kadar magnezyum olmaması hipomagnezemi yani magnezyum eksikliği olarak belirtilir. Bu durum aşırı alkol tüketimi, sindirim sistemi hastalıkları, bazı ilaçların yan etkisi ve şeker hastalığından kaynaklanabilmektedir. İştahsızlık, mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik, uyuşma ve karıncalanma, kişilik değişikliği, kalp ritminde bozulmalar, epileptik nöbet gibi durumlara neden olabilir.

Eğer vücutta gereğinden fazla magnezyum minerali mevcutsa hipermagnezemi yani magnezyum fazlalığından söz edilmektedir. Gıda takviyeleri ya da kullanılan bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Bu durum vücutta ishal, karın krampları, yüzde kızarma, idrar kesesinin anormal dolması, bağırsak hareketlerinin durması, aşırı halsizlik, solunum zorluğu ve bulantı gibi durumlara neden olabilir.

Magnezyum Nelerde Var? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Birçok yiyeceğin içerisinde bulunan doğal magnezyum kaynaklarını belirtecek olursak eğer; ay ve kabak çekirdeği, fındık, badem ve fıstık, kepekli ekmek, kakao, keten tohumu, susam, tahin, ıspanak, barbunya, yulaf, karides, bezelye, ton balığı, ahududu, domates, mantar, patates, çilek, karpuz, kimyon, karanfil, muz, mercimek, patlıcan, brokoli, avokado, balık, bitter çikolata, nar, ayva, hindistan cevizi, acı biber şeklindedir.

Magnezyum içeren besinlerin tüketime hazırlanması aşamasında magnezyum değerini kaybetmemesi için dikkat edilmelidir. Bu yüzden bazı gıdalar çiğ tüketilmesi gerekirken bazı gıdalar ise gerektiği kadar pişirilerek tüketilmelidir. Besindeki magnezyum değerini korumak açısından bu oldukça önemlidir. Bazı yiyecekler de bulunma değeri daha yüksekken bazılarında yeteri kadar vardır. Bunlar ürünün kendisine göre değişmektedir.

Yazımızın içeriğinde magnezyum hangi yiyeceklerde var sorusuna cevap verirken aynı zamanda bu mineralin öneminden de bahsetmiş bulunmaktayız. En iyi magnezyum takviyesine bakacak olursak eğer; piyasa birçok içerik ve marka saymak mümkündür. Öncelikle doğal besinlerden alınması tavsiye edilmektedir. Doktor onayı ile takviye alımı sağlanabilir.

 • magnezyum nedir
 • magnezyum minerali
 • magnezyum ne işe yarar
 • magnezyumun faydası
 • magnezyum fazlalığı
 • magnezyumun vücuda faydaları
 • magnezyumun cilde faydaları
 • magnezyum vitamini
 • magnezyum nelerde var
 • doğal magnezyum
Yorumlar
Elif Güler Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Bu konuda bilgisi olan varsa bana yardımcı olsun lütfen cevapla
Sena Kara Magnezyum eksikliği durumunda ne gibi sağlıklı problemleri yaşanır? Bu eksikliği gidermek için ne yapmak gerkeir? cevapla
yorum yaz
Fesleğen Zayıflatır mı? Kilo Verdirirmi? Fesleğenle Zayıflama Yöntemi