Sağlık

Parlak Saçlar İçin Doğal Yöntemler

01 Ağustos 2017 - 21:10:29
Parlak saçlar için doğal yöntemler

Sağlıklı ve parlak saçlar herkesin istediği bir durumdur. Saçların sağlıklı olması için bakımının doğru yöntemlerle yapılması gerekmektedir.

Saçların Sağlıklı Olması İçin Ne Yapmalı?

Aslında saçların sağlıklı olması için kesilmesi tam anlamıyla doğruluk taşımaz. Çok yıpranmışsa veya stil değişikliği içinse kestirilmelidir. Onun dışında doğal yöntemlerle ve doğru uygulamalar ile sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür. Mesela bu alanda elma sirkesinin, aslında saç derisi için kuruluğa ve kaşıntıya iyi geldiğini bilmekten bahsediyoruz. Başınızı elma sirkesi ile yıkarsanız, kaşıntı ve kuruluk sorununuza çare bulduğunuzu fark edeceksiniz. Hem doğal hem de ekonomik anlamda uygun olan bu yöntemlerle, parlak ve sağlıklı saçlar sizin olsun. Güzelliğin en önemli tamamlayıcılarından olan saçlarınıza, ufak dokunuşlar yaparak ve bakımlarını düzenli sağlayarak ışıltı katın.

Saçların Bakımlı Olması İçin Ne Yapmalı?

Saçlarınızın günlük bakımında yapılan uygulamaların doğru olması önemlidir. Mesela saçları fazla taramamak gerekir. Tarama işlemi gerektiği durumlarda veya şekil verileceği zaman yapılmalıdır. Tarama işleminde fırça kullanımı saçlarınıza zarar vermez ve kırılmasının önüne geçer. Ayrıca saçları çok sıkı toplamak da saçların kırılmasına neden olur. Rahat bırakılan saçlar her zaman çok daha sağlıklı ve iyi bir görünümdedir. Bununla birlikte doğal yöntemlerin yanı sıra kullanılan saç ürünlerinde, kaliteden asla ödün vermeyin. Ürün seçiminde saç yapınıza uygun olmasına ve ürünün kaliteli olmasına özen gösterin.

Parlak Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

Parlak saçlara sahip olmak için uygulanabilecek doğal yöntemler mevcuttur. Bunlar;

  • Sıcak yağ uygulaması,
  • Hintyağı veya protein ile yapılan uygulama,
  • Zeytinyağı ve balın olumlu etkisi,
  • Farklı karışımlarla yapılan maskeler şeklindedir.
Parlak Saçlar İçin Bitkisel Yağlar

Parlak saçlara sahip olmak için zeytinyağının ısıtılarak saçlara uygulandığı yöntem oldukça etkilidir. Sıcak yağ uygulamasında, zeytinyağı ısıtılarak yavaş yavaş saç derisine yedirilir ve sıcak suda ıslatılan bir havlu ile sarılır. Havlu soğudukça işleme iki veya üç kere devam edilir. En son saçlar yıkanır ve durulanır. Bu yöntem hintyağı ile de yapılabilir. Özellikle çok çabuk kırılan ve ince telli olan saçlar için hintyağı ile yapılan yöntemin tercih edilmesinde fayda vardır. Parlak saçlara sahip olmanın diğer yollarından biri de zeytinyağı ve bal karışımından geçmektedir. Az miktarda zeytinyağı ve bal karıştırılıp, birkaç gün dinlendirdikten sonra kullanabilirsiniz. Saç derisine yedirilen bu karışımdan sonra, başa naylon bir torba geçirerek sıcaklık muhafaza edilmelidir. Yarım saat kadar başta bekletildikten sonra saçlar bol su ile durulanmalıdır.

Parlak Saçlar İçin Yumurta Yöntemi

Parlak saçlar için yumurta da oldukça işe yarar. Bir yumurtanın sarısı ile iki çorba kaşığı kadar zeytinyağı karıştırılır ve saç diplerine sürülür. Masaj yapılıp, on dakika kadar bekletilen bu karışım sonrası saç yıkanır ve durulanır. Oldukça ekonomik ve kolay olan bu uygulama sayesinde saçlar canlılık kazanmakta ve parlak bir görünüm elde edilmektedir. Bununla birlikte ortalama iki haftada bir, saçlar şampuanlandıktan sonra, saça dökülen bir fincan taze sıkılmış limon veya sirke mükemmel etkiler sağlar. Saça dökülen limon veya sirke masajla iyice yedirilir ve sonrasında saçlar durulanır. En son saç kremi sürülerek yıkanır. Yapılan bu uygulama, saçlardaki tüm kirin gitmesini ve saçların arınmasını sağlar. Mükemmel bir parlaklık bu uygulama ile sizleri beklemektedir.

Yorumlar
Oya Keskin 15 Ağustos 2017 - 17:10:31 Saçlarım aşırı kuru parlaması için ne yapmalıyım? Önerebileceğiniz doğal maske veya kür var mı? Saçlarımın parlak görünmesini istiyorum ama bir türlü olmuyor:((cevapla
İlayda Taşkesen 15 Ağustos 2017 - 17:11:00 Zeytinyağı ve bal gerçekten saçları canladırıyr ve güçlü hale getiriyor. Parlaklık için birebir çözüm bencecevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: