Sağlık 22 Ekim 2021 - 11:03:56

Pdw Nedir? Pdw Neden Yükselir? Pdw Yüksekliği ve Pdw Düşüklüğü

Pdw Nedir? Pdw Neden Yükselir? Pdw Yüksekliği ve Pdw Düşüklüğü

PDW Trombositlerin genişliği ve arasındaki mesafesinin dağılma aralığına denir.

Pdw Nedir? Ne Demek?

PDW yüksekliği veya pdw düşüklüğü yalnızca kan testi yapılarak öğrenilir. PDW testi bazı nedenlere bağlı olarak yapılması mevcuttur. Eğer ciltte kendiliğinden oluşan morluklar söz konusu ise, kendi kendine yaralar meydana geliyor ise, sürekli burunda kanama görülüyor ise, deride bazı lekeler çıkmış ve deride kuruma görülüyor ise bu test yapılması gerekmektedir.

PDW testinin yapılmasıyla ilgili olarak bazı bayanların adet kanamaları çok uzun sürer ve o dönem de çok ağrı hissederler bu ağrı o kadar fazladır ki günlük hayatını çok fazla etkiler. Bunların olması da pdw ile alakalı olabileceğinden bu test yapılması gerekir. Kan değerlerine bakıldığında PDW normal değerleri 9.0-14.0 olması gerekir. Sağlıklı kişinin değerleri bu değerler de olmalıdır. PDW seviyesi bu değerlerin altında veya üstünde ise doktor bunun nedenini bulmalıdır ve buna bağlı olarak ilaçlar önererek bunu normal seviyeye getirmelidir.

PDW normal değerleri 9.0-14.0 arasında olması gerekmektedir.

Pdw Neden Yüksek Çıkar?

PDW yüksekliği trombosit seviyesinin farklılaştığının bir belirtisidir. PDW bazı nedenlere bağlı olarak yükselebilir. Yüksek PDW sebepleri şu şekildedir.

  • Bazı hastalıklar PDW seviyesini yükselmesine neden olur.
  • Çok sık doğum kontrol hapının kullanılması PDW'yi yükseltir.
  • Kanser hastalığı.
  • Kansızlık ve demir eksikliği.
  • Vücutta bulunan enfeksiyon.

Pdw Yüksekliğinin Belirtileri Nelerdir?

PDW bakmak için kan testi yapıldığında sonuç yüksek veya eksik çıkar ise doktorun öncelikle işi bunun neden kaynaklandığını çözmesidir. Bazı durumlarda böbrek yetmezliği, bulaşıcı hastalıklar da bu sonucun bu şekilde çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu sorunu bulmak için birtakım testler yapılmalıdır. PDW yüksekliğinin en belirgin belirtisi el ve ayaklar da aşırı titreme ve birden gelen titremedir. Bunun yanında sonradan oluşan morluk, şişlik de bir belirtidir. Bu gibi sorunlar meydana geldiğinde hemen doktora başvurarak gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamalısınız. Bu durum ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Pdw Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

PDW yüksekliği tedavisi için öncelikle yüksekliğin neden kaynaklandığı bilinmesi gerekir. Bunun için de doktora gidilerek bazı tetkikleri yaptırmanız gerekir. PDW'nin yüksek olduğu kan testi yapılarak anlaşılır. Eğer PDW değerinizin yüksek olmasına neden olan etken kansızlık, vitaminsizlik, demir eksikliği gibi eksiklikler ise doktorunuz ilaç vererek bu rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

PDW yüksekliğinin başka bir nedeni mevcut ise o zaman da onun tedavisine başlanarak PDW yüksekliği düşürülüp normal sınırlara getirilecek. PDW yüksekliğinin neden kaynaklandığı çözüldükten sonra doktorunuzun size önereceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız tavsiye edilir. Düzenli kullanılmaz ise PDW yüksekliği tedavisinde pek etkili olmaz ve bir işe yaramaz. Doktorunuz ilaç vererek aylık kontrollere çağırır ve sizi tekrar teste sokarak düzelme olup olmadığına bakar. Mutlaka aksatmadan kontrollere sağlığınız için gitmelisiniz.

  • pdw değeri nasıl düşürülür
  • pdw değeri ne olmalı
  • pdw ne demek
Yorumlar
Pelin Kara Pdw yüksekliğinin kanser ile bağlantısı var mı? Kötü sonuçlara neden olur mu? Tedavisi için nasıl bir yöntem izlemek gerekir? cevapla
Irmak Fidan Pdw değeri ne olmalı? Pdw kan değerinin normal sonucu kaç çıkmalı? cevapla
yorum yaz
Göbek Yapan Gıdalar, Yiyecekler ve İçecekler