Zilhicce ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? Fazileti nedir?
Sağlık

Zilhicce Ayı Ne Zaman Başlıyor, Ne Zaman Bitiyor? Fazileti Nedir?

10 Eylül 2018 - 05:59:28

İslam dininde beş esastan biri olan hac farizasının gerçekleştirildiği aya zilhicce ayı denilmektedir.

Zilhicce Ayı Ne Zaman Başlıyor, Ne Zaman Bitiyor?

Kurban bayramının içinde bulunduğu ay olarak da bilinmektedir. Kurban bayramından ilk on gün öncesinde başlayan mübarek günler kurban bayramına kadar devam etmektedir. Bu ay içerisinde yapılması gerekenler kişinin amel defterine iyiliklerin yazılmasını sağlar. Bunun yanı sıra zilhicce ayı yapılan günahlardan arınma ayı olduğundan tövbe etme imkanı bulunmaktadır.

Zilhicce Ayında Neler Yapılır?

Kurban bayramından ilk önceki gün zilhicce ayı olarak kabul edilmektedir. Bu 10 günde kişinin kendini ibadete vermesi amel defterinin kapanmasını sağlar. Hacca giden Müslümanlar kurban bayramından 10 gün öncesinde başlayan bu mübarek ay on gün boyunca sabah namazı sonrası 10 salavat, 10 istiğfar ve 10 tevhid okumalıdır. Özellikle hacca gidemeyenlerin ibadetlerini en iyi şekilde yapmaya özen göstermelidir. Bu ay içerisinde oruç tutmak da yapılan ibadetler arasındadır. Özellikle zilhicce ayının arife gününde oruç tutmak çok büyük bir fazilettir. 10 gün boyunca oruç tutan ya da arife günü oruç tutan kişi Kurban bayramının 1. gününde kurban kesilene kadar herhangi bir şey yememesi gerekmektedir. Kesilen kurban eti ile orucun açılması gerekmektedir. Hac görevini yerine getiren Müslümanlar ise Arafat' a çıktıktan sonra kurban bayramı gününde milyonlarca kurban Allah için kesilir ve o yılki amel defterleri kapanır.

Zilhicce Ayı İbadetleri Nelerdir?

Mübarek aylardan biri olan zilhicce ayında kulların yıl içerisinde eksik olan ibadetlerini tamamlamaları için Allah tarafından verilen af ayı olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde kişinin oruç tutması ve ibadetlerini yerine getirmesi oldukça büyük sevaptır. Bu dönemi ibadetle geçirmek o yılki amel defterinin kapanmasına vesile olmaktadır. Kurban bayramının ilk gününe kadar yapılan ibadetler kişinin ruhsal olarak da rahatlamasını sağlamaktadır.

Zilhicce Ayı Fazileti Nedir?

Zilhicce ayının faziletleri namaz kılmak, oruç tutmak, tövbe etmek ve tesbih çekmek bu ay içerisinde yapılacak faziletlerdir. Ayrıca Zilhicce ayı dışında Ramazan ayı ve Muharrem Ayı içerisinde de oruç tutulması büyük sevap işlenmesini vesile kılmaktadır. Zilhicce ayı içerisinde yapılan tüm ibadetler kişinin amel defterinin kapatılmasını sağlar. Bu dönemde kişi kendini tamamen ibadete vermelidir. Hayırlı ibadetler ile meşgul olmak Allah karşısında affedilir bir kul olmayı nasip eder.

Zilhicce Ayının Amelleri Nelerdir?

Zilhicce ayında ayrıca sadaka vermek, kaza namazı kılmak, Kuranı Kerim okumak ve tesbih namazı kılmak gerekir. Bunun yanı sıra Cevşedi Kebir, Evradı Kudsiye ve Tahmidiye duasının okunması gerekmektedir. Zilhicce ayı içerisinde kişinin ruhen kendini daha iyi hissedebilmesi ve Allah için bir şeyleri yapması kulluk görevini yerine getirmesini sağlayacaktır. Kurban bayramı ile biten bu ayın içerisinde ibadet ile ilgilenmek gerekmektedir. Ayrıca haram olan aylar içerisinde de oruç tutmak amel defterine sevap yazılmasını sağlar.

Yorumlar
Meryem Tungar 10 Eylül 2018 - 06:09:28 Zilhicce ayının önemini bildiğim için bu ayın fazileti için namaz kılıyorum ve aynı zamanda zikir çekiyorum. Orucunu elimden geldiğinde tutabiliyorum ama şeker hastası olduğum için çok mümkün olmuyor maalesef.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: