Diyet 09 Eylül 2021 - 23:09:19

Metabolik Diyet Listesi Nedir? Metabolik Balans Diyeti Yapanlar ve Örneği

Metabolik Diyet Listesi Nedir? Metabolik Balans Diyeti Yapanlar ve Örneği

Metabolik diyet olarak son yıllarda ortaya çıkan diyet türü ise tamamen kişiye özel ve tıbbi bir şekilde uygulanan diyetlerden biridir. Başlangıçta diyetin kişiyi zorlamasından sonra verilen kilolar arttıkça daha keyifli hale gelebilmektedir.

Metabolik Diyet Nedir, Ne Demek?

Zayıflamak ya da fit kalmak için her gün farklı beslenme şekilleri ortaya çıkmaktadır. Kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesi için düzenli beslenme ve spor gerekmektedir. Zayıfladıktan sonra tekrar aynı kiloları geri almamak için ömür boyu edinilen beslenme biçimine sadık kalınması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin verdiği kiloları ok kısa sürede tekrar geri alması söz konusu olmaktadır. Kişinin metabolik diyet yapması ve diyette tüketeceği besinleri belirlemesi için detaylı bir kan tahlili yaptırması gerekmektedir. Kan tahlilinde kişinin normal olması gereken tüm değerleri ortaya çıkmaktadır. Enzimler, insülin, karaciğer sağlığı böbrek sağlığı, tiroid, kan şekeri ve enzimler detaylı bir şekilde alındıktan sonra kişinin yemesi gereken gıdaların belirlenmesine ve düzenli beslenme biçimine geçmesine metabolik diyet denmektedir.

Metabolik Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır? Kuralları Nelerdir?

Her kişinin metabolizması farklı olduğundan kişinin beslenmesi kilo alıp ya da vermesini sağlamaktadır. Bu yüzden detaylı kan tahlili sonucu diyete sadık kalınarak kısa sürede ideal kiloya ulaşılabilmektedir. Hayat boyu sürecek olan beslenme biçimi kişinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Her diyetin kendine özgü serbest besinleri ve yasaklı besinleri bulunur. Metabolik diyette mutlaka öğünlere protein kaynaklı besinlerden başlanmalıdır. İlk lokma her zaman protein olmalıdır. Bu durum ağzı alınan ilk lokmada vücudun sindirimde salgılayacağı enzimlerin belirlenmesini sağlıyor. Bu sayede vücut daha az yoruluyor ve insülin salımını da azaltmış oluyor. Çünkü insülin çok fazla salgılandığında vücutta yağ hücrelerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Metabolik Balans Diyeti Örneği Nedir?

Metabolik balans diyetinde her gün mutlaka 1 elma yenilmesi gerekiyor. Elma vitamin ve minerallerin günlük tüketim miktarını neredeyse barındırır. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar. Ayrıca lif kaynağı olduğundan sindirimi kolaylaştırır. Yeteri miktarda su içilmelidir. Su her diyette bulunan temel içeceklerdendir. Su tüketiminin arttırılması gerekir. Gün boyu 3 öğün tüketileceğinden öğünler arası 5 saat olması gerekmektedir. Çünkü yemek yenildikten sonra vücut ancak sindirim yapmaktadır. Akşam yemeği en geç 9' da yenilmesi gerekmektedir. Vücudun artık dinlenmeye geçtiği bu zaman diliminde vücudu yormamak için akşam yemek saatinin çok geç saatlere bırakılmaması gerekmektedir.

Metabolik Diyet Nasıl Yapılır?

Metabolik diyet kişinin sağlıklı kilo vermesine yardımcı olur. Fakat kan tahlili sonuçlarına göre belirlenen diyet listesi herkeste farklılık gösterecektir. Bu nedenle metabolik diyete başlamadan önce detaylı kan tahlili yaptırılarak diyete başlanmalıdır. Tıbbi bir diyet olduğundan uzman kontrolü altında yapılması gereken diyetlerden biridir. Özellikle obezite tedavisi gören hastalarda çok fazla tercih edilen bir diyettir.

  • metabolik diyet
  • metabolik diyet listesi
  • metabolik balans diyeti
Yorumlar
Berivan Temel Metabolik diyet listesinde neler var? Yapanlar bu diyet sayesinde zayıflıyorlarmış. Bir arkadaşım uygulamış ve kilo verdim diyor. Ben çok fazla diyet yapamıyorum genelde hep bozuyorum. O yüzden kendime biraz güvenemiyorum. cevapla
yorum yaz
Enerjik Olmak İçin Neler Yapmalı?