Sağlık 09 Eylül 2021 - 19:18:42

Yerba Mate Ne Demek? Yerba Mate Çayının Faydaları ve Fiyatı Nedir?

Yerba Mate Ne Demek? Yerba Mate Çayının Faydaları ve Fiyatı Nedir?

Güney Amerika'da bol oranda olan yerba mate ağacının yapraklarından ayrılan faydalı çaya denir.

Yerba Mate Nedir, Ne Demek?

Yerba mate çayı içeriğinde kakao ve kafeine güç katan teobromin adındaki madde vardır. Kurutulan bitki yapraklarıyla hazırlanan çay olarak bilinir. Üretildiği yerler Brezilya, Arjantin ve Paraguay'dır. C, B1 ve A vitamini bulunur. Amino asit açısından da zengindir. Antioksidan etkisi gözterdiği için çok fazla tercih edilir. İçeriği bu içeceği popüler bir hale getirmiştir.

Yerba Mate Çayı Faydaları Nelerdir?

  • İçinde bulunan mineral ve vitamin seviye vücudun daha enerjik olmasını sağlar. Bu sayede daha enerjik ve dinç hissedebilirsiniz.
  • Sinir sistemine faydası olduğu için üzüntü, depresyon, stres şeklindeki problemlerin üstesinden bu çayla gelmek mümkündür.
  • Antioksidan oranı vücudun hastalıklardan korunmasına yardım eder.
  • Sindirim sistemine olan etkisinden dolayı kilo verilebilmektedir.
  • Depresyona iyi gelmesi bilindik özelliklerinden biridir.
  • Uyku sorununa iyi gelir ve huzurlu uyku düzenine geçilebilmektedir.

Yerba Mate Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yerba mate çayı orijinale yakın bir şekilde evde hazırlamak mümkün olmayabilir. Özel kabın içerisinde demlenen bir çaydır. Bambilyu ve bombilla ismi ile tanımlanan uç kısmı delikli pipetle içilmektedir. Bahsi geçen demleme aparatları internet üzerinden sipariş edilebilir. Aparat olmadan çayın demlenebilme durumu vardır. Çayı demleme için içme suyu kaynatılarak oda sıcaklığında bekletilmektedir. Bir su bardağına tekabül edecek şekilde tahmini olarak bir yemek kaşığı mate yapraklarıyla su karıştırılır. Tahmini olarak beş ila yedi dakika demlenir ve içilir. Çayın yan etkisi olduğu için rahatszılığı olan kişilerin çayı içmeden önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Yerba Mate Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Vücut üzerinde yararları olan çay çok fazla tüketildiği zaman normalden daha çok enerji verir. Enerji verdiği için vücut yorulmakta ve uykusuzluğa iyi gelmemeye başlamaktadır. Uyku haline geçilmesini engelleyerek uykusuzluğa neden olabilmektedir. Fazla içilirse sinir ve sindirim sisteminde fazla seviyede aktif olmasına yol açar. Meydana getirdiği yan etkiler mide bulantısı, kusma ve kabızlıktır. Gün içinde bir bardak çaydan daha çoğu içilmemelidir. Düzenli şekilde tüketilmeye karar verildiğinde minimum bir hafta süre ile bırakılması tavsiye edilmektedir. Yerba mate çayını gereğinden fazla tüketmemek gerekir. Ciddi rahatsızlığı olan kişilerin bu tarz ürünleri tedavi amaçlı kullanmamalıdır.

Yerba Mate Çayı Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Tüketmeye karar verdiyseniz ilk olarak hekime danışmalısınız. Hekim önerisine başvurmak, sağlığı ihmal etmemek önemlidir. Ayrıca insan hayatını tehlikeye sokma ihtimali olan uygulamaların hepsinden uzak durulmalıdır. Yerba mate çayı fiyatı güncel olarak değişebilir. Bu yüzden herhangi bir aktara gideren çayın fiyatının ne kadar olduğu hakkında bilgi almanız tavsiye edilmektedir.

  • yerbamate
  • yerba mate nedir
  • yerba mate çayı
  • yerba mate çayı fiyatı
Yorumlar
Yasemin kaçmaz Yerba mate çayı satın almak istiyorum. Nerede satılır, nasıl yapılır, kullananlar ne diyor diye biraz baktım internete ve hep iyi şeyler gördüm. Şikayet yorumu ya da yan etki gördüm diye kimse yok nerdeyse. Zararları yoksa kesin alacağım. cevapla
yorum yaz
Dolaman Mantarı Nedir? Nasıl Olur? Faydaları ve Fiyatı