Sağlık 15 Kasım 2021 - 18:17:59

Vücuttaki Parazitler Nasıl Anlaşılır? Nasıl Oluşur? Nasıl Temizlenir?

Vücuttaki Parazitler Nasıl Anlaşılır? Nasıl Oluşur? Nasıl Temizlenir?

Parazit; başka bir beden üzerinde yaşamına devam eden ancak kendisi fayda görürken yaşadığı bedene zarar veren canlılar olarak isimlendirilmektedir.

Parazit Nedir? Neden Oluşur?

Evrende yaşamını devam ettiren çok sayıda canlı bulunurken tek hücreli canlılar da bu kategorilerden birisidir. Halk dilinde asalak olarak bilinen parazitler insan vücuduna farklı yollardan girerken önlem alınmadığı takdirde çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Vücudun farklı bölgelerine yerleşen parazitler çok küçük boyutlarda olabildiği gibi zamanla büyüyerek daha kolay fark edilebilen bir hale de gelebilirler. Eğer parazit çeşitlerine bakacak olursak; amip, kıl kurdu ya da tenya gibi tek hücreli organizmalar parazit sınıfında yer almaktadır.

Parazitler Nasıl Oluşur? Nelerde Olur?

Parazitlerin insan vücuduna bulaşmasının çok sayıda sebebi varken ilki içme suyudur. Eğer kişiler kirli içme sularını tüketirlerse bu yollar vücutlarına parazitleri de almış olacaklardır. Özellikle göllerde ya da akarsularda tüketim yapan kişilerde bu sorun sıklıklar görülmektedir. Evlerde çeşmelere ulaşan suya da eğer tarımsal atıklar ya da hayvan dışkıları bulaşmışsa bunlar fark edilemez ve belirli oranda parazitin insan vücuduna girişine sebep olabilir.

Benzer bir şekilde kirlenmiş gıdaların tüketilmesi de insanların parazitlere yakalanması anlamına gelmektedir. Çiğ gıda tüketimi ya da çürümüş gıdaların tüketilmesi durumunda kişilerin parazitler ile karşı karşıya kalması son derece olası bir durumdur.

Tüm bunlarla birlikte parazit nasıl bulaşır diye baktığımızda kedi, köpek, çakal, tilki gibi hayvanların dışkıları ile de vücuda girebilmektedir. Hatta bu parazit yumurtaları rüzgar ile solunum yolundan birle vücuda girebilir. Vücuda çeşitli yollardan giren parazitler, bağırsaklara ulaştığı zaman karın ağrısı başta olmak üzere birtakım semptomlar meydana getirmektedir.

Vücuttaki Parazitler Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Parazitin fark edilmesi için belirli etkilerin görülmesi yeterli olacaktır. İlk olarak ishal ve kokulu dışkı parazitlerin en önemli göstergelerinden birisi olarak görülür. Genelde bağırsaklara yerleşen parazitler sindirim sistemi üzerinde bu şekilde etki bırakır.

İkinci belirti olarak halsizlik ve sıtma hali gösterilmektedir. Kişi sürekli olarak kendini yorgun hissediyor ve uyma isteği içerisinde oluyorsa bu durumun sebebi de parazitler olabilmektedir. Vücut ısısının düşmesi sürekli olarak sıtma hissinin oluşmasına sebep olurken, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ortaya çıkan belirtilerin tamamı, parazit belirtilerinde de görülmeye başlamaktadır.

Şiddetli karın ağrıları da parazitlerin son belirtileri olarak görülmektedir. Bir yandan sindirim sistemine zarar veren parazitler bir yandan da karında gaz sıkışmasına sebep olmaktadır. Bu durumların tamamı kişilerde karın ağrısına sebep olabilir. Karın ağrısı anlık kullanılan ilaçlar ile geçiştirilse de sıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Parazit Nasıl Yok Edilir? Nasıl Temizlenir?

Parazitlerin vücuttan atılması için ilaç tedavisi ön görülmektedir. Hastanelerde tedavi olan kişilerde parazitlerin olduğu anlaşılırsa düzenli ilaç tedavisi ile bu zararlı maddeler vücuttan uzaklaştırılabilmektedir. Genel olarak yetişkin bireylere verilen antibiyotik ilaçlar sorunu kısa süre içerisinde çözecektir.

Belirtiler tamamen ortadan kalkana ilaçlar kullanılmalı, sonrasında bırakılmalıdır. Çocuklarda parazit belirtileri için doktorlar farklı tedavi yöntemleri sunabilmektedir. Her ne şekilde olursa olsun, bu konua mutlaka uzman bir doktora gitmek gerekmektedir.

İlaçlatın yanı sıra parazit kesici bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Bağırsak kurtları ve solucanlar için doğal çaylar da bulunmaktadır. Zerdeçal, kekik gibi bitkisel yöntemlerden destek alabilirsiniz.

  • vücuttaki parazitler
  • vücuttaki parazitler nasıl gider
  • vücuttaki parazitler nasıl yok olur
Yorumlar
Tuğba Dönmez Parazit olup olmadığını anlamak için ne yapmak gerekiyor? Ben davmlı ishal oluyorum bağırsaklarımda parazit var mıdır diye düşünüyorum. Bitkise yöntemlerle çözülür mü? cevapla
Emine Yasa Parazitler için doğal tedavi nasıl olur? Sürekli olarak ishal oluyorum. Özellikle bazı hazır gıdaları tükettiğimde oluyor. Bu nasıl geçer? Parazitleri yok etmek için hangi yöntemleri uygulamam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Çam Terebentin Yağı Nedir? Saç, Sakal ve Kaş İçin Nasıl Kullanılır?