Vücuttaki parazitler nasıl anlaşılır? Nasıl temizlenir?
Sağlık

Vücuttaki Parazitler Nasıl Anlaşılır? Nasıl Temizlenir?

13 Eylül 2017 - 03:20:27

Başka bir beden üzerinde yaşamına devam eden ancak kendisi fayda görürken yaşadığı bedene zarar veren canlılar parazit olarak adlandırılmaktadır.

Parazit Nedir, Ne Demek?

Evrende yaşamını devam ettiren çok sayıda canlı bulunurken tek hücreli canlılar da bu kategorilerden birisidir. Halk dilinde asalak olarak bilinen parazitler insan vücuduna farklı yollardan girerken önlem alınmadığı takdirde çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Vücudun farklı bölgelerine yerleşen parazitler çok küçük boyutlarda olabildiği gibi zamanla büyüyerek daha kolay fark edilebilen bir hale de gelebilirler. Amip, kıl kurdu ya da tenya gibi tek hücreli organizmalar parazit sınıfında yer almaktadır.

Parazitler Nasıl Oluşur? Nelerde Olur?

Parazitlerin insan vücuduna bulaşmasının çok sayıda sebebi varken ilki içme suyudur. Eğer kişiler kirli içme sularını tüketirlerse bu yollar vücutlarına parazitleri de almış olacaklardır. Özellikle göllerde ya da akarsularda tüketim yapan kişilerde bu sorun sıklıklar görülmektedir. Evlerde çeşmelere ulaşan suya da eğer tarımsal atıklar ya da hayvan dışkıları bulaşmışsa bunlar fark edilemez ve belirli oranda parazitin insan vücuduna girişine sebep olabilir. Benzer bir şekilde kirlenmiş gıdaların tüketilmesi de insanların parazitlere yakalanması anlamına gelmektedir. Çiğ gıda tüketimi ya da çürümüş gıdaların tüketilmesi durumunda kişilerin parazitler ile karşı karşıya kalması son derece olası bir durumdur. Genel olarak bu tarzda besinler yiyen kişilerin kısa süre sonrasında karınlarında ağrılar başlayacaktır. Bu durum parazitlerin direkt olarak bağırsaklara yerleşmesinden kaynaklanır.

Parazitler Bulaşır mı? Nasıl Bulaşır?

Eğer bir insanda parazit sorunu varsa temas yoluyla bu parazitler diğer vücuda geçebilirler. Okulda ya da sağlık merkezlerinde birçok kişiye hastalıkların bulaşmasının sebebi budur. Sınıf içerisinde herhangi bir çocukta yer alan parazit ve sebep olduğu hastalık çok kısa bir süre içerisinde tüm sınıfa yayılmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki ile de çiftler arasında parazitler diğer vücuda geçiş yapabilirler.

Parazit Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Parazitin fark edilmesi için belirli etkilerin görülmesi yeterli olacaktır. İlk olarak ishal ve kokulu dışkı parazitlerin en önemli göstergelerinden birisi olarak görülür. Genelde bağırsaklara yerleşen parazitler sindirim sistemi üzerinde bu şekilde etki bırakır. Devamlı olarak bu şikayetleri olan kişilerin parazitlerden endişelenmeleri oldukça doğru bir karar olacaktır. İkinci belirti olarak halsizlik ve sıtma hali gösterilmektedir. İnsanlar sürekli olarak kendilerini yorgun hissediyor ve uyma isteği içerisinde oluyorlarsa bu durumun sebebi de parazitler olabilmektedir. Vücut ısılarının düşmesi sürekli olarak sıtma hissinin oluşmasına sebep olurken soğuk algınlık gibi hastalıklarda ortaya çıkan belirtilerin tamamı sürekli olarak görülmeye başlamaktadır. Şiddetli karın ağrıları da parazitlerin son belirtileri olarak görülmektedir. Bir yandan sindirim sistemine zarar veren parazitler bir yandan da karında gaz sıkışmasına sebep olmaktadır. Bu durumların tamamı kişilerde karın ağrısına sebep olabilir. Karın ağrısı anlık kullanılan ilaçlar ile geçiştirilse de sıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Parazit Nasıl Yok Edilir? Nasıl Temizlenir?

Parazitlerin vücuttan atılması içim ilaç tedavisi ön görülmektedir. Hastanelerde tedavi olan kişilerde parazitlerin olduğu anlaşılırsa düzenli ilaç tedavisi ile bu parazitler vücuttan uzaklaştırılabilmektedir. Genel olarak yetişkin bireylere verilen antibiyotik ilaçlar sorunu kısa süre içerisinde çözecektir. Belirtilerin tamamen ortadan kalkışına kadar kullanılan ilaçlar sonrasında bırakılmaktadır. Belirtiler bitmiş olsa da ilacın tamamının kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz. İnsan vücudu için belirli oranda zararı da bulunan antibiyotikleri çocuklar için doktorlar uygun bulmazken belirli şuruplar bu konuda yardımcı olacaktır. Çocukların sorunu giderilene kadar kullanılan şuruplar antibiyotikler gibi bırakılır. Bu yollarla tedavi edilen parazitlerin tekrar vücuda girişi mümkün olacağından insanların yaşam tarzlarındaki tercihlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yorumlar
Tuğba Dönmez 08 Eylül 2017 - 10:14:38 Parazit olup olmadığını anlamak için ne yapmak gerekiyor? Ben davmlı ishal oluyorum bağırsaklarımda parazit var mıdır diye düşünüyorum. Bitkise yöntemlerle çözülür mü?cevapla
Emine Yasa 25 Temmuz 2018 - 16:38:23 Parazitler için doğal tedavi nasıl olur? Sürekli olarak ishal oluyorum. Özellikle bazı hazır gıdaları tükettiğimde oluyor. Bu nasıl geçer? Parazitleri yok etmek için hangi yöntemleri uygulamam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: