Güneş alerjisi nasıl olur? Güneş alerjisi kaşıntısına ne iyi gelir?
Yaşam

Güneş Alerjisi Nasıl Olur? Güneş Alerjisi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

08 Haziran 2018 - 13:43:28

Güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklı olarak cilt üzerinde meydana gelen kaşıntı ve diğer olumsuz durumlara güneş alerjisi denir.

Güneş Alerjisi Nedir, Ne Demek?

Havalar mevsimden dolayı ısındığı zaman kişi haklı olarak dışarı çıkmak ister. Özellikle yaz aylarında iş yoğunluğundan bunalan insanlar tatile ihtiyaç duymaktadır. Hem tatil hem de normal gündelik hayatta güneş ışınlarını gören kişilerde alerji olabilmektedir. Denize girmek, bronzlaşmak gibi durumlar bu ışınlara maruz kalmaya neden olur. Fakat güneşin altında normalden fazla kalmak ciltte yanık, kaşıntı gibi durumlara yol açar. Özellikle güneş alerjisi olan insanların güneş altında kalmamaları gerekir.

Güneş Alerjisi Nasıl Olur?

Güneş altında kalmak ciltte kızarıklık, kabarcık, ağrı, çatlak, çatlama, kanama ve kabuklanma gibi olumsuz durumlar meydana getirmektedir. Bu şekilde olumsuz durumlarla karşılaşıldığı zaman kişide alerjinin olup olmadığı anlaşılabilir. Kişide alerjiden kaynaklı belirtilerin meydana gelmesi ile zaman kaybetmeden hekime gidilmesi gerekir. Duruma müdahale edilmemesi halinde alerji daha kötü bir aşamaya geçebilmektedir. Cilt problemi yaşamamak, cildi korumak için gerekli önlemlerin alınması ve alerji ile karşılaşıldığı taktirde de doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Güneş Alerjisi Neden Olur?

Alerjiyi oluşmadan engellemek mümkündür. Fakat ilk olarak alerjinin hangi sebepten kaynaklı olduğu bilmek gerekir. Var olan sebebe göre önlem alınabilir ve alerjiye yol açan etkenlerden uzak durulabilir. Kişinin kullandığı bazı ilaç ve kimyasal madde içeren ürünlerin cildi bu ışınlar karşısında hassas hale getirdiği söylenebilir. Bazı kişilerde güneşten kaynaklı alerjiler oluşurken bazılarında oluşmamaktadır. Bu durumun nedeni ile alakalı herhangi bir netlik olmamasına rağmen genel olarak kalıtsal sebeplerden dolayı ortaya çıktığı ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli deri hastalıklarının olması da alerji oluşma olasılığını arttırmaktadır. Hatta bazen güneş kremleri dahi cilde zarar verebilmektedir. Alerji gibi cilt problemlerinden kaçınmak için güneş ışınlarından korunmak gerekir. Özellikle gün içinde belli saatlerde yayılan ışınların zararı çok fazladır. Cilt problemi olan insanların güneş ışınlarının çok yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmamaları gerekmektedir. Gündüz öğle saatlerinde on iki ile iki arasını dışarı çıkılmaması önerilmektedir.

Güneş Alerjisi Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Olur?

Güneş ışınlarından tam anlamıyla uzak kalmak mümkün olmadığı için önlem almak gerekir. Alerjinin ilk ve çoğunlukla meydana gelen belirtilerinden biri kaşıntıdır. Alerji ile karşılaşılması halinde alerji testinin yapılması önerilmektedir. Test sayesinde kişinin yaşadığı problemle ilgili teşhis koyulabilir. Teşhis koyulduktan sonra hekimin önerdiği ürünlerin kullanılması veya yöntemlerin uygulanması gerekir. Doktor onayında cilt tipi ve yapısına uygun olan ürünlerin kullanılması mümkün olabilir. Doktor onayı olmadan ilaç kullanmak sağlıklı ve doğru bir tutum olmadığı için mutlaka doktorun önerdiği markanın kullanılması önerilmektedir. Bazı ürünler cildi daha hassas bir hale getirdiğinden dolayı güneş alerjisi için test yaptırmak ve doktor tavsiyesi ile hareket etmek sağlıklı olan yoldur.

Yorumlar
Dilek Genç 08 Haziran 2018 - 13:53:28 Gözlerim her yaz alerji oluyor. Bunun için nasıl bir gözlük modeli kullanmam gerekiyor? Alerji tedavisi nasıl olur? Güneşin gözlere zarar vermemesi için ne yapmak gerekiyor? Nasıl geçer? Göz alerjisinin nedenleri nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: