Sağlık 08 Haziran 2021 - 09:53:24

Fibroadenom Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Fibroadenom Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Bazı kişilerin memede sertlik şikayetinden dolayı doktora başvurmaları ile görülen iyi huylu meme tümörüne fibroadenom denir.

Fibroadenom Nedir, Ne Demek?

Meme dokusunun içinde sınırları olan yuvarlak bir kitle ele gelmektedir. Büyük bir görünümleri vardır. Ayrıca kendine özgü görünümü olduğu için bu hastalıkla ilgili tanı kolay bir biçimde koyulmaktadır. Tedavi edilmeden takip edildiği zaman ölçüsü iki ila üç santimetreye kadar çıkabilir. Büyüme süreci beş seneyi bulabilmektedir. Büyüme sürecinde tümörün her altı ila on iki ayda bir ölçüsünün iki katına çıktığı söylenebilir. Bu hastalıkla ilgili geçmiş verilere bakıldığı zaman çok az sayıda olanının kansere dönüştüğü görülmektedir. Bu rahatsızlık hormon dengesizliğinden etkilenebilmektedir. Dolayısı ile hamilelik sürecinde büyüme gösterir. Menopoz döneminden sonra fibroadenomların ender bir şekilde görüldüğü hatta gerileyerek küçüldükleri söylenebilir. Menopoz döneminden sonra kalsifiye olabilmektedir. Ayrıca bu şekilde bir durum olması halinde mamografide görülebilmektedir.

Fibroadenom Çeşitleri ve Türleri Nelerdir?

4 kategoride incelenen fibroadenomların küçük olanları üç ila dört milimetredir. Bunların meme bölgesinde yüzeysel bir şekilde muayene edildiği hissedilebilir. Boyutları bir ila üç santimetre aralığında değişenlerin yüzde seksenini meydana getiren türü firoadenom tümörü olarak belirtilmektedir. Boyutları dört ila beş santimetre aralığında değişmekte olan intermediate ise orta dereceli fibroadenom grubu olarak tanımlanır. Büyük fibroadenomlar ise menopoz öncesindeki ve ergenlik dönemindeki kişilerde görülmektedir.

Fibroadenom Belirtileri Nelerdir? Teşhisi Nasıl Konur?

Kendini belli etme şekilleri meme içindeki ağrı yapmaz ve hareketli halleridir. Elle muayene edildiği zaman kitle gelmektedir. Yirmi beş yaştan sonraki kişilerde klinik tanı yeterlidir. Kesin tanının kitleden parça alınması ile konulduğu belirtilmektedir. Problemle ilgili tanının koyulabilmesi için profesyonel anlamda bir doktora muayene olmak gerekir.

Fibroadenom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu problemin ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre bu rahatsızlığı tedavisinde hepsinin çıkarılması tekniği uygulanmaktadır. Bazı araştırmalarda ise kesin olarak tanının iğne aspirasyon biyopsisiyle koyulduğu söylenebilir. Genç yaştaki kadınlarda görülmesi ise bu yaş aralığındaki kişilerde göğüs kanserinin görülme sıklığının az olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden fibroadenomlar belirli bir zaman diliminde izlenmekte ve takip altında tutulmaktadır. Bu tümörler gerileyebilmekte ve çoğunluğu değişmeden kalmaktadır. Lezyonun sürekli olarak büyümesi halinde genel cerrahiyle çıkarılması önerilmektedir.

Fibroadenom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Fibroadenomların tedavi edilmeden beklendiği zaman büyümeleri beş yıllık süre içinde yavaş bir şekilde gelişmektedir. Boyutu oldukça büyük olan fibroadenomlar kişinin fiziki yapısını bozmayacak halde kesi yaparak kitle çıkarılmaktadır. Bölgesel olarak tekrarlama riskinin az olduğu belirtilmektedir. Cerrahi tedavi sürecinde tümörün alınma hali olguların genelinde yeterli bir işlemdir. Sonraki süreçlerde ise bölgesel tekrarlamanın çok rastlanan bir durum olmadığı söylenebilir. Fakat nadir de olsa biyopsi alanında tekrarlama durumu görülebilmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak, tanı ve tedavi süreci için doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

  • fibroadenom
  • fibroadenom nedir
  • fibroadenom belirtileti
  • fibroadenom çeşitleri
  • fibroadenom tedavisi
Yorumlar
Burçin Can Fibroadenom nasıl küçülür? ağrı yapar mı? Tedavi edilmezse ne olur? Ameliyatını olanlar var mı? Ben bu durumu yaşıyorum ve ameliyat olmama gerekecek sanırım. Bunu küçültmenin başya yolları yok mu? Bitkisel yöntemleri var mı? cevapla
yorum yaz
İlişki Sırasında Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?