Yaşam 08 Haziran 2021 - 06:03:03

Eklem Çıtlaması Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Eklem Çıtlaması Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Her insanın neredeyse gün içinde ayağa kalktığı zaman veya oturduğunda meydana gelen çıtlama sesine eklem çıtlaması denir.

Eklem Çıtlaması Nedir? Nasıl Olur?

Bazı zamanlarda bu ses duyulabilir bazen ise duyulamaz. Normal gelen bu sesler belli bir zaman sonra kişiyi rahatsız edebilir. Bu çıtlamalar herhangi bir şişlik veya ağrıya neden olmadığı zaman bir problem teşkil etmemektedir. Meydana gelen durumla ilgili detayları bilmek gerekebilir. Bazı insanlar bu seslerin normalden fazla olduğunu belirtmektedir. Yaşın ilerlemesi ile kıkırdağın bir bölümü normal olarak yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Dolayısı ile yıpranmalar meydana gelmektedir. Bu durumda eklem çıtlaması durumuna yol açmaktadır.

Eklem Çıtlaması Neden Olur?

Yaşlı kişilerin eklemleri genç kişilerinkine göre daha hasarlıdır. Bu durum ise daha fazla çıtlamaya neden olmaktadır. Bunun dışında çeşitli hareketler yaparken, uyurken, otururken çıtlamalar oluşabilmektedir. Oturma pozisyonuna göre bu sorun kendini gösterir. Spor salonlarında ağırlık kaldırırken, şınav çekerken çıtlama meydana gelir. Egzersizlerin tekrar etmesi, bacak ve kolun dönmesi ile yumuşak şekilde sürtünme sesleri duyulmaktadır.

Eklem Çıtlaması Belirtileri Nelerdir? Nasıl Meydana Gelir?

Çıtlama sesleri genel itibari ile bir kasın sıkı olmasını, kemiklerin çevresinde sürtünmeye sebep olduğunu göstermektedir. Ses bunların dışında kemiklerin üstündeki sürtünen tendonlardan kaynaklanabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıkların oluşması ile hafif bir şekilde gerilmek sürtünme durumunu azaltarak kaybolmaktadır. Gürültülü eklem ise omuz olarak gösterilir. Omuzlardaki parçaların hareketli olması ve kemiklerin üstünde hareket halinde olan çeşitli tendonların bulunması sesin gürültülü olmasına yol açar.

Eklem Çıtlaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eklemleri kırmak sesin çıkmasına neden olur. Eklem yerlerindeki doğal şekilde oluşan nitrojen kabarcıkları sıkıştırıldığı için ses çıkar. Sesin çıkması endişe verici gibi görünse de bir probleme neden olmamaktadır. Gıcırdayan eklem çıtlamasını engellemek için günün belli zamanlarında hareket etmek gerekir. Gün boyu oturmak bu gıcırtı seslerine yol açmaktadır. Hareket edildiği zaman vücut yağlanmaktadır. Fakat oturma ve uzanma pozisyonunda eklemlerde olan sıvı hareket etmez ve bu durum paslanmaya neden olmaktadır. Aktif olmak ise eklemlerin yağlanmasını sağlar ve gıcırtı durumunu önler.

Eklem Çıtlaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Gün boyu oturmamak gerekir. Egzersiz yapmak ve hareket durumunu arttırmak önem teşkil eder. Yapılan egzersizleri rutin haline getirmek ve gerektiği kadar hareket etmek, yürüyüş yapmak, ideal kiloda olmak bu problemi engeller. Bunların yanında beslenmeye özen göstermek de eklem, kas ve kemiklerin güçlü olmasına yardım etmektedir. Eklem ve kasların kuvvetli olması için düzenli beslenmek, gerekli olan vitamin ve minerallerden almak, hareket etmek, yürüyüş yapmak, düzenli uyumak gerekmektedir. Eklem çıtlaması probleminde eklem bölgelerinde şişlik meydana geldiği zaman mutlaka hekime başvurulması ve bu durumun nedeninin tespit edilmesi ve tedavi sürecine başlanması gerekmektedir.

  • eklem çıtlaması
  • eklem çıtlaması nedir
  • eklem çıtlaması neden olur
  • eklem çıtlaması tedavisi
Yorumlar
Fatma Öncel Eklem çıtlamasına ne iyi gelir? Sürekli olarak bu durumun yaşanması bir hastalığın belirtisi ya da nedeni olabilir mi? Çıtlamaları önlemek için ne yapmak gerekiyor? Kilolu ya da sürekli oturan biri değilim. Ama bacaklarımda bu durumu yaşıyorum. cevapla
yorum yaz
Leptin Diyeti Nedir? Örnekleri ve Yapanların Yorumları