Sağlık 25 Ekim 2021 - 09:45:31

Regl Sancısına Ne İyi Gelir? Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Regl Sancısına Ne İyi Gelir? Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Regl sancısı; adet öncesinde ya da det ile birlikte başlayan, kasıklarda ve karnın alt kısmında meydana gelen, bazen bacak, bel ve kalçaya yayılabilen, kramp benzeri ağrılar olarak tanımlanır.

Regl Sancısı Neden Olur?

Bazı kadınlarda şiddetli bazılarında ise daha hafif görülen regl sancısı, prostoglandin hormonundan kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu hormon adetten 2 gün önce salgılanmaya başlar ve adet olduktan sonra azalır. Bu hormon ne kadar fazla salgılanırsa, kasılmalar da beraberinde artar ve ağrılar da şiddetlenme başlar. Bu durumdan ötürü menstrüasyonun ilk günlerinde ağrı görülmesi normaldir.

Hemen hemen her kadında görülen adet döngüsü nedeniyle meydana gelen ağrılar, primer dismenore olarak isimlendirilir. Her adet döneminde rahim kasılmaya başlar ve rahim iç duvarının sökülmesini sağlar. Kasılmalar çok fazla olduğunda ise rahime gide kan akımı ve oksijen azalır. Oksijenin azalması ise adet ağrısının artmasına neden olur.

Genel olarak adet sanıcısı daha çok kasık bölgesinde hissedilir. Fakat bazen ağrı daha da yayılarak kendini daha şiddetli hissettirebilir. Rahim kanamanın atılması için düzenli olarak kasılmaya başlar. Adet sancısının çok olması genel olarak prostoglandin hormonun salgısının fazla olmasıdır.

Regl Sancısı Neden Olur?

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Henüz yeni adet gören genç kızlarda daha fazla görülen adet ağrısı aynı zamanda adet gören her kadında oluşabilir. Çoğunlukla bazı ağrı kesiciler ile durum giderilirken aynı zamanda regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar, yiyecekler bulunmaktadır. Adet sancısına iyi gelen çaylar ve bitkiler için sizlere bazı tavsiyeler verebiliriz:

Keten tohumu: Esansiyel yağ asidi bakımından zengin olan bu bitki, progesteron hormonunun dengelenmesini ve beraberinde sancının azalmasını sağlar. Sancılar başladığında keten tohumundan birkaç yemek kaşığı yediğinizde etki görebilirsiniz. Yemek ya da salatalara ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Papatya çayı: Antispazmodik ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde rahatlatıcı ve ağrı giderici etkisi bulunan bu bitki çayı, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş papatya koyarak demlenmektedir. Demlenme sonrasında limon ekleyerek günde 1-2 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz. Adet öncesinde içmeye başlarsanız etki görebilirsiniz.

Rezene çayı: Ağrılarda ciddi anlamda azalma ve vücutta rahatlama sağlayan rezene çayı, 1 tatlı kaşığı rezene tohumunun kaynamış suya eklenmesi ve demlenmesi ile elde edilmektedir. Kas ağrılarını hafifleten bu regl çayı oldukça faydalıdır.

Zencefil: Taze zencefili rendeleyip, 1 bardak kaynamış suya atıp, demlenmesini bekleyiniz. Ayrıca içerisine limon ve bal ekleyerek ağrılarınızın hafiflemesini destekleyebilirsiniz.

Nane çayı: Şişkinlik ve gaz giderici özelliği bulunan nane çayı, aynı zamanda ağrıyı ve kasılmaları da azaltmaktadır.

Böğürtlen çayı: Antioksidan bakımından zengin olan ve C vitamini içeren bu doğal çay, vücuda enerji verir ve ağrıları hafifletir.

Regl sancılarında genel olarak herkes ağrı kesici kullanır. Fakat ağrı kesici ya da farklı türlerde ilaç kullanımı karaciğerlere zarar veriyor ve adet döneminin düzensiz bir hale girmesine sebep oluyor. Daha kısa sürede bu dönemin bitmesine neden olabiliyor.

Regl sancısı olarak bilinen kasık ağrılarından doğal yöntemler ile kurtulmanız mümkündür. Doğal yöntemler hem daha sağlıklıdır hem de vücudunuzda herhangi bir organa da zarar vermiyor. Adet sancısına iyi gelen bitkiler ve çaylar ile ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısını Ne Keser?

Değişen hormonlar, rahmin kasılması ya da stres gibi faktörler adet sancılarını etkilemektedir. Adet ağrısını kesen şeyler hakkında bazı tavsiyeler verecek olursak eğer;

 • Adet dönemlerinde sık sık ılık suyla duş almak da regl sancılarına iyi gelen doğal yöntemler arasında yer alıyor.
 • E vitamini, omega 3, vitamin B1, vitamin B6, magnezyum gibi vitamin takviyelerinden destek alınız.
 • Adet döneminden üç gün önce her gece yatmadan önce ve gündüzleri bir adet muz yemek regl sancılarını en aza indirmeye destek oluyor.
 • Stresi azaltınız ve daha rahat bir hayat benimseyiniz.
 • Zencefil, ahududu, ıhlamur, nar, kuşburnu ve ağrı kesici özelliği olan diğer bitki çayları bu ağrılardan kurtulmanıza olanak sağlıyor.

Yukarıdaki tavsiyelerin haricinde adet ağrısını geçiren hareketlerden de destek alabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde daha rahat bir regl dönemi geçirebilirsiniz.

Adet Sancısı Nasıl Geçer? Yöntemleri Nelerdir?

Eğer çok fazla ağrınız oluyorsa regl ağrısına ağrı kesici almadan önce hayat tarzınızda bazı değişiklikler yapınız. Beslenme konusunda dikkatli olunuz. İçerisinde bol miktarda demir, vitamin, magnezyum, kalsiyum ve protein yer alan yeşil sebzelerden tüketmeniz gerekiyor. Yeşillikleri ve yeşil meyveleri adet döneminde mutlaka yanınızda bulundurunuz. İçerisinde yağ miktarı da çok olan besinlerden uzak durmanız gerekiyor.

Regl sancılarından kurtulmanın bir diğer yolu ise spor ve egzersiz yapmaktan geçer. Düzenli olarak spor yapan kadınlarda karın kasları ve kasıklar gelişir. Bu nedenle ağrılar en hafif şekilde meydana gelir ya da hiç gelmez. Bu nedenle adet döneminden önce karın kası hareketleri yapmanız da bu ağrıları en hafife indirmenize yardımcı olur.

Regl sancılarını geçirmenin bir diğer doğal yolu ise sıcak ve nemli bir havlu ile kasıklara baskı uygulamaktır. Bu uygulama da karın ve yumurtalık bölgenizi bir hayli rahatlatır. Adet ağrısına iyi gelen şeyler ilaçtan daha faydalı olmaktadır.

 • regl sancısı neden olur
 • adet sancısının çok olması
 • regl sancısına ne iyi gelir
 • regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar
 • regl çayı
 • adet sancısına iyi gelen bitkiler
 • adet ağrısını ne keser
 • adet ağrısını kesen şeyler
 • adet ağrısını geçiren hareketler
 • regl sancısına ağrı kesici
Yorumlar
Füsun Yurdagül Adet olduğumda karnım inanılmaz ağrıyor ve tüm gün boyunca kendimi hiç iyi hisetmiyorum. Adet sanıcı için yapmalı? Sancı nasıl geçer bilginiz varmı??? cevapla
Elif Peşget Ben bitkisel çaylar içerek ağrıyı hafifletiyorum. Yani ilaç en son ihtimal ben için genelde ıhlamur, Zencefil vs çaylar içerek atlatıyorum bu dönemi. cevapla
elanur Biitane Regl sanıcısı evlenince geçer mi merak ediyorum. Kimisi geçiyor diyo kimisi ise geçmiyor diyo. Adet sanıcısı için ne yapmalı? cevapla
yorum yaz
Çok Yemek Mideyi Genişletir mi? Büyütür mü?