Regl sancısına ne iyi gelir? Adet sancısı nasıl geçer?
Sağlık

Regl Sancısına Ne İyi Gelir? Adet Sancısı Nasıl Geçer?

03 Ağustos 2017 - 22:38:25

Her kadının ayda bir düzenli olarak karşılaştığı bir durum olan regl ya da adet, kirli kanın vücuttan atılmasıdır. Her ay düzenli olarak atılan bu kirli kan, en az üç gün en fazla ise yedi gün boyunca vücuttan atılır ve adet dönemlerinde birçok kadın regl sancısı çekmektedir.

Regl Sancısı Neden Olur?

Baş ağrılarından kasık ağrılarına, baş dönmelerinden mide bulantılarına, göz ağrılarından karın ağrılarına, yorgunluktan halsizliğe varana kadar pek çok eylemi kadınlara yaşatıyor. Özellikle de en fazla meydana gelen ağrılar ise kasık ağrılarıdır. Tıp dilinde bu ağrılar regl sancısı ya da adet sancısı olarak adlandırılıyor. Kasıklarda ikamet eden yumurtalıkların kasılması ve kirli kan biriktirmesi esnasında, regl sancıları adet döneminden bir hafta ya da üç gün öncesinde kendini göstermeye başlar. Ufak miligramlara sahip olan ağrı kesiciler sayesinde bu ağrıları hafife indirebilirsiniz.

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Regl sancılarında gene olarak herkes ağrı kesici kullanır. Fakat ağrı kesici ya da farklı türlerde ilaç kullanımı karaciğerlere zarar veriyor ve adet döneminin düzensiz bir hale girmesine sebep oluyor. Daha kısa sürede bu dönemin bitmesine neden olabiliyor. Bu nedenle regl sancıları ya da adet sancıları olarak bilinen kasık ağrılarından doğal yöntemler ile kurtulmanız mümkündür. Doğal yöntemler hem daha sağlıklıdır hem de vücudunuzda herhangi bir organa da zarar vermiyor. Adet sancılarını geçiren doğal yöntemler arasında ilk olarak bitki çayları yer alıyor.

Regl Sancısı İçin Bitkisel Öneriler Nelerdir?

  • Papatya çayı demlemek ve düzenli olarak adet dönemlerinde tüketmek son derece işe yarıyor ve ağrıların geçmesine olanak sağlıyor.
  • Adet dönemlerinde sık sık ılık suyla duş almak da regl sancılarına iyi gelen doğal yöntemler arasında yer alıyor.
  • Adet döneminden üç gün önce her gece yatmadan önce ve gündüzleri bir adet muz yemek regl sancılarını en aza indirmeye destek oluyor.
  • Zencefil, ahududu, ıhlamur, nar, kuşburnu ve ağrı kesici özelliği olan diğer bitki çayları bu ağrılardan kurtulmanıza olanak sağlıyor.
Adet Sancısı Nasıl Geçer? Yöntemleri Nelerdir?

İçerisinde bol miktarda demir, vitamin, magnezyum, kalsiyum ve protein yer alan yeşil sebzelerden tüketmeniz gerekiyor. Yeşillikleri ve yeşil meyveleri adet döneminde mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor. İçerisinde yağ miktarı da çok olan besinlerden uzak durmanız gerekiyor. Beslenme değişikliği yapmamalısınız. Regl sancılarından kurtulmanın bir diğer yolu ise spor ve egzersiz yapmaktan geçer. Düzenli olarak spor yapan kadınlarda karın kasları ve kasıklar gelişir. Bu nedenle ağrılar en hafif şekilde meydana gelir ya da hiç gelmez. Bu nedenle adet döneminden önce karın kası hareketleri yapmanız da bu ağrıları en hafife indirmenize yardımcı olur. Regl sancılarını geçirmenin bir diğer doğal yolu ise sıcak ve nemli bir havlu ile kasıklara baskı uygulamaktır. Bu uygulama da karın ve yumurtalık bölgenizi bir hayli rahatlatır.

Yorumlar
Füsun Yurdagül 15 Ağustos 2017 - 17:13:24 Adet olduğumda karnım inanılmaz ağrıyor ve tüm gün boyunca kendimi hiç iyi hisetmiyorum. Adet sanıcı için yapmalı? Sancı nasıl geçer bilginiz varmı???cevapla
Elif Peşget 15 Ağustos 2017 - 17:13:44 Ben bitkisel çaylar içerek ağrıyı hafifletiyorum. Yani ilaç en son ihtimal ben için genelde ıhlamur, Zencefil vs çaylar içerek atlatıyorum bu dönemi.cevapla
elanur Biitane 15 Ağustos 2017 - 17:14:11 Regl sanıcısı evlenince geçer mi merak ediyorum. Kimisi geçiyor diyo kimisi ise geçmiyor diyo. Adet sanıcısı için ne yapmalı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: