Sağlık

Peeling Nedir? Peeling Tarifleri ve Fiyatları

04 Ağustos 2016 - 18:58:48
Peeling nedir? Peeling tarifleri ve fiyatları

Cilt bakım rutinlerinde uygulanması gereken uygulamalardan birisi olan peeling, oldukça sağlıklı bir işlemdir.

Peeling Nedir, Ne Demek?

Peeling, kısaca tanımlamak gerekirse, cilt üzerinde biriken yağ, kir, siyah nokta, iltihap ve özellikle de ölü derinin ciltten uzaklaştırılma işlemidir. Peeling iki türde cilde uygulanıyor. Birinci türü kişilerin cilt bakımında kendileri tarafından yapılan peeling uygulamasıdır. İkinci tür ise kimyasal olarak uzmanlar tarafından yapılar peeling uygulamasıdır. Konumuz ise tamamen doğal ve kişilerin kendi yaptığı peeling uygulamasıdır. Peeling, cilt bakım rutinleri için haftada bir ya da iki ke, cilt tipine göre uygulanabilir. İçerisinde yer alan mikro tanecikler ile cilt üzerinde yağlanma, parlama ve ölü derinin oluşmamasına olanak sağlar. Evde doğal olarak peeling uygulaması yapmak her zaman çok daha sağlıklıdır. Cilde yapay maddelerin ve farklı ürünlerin yaklaşmasına da engel olur. Bu nedenle her zaman peeling uygulamasına devam etmek gerekiyor.

Doğal Peelingin Faydaları Nelerdir?

Peeling kısaca ölü derinin ve hücrelerin ciltten uzaklaştırılmasıdır demiştik. Peeling fiyatları, genellikle pahalı olan ürünler içerisinde yer alır. Peeling ürünleri, kozmetik mağazalarında ve online kozmetik mağazalarında yer alıyor. Kaliteli bir peeling ürünü kullanmak istediğinizde ise en markalı olanlardan almanız gerekiyor. Bu peeling ürünlerinin fiyatları ise neredeyse bütçeyi aşmanıza sebep oluyor. Bu nedenle doğal peeling kullanmak ve evde peeling hazırlamak daha mantıklı ve masrafsız oluyor.

Peeling Tarifleri Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Doğal peeling hazırlamak ve kullanmanın yararları ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Ev yapımı doğal peelingler, masrafsız ve her yerde ucuza bulunabilen malzemelerden oluşuyor.
  • Doğal yağlardan, şekerlerden ve baldan peeling elde edebiliyorsunuz.
  • Cildinize yabancı maddeler, paraben ve alkol değmeden peeling yapabilme imkanını elde etmiş oluyorsunuz.
  • Göz kenarlarınıza da bu peeling uygulaması denk geldiği zaman, ince deriye herhangi bir zarar gelmeden bakımı tamamlamış oluyorsunuz.
Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Evde kendi kendiniz yapacağınız peeling maskeler ve temizleyiciler ile artık cildiniz çok daha yumuşak, temiz ve lekesiz olacaktır. Çilek ve yoğurt kullanarak çok doğal bir peeling elde edebilirsiniz. Çileğin içerisinde yer alan asit ve yoğurt içerisinde yer alan laktik asit sonucunda doğal peeling ile cildinize bakabilirsiniz. Bir miktar yoğurt ve çileği rondo yardımıyla geçirerek maske yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, zeytinyağı, süt, tuz, toz şeker, esmer ya da beyaz şeker ve limon suyunu karıştırarak da çok doğal ve sağlıklı bir peeling maskesi yapabilirsiniz. Eğer kuru bir cildiniz varsa, yoğurt ve mısır ununu kullanarak kuru ciltlere özel peeling elde edebilirsiniz. Yağlı ve karma bir cilt tipiniz varsa, salatalık, limon suyu ve yumurta akı olan bir peeling maskesi de yapabilirsiniz. Salatalıkları rendeleyerek yumurta akı ve limon suyuyla karıştırabilirsiniz. Böylece cildiniz çok rahat bir şekilde nefes alabilecek, gözenekler sıkılaşacak ve ölü deriden kurtulacaksınız.

Yorumlar
Cansu Teke 15 Ağustos 2017 - 17:15:25 Peeling bakım için hazırlanan kürler diye biliyorum. Cilt için oldukça faydalı ve arındırıcı. Özellikle yüze peeling uygulamak gözeneklerin temizlenmesini ve böylece cildin daha güzel görünmesini sağlıyor...cevapla
Ferda Kalaycı 15 Ağustos 2017 - 17:15:46 Ben yüzüme haftada iki kere peeling uyguluyorum. Zaten makyaj hemen hemen hiç yapmadığım için işe yarıyor. Bence herkesin yapması gerekiyor cilt için çok sağlıklıcevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: