Sağlık 24 Nisan 2021 - 20:41:36

Fazla C Vitamini Almanın Zararları Nelerdir? C Vitamini Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

Fazla C Vitamini Almanın Zararları Nelerdir? C Vitamini Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

Fazla C vitamini almak; birtakım sindirim sistemi sıkıntılarının oluşmasına neden olur ve bu yüzden dengeli, düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Fazla C Vitamini Almanın Zararları Nelerdir?

Bağışıklığın korunmasına ve güçlenmesine en etkili değer olan C vitamini, aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da vücudu korumaktadır. Genel olarak kış aylarında ortaya çıkan grip, soğuk algılığı gibi hastalıkların iyileşmesine büyük etkisi bulunmaktadır. Bağışıklık güçlendirici etkisi bulunan bu vitamin vücudun hastalıklara karşı korunmasına destek olmaktadır. Fakat bilinçsiz bir şekilde fazla C vitamini tüketiminin hastalıklardan koruma konusunda faydası olmadığı gibi, birtakım zararlı yan etkileri de bulunmaktadır.

Eğer ki vücudumuzun vitamin eksikliği yoksa ve hasta olmamak için C vitamini takviyesi yapıyorsak bu faydalı değil zararlı etkiler meydana getirmektedir. Genel olarak pek çok kişi düzenli C vitamini aldığı zaman hasta olmayacağını düşünmektedir. Uzmanlara göre bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Gereğinden fazla C vitamini almak böbrek taşı oluşumuna neden olabilmektedir. Ayrıca ishale de neden olabilmektedir.

C vitamini normal bir şekilde beslenme ile alınmalıdır. Vücut fazlasını kendiliğinden dışarı atmaktadır. Fakat vücudun ihtiyacı yokken ve doğal olmayan yollarla C vitamini yüklemek, vücudun bu vitamin fazlalığından kurtulamamasına neden olur. Bunu atmak için vücut ve organlar yorulur. Bu da farklı yan etkilerin görülmesine neden olabilir. C vitamini meyve ve sebzeler ile düzenli beslenerek alınmalıdır.

C Vitamini Fazlalığı

C Vitamini Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

C vitamini vücudumuz için mutlaka gerekli olan bir yapı taşıdır. Fakat fazla alınması bazı yan etkilere neden olabilmektedir. C vitamini fazlalığının belirtilerine baktığımızda, günde 2 gram fazla alınırsa karın ağrısı, bulantı ve kusma görülür. Gün içerisinde gereksiz yere C vitamini takviyesi aldığınızda bu tarz etkiler meydana gelebilmektedir. Eğer ki uzun süre bunu devam ettirseniz böbrek taşı oluşumu meydana gelir. Eğer günde 1 gram fazla C vitamini alırsak idrardaki şeker ölçümlerinin bozulması durumu meydana gelir. Bunun yanı sıra enzim eksikliği problemi yaşayan kişilerde kan hücrelerinin yıkımı gerçekleşebilir. Bu nedenle doğal bir şekilde alınmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Günlük C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Yetişkin erkeklerde günlük alınması gereken C vitamini miktarı 90 mg. iken, bu değer kadınlarda 75 mg. şeklindedir. Bunun yanı sıra sigara içen kişiler içmeyen kişilere göre günde 35 mg. daha fazla C vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Hamile kadınlar ve emziren anneler için durum değişmektedir. Hamile kadınların günlük 85 mg. c vitamini alması gerekmektedir. Emziren anneler ise 120 mg. alması gerekmektedir. Çünkü bebeklerinin vitamin ihtiyacı da sütlerindeki vitaminlerden karşılanmaktadır. Hem anne hem de bebeğe yetecek kadar vitamin alınmalıdır.

Suda çözünen bir vitamin olan C vitamini, fazla dozda alındığı zaman vücuttan doğal bir şekilde atılmaktadır. Fakat takviyeler kullanılarak gereksiz yere fazladan alımı bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle eğer uzman bir doktor önermiyorsa vitamin takviyesi yapmayınız. Fakat doktorunuz bağışıklığınızın güçlenmesi için C vitaminine gerek duyuyorsa öneri niteliğinde kullanım sağlamak faydalı olur.

Vitaminler Nasıl Alınmalı? Nasıl Tüketilmelidir?

Vücudumuz için gerekli olan vitaminler, ihtiyaca göre alınmalıdır. Beslenme bozukluğu olanlar, hamileler, ileri yaştaki kişiler, bebekliğin erken dönemleri gibi özel süreçlerden vitamin takviyesi gerekli olmalıdır. Eğer ki düzenli ve sağlıklı beslenen biriyseniz vitamin almanıza gerek yoktur. Çünkü gereksiz vitamin kullanımının vücuda bir faydası olmadığı belirtilmektedir. C vitamini de aynı şekilde normal besinler ile gerekli düzeyde alınmalıdır. Özel bir durum için de uzman doktora danışılmalıdır.

  • fazla c vitamini almak
  • fazla c vitamini almanın zararları
  • c vitamini fazlalığının belirtileri
  • günlük c vitamini ihtiyacı
  • günlük alınması gereken c vitamini
  • vitaminler nasıl alınmalı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Udi Hindi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?