Yaşam 20 Mayıs 2021 - 20:31:21

Çam Kozalaklı Yoğurt Faydaları Nelerdir? Çam Kozalağı ile Yoğurt Mayalama

Çam Kozalaklı Yoğurt Faydaları Nelerdir? Çam Kozalağı ile Yoğurt Mayalama

Alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen çam kozalağı, yoğurt ile birlikte mayalandığı zaman içeriği ve etkileri artmaktadır. Çam kozalak yoğurt ikilisinin faydalarına yer vereceğimiz bu içeriğimizde aynı zamanda yoğurdun kozalak ile nasıl mayalanacağı konusuna da değineceğiz.

Çam Kozalaklı Yoğurt Faydaları Nelerdir?

Ayrı ayrı oldukça faydalı olan çam kozalağı ve yoğurt, birlikte kullanıldığı zaman da insan sağlığı için birçok faydası bulunan bir karışımdır. Kozalaklı yoğurt faydalarına bakacak olursak eğer;

 • Gelişim çağındaki çocuklarda kemik sağlığını korur ve kas gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda kasların hızlı bir şekilde gelişmesine destek olur.
 • Mide asidinin dengelenmesine yardımcı olan kozalaklı yoğurt aynı zamanda mide duvarını güçlendirir. Mide duvarının hasar almasını önler.
 • Uzun süre tok tutucu özelliği bulunan bu karışım vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır. Diyet yapmak isteyen kişiler için oldukça etkilidir. Vücudun dinç ve sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Sinir hücrelerini güçlenmesini sağlayan çam kozalağı yoğurt faydalarına baktığımızda beynin algılama gücününü artıdığını belirtebiliriz. Ayrıca hafıza geliştirici ve güçlendirici etkisi de bulunmaktadır.
 • Sindirim sisteminin dengelenmesini sağlayan bu yoğurt, bağırsakların atık yiyeceklerden arınmasını sağlar. Daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesini sağlayan çam kozalak yoğurdu hastalıklara karşı vücut direncinin artmasını sağlamaktadır.
 • Vücutta ısı oranının dengelenmesine destek olur.

Daha önce bu yoğurdu deneyimlememiş ve hatta ilk defa duymuş da olabilirsiniz. Sağlık açısından birçok faydası bulunan yoğurt daha uzun süre bozulmadan kalabilmektedir. Bunun kozalak ile mayalanma sonrasında sağlamaktadır. Ayrıca çam kozalağı ile yoğurt mayalarken başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Yoğurdun kıvamını oldukça güzel yapmaktadır.

Çam Kozalağı ile Yoğurt Mayalama

Genel olarak yoğurt mayalarken, sütün içerisine bir miktar yoğurt koyulur ve bu şekilde bekletilerek yoğurt olması sağlanır. Çam kozalağı yoğurt yapımında yoğurdun yerini kozalak almaktadır. Burada en önemli detay kozalağın henüz kurumamış olması ve yeşil halde olmasıdır. İstenilen kıvamı ve lezzeti tutturmak için kozalağın taze bir şekilde olması gerekir. Kurumaya yüz tutmuş olanlarla da mayalanma sağlanır. Fakat yeteri kadar lezzetli olmayabilir. Kozalaklı yoğurt nasıl yapılır diye baktığımızda mayalama işleminin tarifini şu şekilde verebiliriz:

Malzemeler: 2 litre süt ve 1-2 orta boy yeşil çam kozalağı gereklidir.

Tarif: Bu yoğurdu yapmak için öncelikle sütü tencerenin içerisine aktarın ve orta ateşte kaynamaya bırakınız. Kaynama noktasına gelen sütün altını kısınız. Bu şekilde 10-15 dakika daha pişiriniz. Daha sonra yoğurdu mayalamak istediğiniz kabın içerisine sütü boşaltınız. Mayalama ısısına gelene kadar sütün soğumasını bekleyiniz. Bu ısıya gelip gelmediğini anlamak için ise serçe parmağınızı süte batırın ve 10 saniye bekleyiniz. Eğer yanmıyorsa gelmiş demektir. Yeşil çam kozalaklarını güzelce temizleyiniz. Mayalanma ısısına gelen sütün içerisine kozalakları koyunuz. Sonrasında sütü mayalanmaya bırakınız. Etrafını güzelce örtünüz ve kapatınız. Yaklaşık olarak 10-12 saat bu şekilde bekletiniz. Sonrasında yoğurdu dolaba koyup 2 saat dinlendiriniz.

Çam kozalağından yoğurt yapımı tarifi normal yoğurda göre farklı bir aroma içermektedir. Bundan dolayı aslında farklı bir lezzet olmasına rağmen yoğurt denmektedir. Eğer ki normal tatta bir yoğurt yapmak istiyorsanız bildiğiniz yöntemler ile mayalama sağlayınız.

Çam Kozalağı ile Yoğurt Yapmak

Geleneksel yoğurt mayalama tarifinden ve lezzetinden daha farklı olan bir aromaya sahip olan çam kozalaklı yoğurt, 15 güne kadar rahatlıkla tüketilebilir ve bozulmaz. Diğer yoğurda göre bozulma süresi daha uzundur. Doğru şekilde saklayarak yoğurdun çöpe atılmasını önleyebilirsiniz. Özellikle yaz günlerinde yoğurtlar daha çabuk bozulur. Bunun için farklı bir lezzet olan bu mayalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • çam kozalaklı yoğurt
 • çam kozalak yoğurt
 • çam kozalaklı yoğurt faydaları
 • kozalaklı yoğurt faydaları
 • çam kozalağı yoğurt faydaları
 • çam kozalağı ile yoğurt mayalama
 • çam kozalağı yoğurt yapımı
 • çam kozalağı ile yoğurt yapmak
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Güvercin Göğsü Nedir? Büyür mü? Tedavisi ve Korsesi