Sağlık

Yeşil Çay Zayıflatırmı? Nasıl Kullanılır? Ne Zaman İçilir?

17 Eylül 2017 - 12:16:46
Yeşil çay zayıflatırmı? Nasıl kullanılır? Ne zaman içilir?

Yeşil çay, genel olarak zayıflama amacıyla kullanılan, antioksidan açısından oldukça zengin olan bir bitki türüdür.

Yeşil Çay Nedir? Ne İşe Yarar?

Tıp alanında yaşanan gelişmeler farklı ilaçların ortaya çıkmasına sebep olsa da insanlar artık daha doğal yöntemler ile tedavi olmaya ve hayatlarını daha iyi bir hale getirmeye başlıyor. Bu aşamada birçok sorun için bitkisel çözümler daha ön planda olurken kişiler bu sayede hastalıklarından yan etkisi bulunmayan ürünleri kullanarak kurtulmuş oluyor. Bu aşamada yeşil çay da en sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alıyor.

Yeşil Çay Nerede Yetişir? Nasıl Olur?

Ülkemizde çay tüketimi oldukça yoğun olurken bu alanda Çin, Japonya ve İngiltere ile birlikte dünyanın zirvesinde yer alıyor. Bu aşamada, ülkemizde de yetişen çay bitkisinin önce kurutulması sonrasında da demlenmesi ile günlük olarak tükettiğimiz çaylar oluşuyor. Ancak kişiler bu çaylar yerine yeşil çay tercih ederlerse çok daha doğru bir karar vermiş olurlarken birçok ekstra fayda görebiliyor. Aynı bitkinin kurutulmadan direk kavrulması ile birlikte bu çaylar oluşturulurken bu çayların kendi arasında çeşitleri de bulunuyor.

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır?

Bu çayın kullanımı son derece basit olurken gerekli olan miktarın çok fazla aşılmaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu aşamada gün içerisinde 2 ya da 3 defa tüketilmesi son derece yeterli olacaktır. Bunun için bu çayın ilk olarak demlenmesi gerekirken sonrasında günlük çay tüketimi gibi içilebilmektedir. Demlerken bir fincan için kişilerin bir çay kaşığı miktarı bu çaydan suya eklemesi yeterli olacaktır.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Tarifi Nedir?

Yeşil çayı demlemek için ilk olarak suyun kaynamasını bekleyen kişiler kaynama işlemi tamamlandıktan sonra da 4-5 dakika beklemelidir. Bu beklemenin ardından kaynamış suya yeşil çay eklenerek demlenmesi beklenir. Demlenme işlemi için de 2-3 dakika yeterli olurken sonrasında çay, içilmesi için hazır hale gelmiş olur. Ancak içerisinde çay toz halinde bulunduğu için kişilerin süzmesi de gerekli olacaktır. Eğer poşet çaylar kullanılıyorsa bu tarz sıkıntılar yaşanmadan demlenme sonrasında rahatlıkla çay tüketilebilmektedir. Çayın ılık olarak tüketilmesi en doğru tüketim çeşidi olacaktır.

Yeşil Çay Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Genel olarak siyah çay yerine yeşil çay tercih eden bayanlar bu tercihlerini kilo verebilmek için gerçekleştirmektedir. Damak tadımız genel olarak siyah çaya alıştığından bize daha lezzetli gelen de siyah çay olmaktadır. Ancak diyetlerini ve sporlarını yaparken kişiler çaylarını da tüketirlerse bu durum kilo vermelerini ve daha güzel bir görünüme kavuşmalarını sağlayacaktır. Yeşil çayın zayıflama üzerindeki etkisi metabolizma hızı aracılığıyla gerçekleşmektedir. Düzenli olarak kullanan kişilerin metabolizma hızlarında artış meydana gelirken bu durum onların yağ yakımını hızlandıracaktır. Özellikle vücutlarının bel bölgesinde yağ birikimini çok ciddi biçimde engelleyen bu çay sayesinde bayanların fizikleri her zaman istenen düzeye gelebilir. Fazla kullanımı yüksek tansiyon hastaları için sorun olabilirken bunun yanında hamile bayanların da kullanımı sakıncalı görülmektedir.

Yorumlar
Nazlı dinçer 12 Eylül 2017 - 20:51:06 Yeşi çay günde kaç bardak içilmeli? zayıflamak için nasıl kullanmalıyım?cevapla
Yaprak Tavşan 03 Ağustos 2018 - 12:59:24 Yeşil çay kilo vermek için kullanılır mı? Zayıflamak istediğimizde bu çaydan gün içerisinde kaç kere içmeliyiz? Vücuttan ödem atmaya yardımcı oluyor diye duymuştum. Deneyenler var mı? İşe yarar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: