Sağlık 11 Ekim 2021 - 19:21:14

Kaleydeskop (Çiçek Dürbünü) Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Yapımı

Kaleydeskop (Çiçek Dürbünü) Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Yapımı

Kaleydeskop; çiçek dürbünü olarak tanımlanan, ucu buzlu camla kapatılmış, metal veya mukavva bir boru içerisine aynaların yerleştirilmesi ile, boru içerisine konulmuş olan renkli küçük cisimlerin ve görüntülerin meydana getirdiği çeşitli şekilleri gösteren araç ve dürbün çeşididir.

Kaleydeskop Nedir? Çiçek Dürbünü Ne Demektir?

Dışarıdan yansıyan ışığın kırılması ile farklı renklerde desenlerin oluşmasını sağlayan kaleydeskop; içerisindeki desenlerin çiçeğe benzemesinden ötürü aynı zamanda çiçek dürbünü olarak da bilinen bir araçtır. Bir tarafı yarı mat camla kapatılarak, içerisine renkli camlar konulan ve döndürüldükçe etrafındaki aynalar sayesinde oldukça farklı ve güzel şekiller meydana getiren bir boru ve dürbün şekli olara ifade edilmektedir.

Çiçek dürbünü, 1960'lı yıllarda film sahnelerinde ve televizyonlarda ya da internet üzerinde görülmektedir. Bu dönemlerde film ya da dizilerde karakterin 1 taneden fazla görülmesi genel olarak bu dürbünler ile sağlanmaktadır. Yunanca'da kalos, eidos ve scopos sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmektedir. Kalos güzel anlamına gelirken, eidos biçim, scopos ise izlemek olarak tanımlanmaktadır.

Çiçek dürbünü bilimsel araştırmalar için değil farklı amaçlar için kullanılır. İskoç Sir David Brewster tarafından 1816 yılında ışığın farklı pozisyonlarından yararlanılarak icat edilmiştir. Kaleydeskop çalışma prensibine baktığımızda; bu dürbünün içerisi siyah ya da koyu bir renge boyalıdır. İçerisinde 60 derecelik açılar ile bitişik 3 tane ayna vardır. Aynaların arasında ise renkli cam parçaları, pullar, tüyler, ince boncuklar gibi değişik malzemeler vardır. Dürbünden bakıldığı zaman farklı şekiller ve çokgenler görülür. Teknolojik olarak kullanımı bulanıklaştırma efekti açısından önem kazanmaktadır.

Kaleydeskop Ne İşe Yarar?

Dürbünün yapımında kullanılan mercek, paralel gelen ışıkların birbirinden uzaklaşarak şekilde kırılmasını sağlar. Genel anlamda görsel alanda yaratmış olduğu için pek çok sanatçı tarafından ilgi görmektedir. Dünya üzerinde pek çok şarkı ve albüm isminde geçerken bununla birlikte dizilerde ve filmlerde de kullanılmaktadır.

Görünüş olarak normal dürbüne benzeyen kaleydeskop çiçek dürbünü normal dürbünlere göre daha sıcak ve canlı bir renktedir. Ele aldığınız zaman tamamen avuç içerisine oturmaktadır. Bu dürbünü ışığa tutup baktığınız zaman eşsiz şekiller görürsünüz. Rengarenk bir görüntü meydana gelmektedir. Sanki bir süreliğine göre dünyadan uzaklaşmış gibi hissedersiniz. Dürbünü çevirdikçe görüntü değişmektedir.

Çiçek Dürbünü Yapımı Nasıl Olur?

Evde kaleydeskop dürbünü yapımı oldukça kolaydır. Bu dürbünü yapmak için öncelikle gerekli olan kaleydeskop malzemeleri temin edilmelidir. Kenar boyları 1/3 oranlı, dikdörtgen biçiminde üç tane ayna, ince saydam bir kağıt ya da naylon parçası, yapışkan bant, makas, karton kalem, küçük parçalarda birden fazla renkli kağıt, boncuk, cam kırığı ya da benzeri eşyalar gereklidir.

Malzemeleri temin ettikten sonra aynalar üçgen prizma olacak şekilde birleştirilir ve bantla tutturulur. Kartondan ilk olarak üçgen bir prizma yapınız. Daha sonra buna uygun bir üçgen bir parça kesiniz. Kesmiş olduğunuz parçayı prizmanın üst kısmına yapıştırınız. Bir kalem ile üçgenin ortasına delik açınız. Diğer kenarı henüz kapatmadan önce renkli materyaller, saydam kağıt ve naylonun arasında doğru koyulur. Ayrıca prizmanın alt tarafını da kapatmak gerekir. Buraya genel olarak buzlu cam yapıştırılır. Üstte yer alan delikten ışığa doğru bakıldığında farklı desenleri görebilirsiniz. Evde çiçek dürbünü yapımı kolaydır. Fakat doğru şekilde yapıldığı zaman verim alınır.

Kaleydeskop Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Çok pahalı olmayan kaleydeskop kırtasiyelerde, marketlerde ve aynı zamanda internet üzerinde pek çok yerde bulunmaktadır. Fiyatı kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Eğer kaleydeskop satın almak istiyorsanız, internet üzerinden araştırabilirsiniz. Oldukça değişik şekiller görmeyi sağlayan bu dürbünler çocuklar için de eğlencelidir.

  • kaleydeskop
  • kaleydeskop nedir
  • çiçek dürbünü
  • çiçek dürbünü ne demektir
  • kaleydeskop ne işe yarar
  • kaleydeskop çalışma prensibi
  • kaleydeskop çiçek dürbünü
  • çiçek dürbünü yapımı
  • evde kaleydeskop dürbünü yapımı
  • kaleydeskop malzemeleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sakal Oynatmaz Bıyık Titretmez Tatlısı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?