Yaşam 12 Ekim 2021 - 05:50:31

Kelebek Etkisi Nedir? Kelebek Etkisi Örnek Olaylar ve Konusu

Kelebek Etkisi Nedir? Kelebek Etkisi Örnek Olaylar ve Konusu

Kelebek etkisi; bir sistemde meydana gelen ufak bir değişikliğin, büyük ve tahmin edilemeyen sonuçlar doğurmasına verilen isimdir.

Kelebek Etkisi Nedir, Ne Demek?

Herhangi bir döngüde meydana gelen küçük bir değişikliğin, olağanüstü ve uzun vadeli sonuçlara doğurabilmesi sonucuna kelebek etkisi denmektedir. Bu etkileşim hakkında pek çok film ve araştırma yapılmıştır. Herhangi bir sistemde meydana gelen küçük çaplı değişimlerin akla hiç gelmeyecek sonuçlar doğurması olarak tanımlanan kelebek etkisi, Edward N. Lorenz'in teorisi ile ortaya çıkmaktadır. Oldukça farklı bir durum ve konu olan kelebek etkisi hemen herkes tarafından merak edilmiş ve araştırılmıştır.

Ortaya çıkan bir etkinin birbirini tetiklemesi ile daha büyük bir olaya yol açması şeklinde tanımlanan kelebek etkisi, aynı zamanda kaos olarak da betimlenebilir. Herhangi bir yerde meydana gelen çok küçük bir değişim daha uzak mesafelerde daha büyük olayların ortaya çıkmasına ve etkileyebilme potansiyeline sahiptir.

Psikolojide kelebek etkisi, ufak olayların büyük sonuçlar doğurabilmesi yönündedir. Örneğin bir kelebeğin kanat çırpması dünyanın yarısında kasırgaya sebep olabilmektedir. Psikolojide ise, evrende görünmeyen bir ipliğin tüm kararları etkileyebilmesi durumudur. Domino etkisi ve zincir etkisi ile benzer bir kavramdır.

İnsanlarda Kelebek Etkisi Nasıl Olur?

Yaşamı asıl olarak ciddi anlamda etkileyen bu etki hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Erkeklerde kelebek etkisi de bahsettiğimiz şekilde görülmektedir. Yani hiç akılda olmayan bir durumun büyük sonuçlara yol açması gibidir. Bu kadınlarda kelebek etkisi için de aynıdır. Yani genel anlamda insanlar üzerinde etkileri bu şekildedir. Kararlarımız bazen akılda olmayan bir işlevden ötürü değişebilmektedir.

Hayatımızdaki ufak detaylar beklediğimiz bazı olaylara ya da durumlara yol açabilmektedir. Buna dair çekilmiş pek çok film ve yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. Bu aslında bir tür kaos teorisidir. Çok ufak bir etki karşısında muazzam sonuçların alınması karşısında şaşıran bilim insanları, bunun psikolojik olarak ve gerçek anlamda varlığından bahsetmektedir.

Kelebek Etkisi Örnek Olaylar Nelerdir?

Matematikçi ve meteorolog Amerikalı Edward Norton Lorenz'in araştırmaları sonrasında bulunan kelebek etkisi, ufak bir rakam hatası sonrasında deneyden elde etmiş olduğu büyük ve farklı sonuçların bu teorinin temelini oluşturduğunu görmüştür. Asıl olarak teori öncelikle buradan çıkmıştır. Kelebek etkisi örneğine baktığımızda; Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpmasının, ABD'de bir fırtına meydana getirmesine neden olabilmektedir.

Yaşam döngüde hiçbir şey sabit bir yörünge helinde değildir. Sabit olmaması ise birden farklı sonuçlara neden olabilir. Bir sistemde oluşan ufak bir değişiklik, aha sonra büyük ve öngörülmez olayların oluşmasına neden olabilmektedir. Hayatımızın pek çok alanında bunu görebiliriz.

Kelebek Etkisi Konusu Nedir?

Genel anlamda kelebek etkisi makalelerine baktığımızda konunun ufak değişimlerin büyük sonuçlara yol açmasıdır. Bu bir realite ya da psikolojik anlamda karşımıza çıkabilmektedir. İnsan yaşamının döngüsüne baktığımızda pek çok ihtimalin varlığından söz edilmektedir. Bu konu ile ilgili filmleri izleyerek ya da araştırmaları okuyarak değişim ve sonuçlar hakkında daha net bilgiler elde edebilirsiniz.

  • kelebek etkisi
  • kelebek etkisi nedir
  • psikolojide kelebek etkisi
  • insanlarda kelebek etkisi
  • erkeklerde kelebek etkisi
  • kadınlarda kelebek etkisi
  • kelebek etkisi örneği
  • kelebek etkisi konusu
  • kelebek etkisi makale
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hurma Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?