Kalori nedir? Kalori cetveli ne işe yarar?
Zayıflama

Kalori Nedir? Kalori Cetveli Ne İşe Yarar?

21 Ekim 2017 - 11:18:08

Kilo problemi olan ve diyet yapan insanların bu süreçte en çok merak ettikleri kavram kalori ve cetvelinin ne olduğudur.

Kalori Nedir, Ne Demek?

İnsanoğlu hayat sürecini devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyduğu için besinlerden takviye almaktadır. Yiyecekten alınan enerji insanların en çok ihtiyaç duyduğu konulardan biridir. Her yiyeceğin kilo aldırma potansiyeli ve miktarı farklıdır. Kişi kilosunu koruyabilmek veya sağlıklı beslenebilmek için her besinin içindeki miktarına bakmak ister. Çünkü son yılların en sık rastlanan problemlerinden biri obezitedir. Hareketsiz yaşam, düzensiz ve az uyku alımı, sağlıksız beslenme gibi durumlar kişilerin fazla kilo almasına neden olur. Bu sebeplerden dolayı besinlerin içindeki kalori miktarını bilmek kişiye büyük anlamda avantaj sağlar.

Kalori Miktarı Nasıl Hesaplanır?

1 gıdada bulunan kalori oranı gıdaya ait olan potansiyel enerji seviyesinin miktarı ile ölçülmektedir. Örneğin bir gram yağ dokuz, bir gram protein ise dört olarak tanımlanır. Alınan gıdadaki karbonhidrat, protein ve yağ seviyesine bakılmaktadır. Bunların bilinmesi gıdaların ne kadar kilo yaptığının tanımlanmasıdır. Bu sayede kişi yiyeceğin enerji miktarını bildiği için ona göre ihtiyacı olan yiyeceğin miktarına bakarak kilo dengesini koruyabilir.

Kalori Cetvelinin Özellikleri Nelerdir?

Bu cetvelin diğer ismi kalori listesi olarak ifade edilir. Bu cetvelin anlamı oranların yazıldığı tablodur. Bu cetvelin ne işe yaradığını anlamak avantaj sağlar. Diğer ismi ile bu listesi hangi besinlerin ne kadar kilo aldırdığını belirtir. Kişi bu tablo sayesinde takip yapabilmektedir. Tüketeceği besinin ne kadar kilo aldıracağını bilmeyen bir kişi gün içerisinde ihtiyaç duyduğu miktardan fazlasını alabilmektedir. Dolayısı ile kişi ihtiyacından fazla kilo alır ve yakamaz ise kişi ideal kilosunu koruyamaz ve kilo alır. Vücudu bozulan kişi bu durumla alakalı stres yaşayabilir ve diyetlere başlamak zorunda kalabilir. Bu aşamaya gelmeden önce yiyeceklerdeki kilo aldırma eğilimini bilmek ve dikkatli beslenmek kiloyu korumak açısından büyük önem taşır. Aynı şekilde kilolu olan ve diyet yapan kişi tabloya bakarak diyet programını düzenleyebilir ve tükettiği besinlerin miktarları ile ilgili farkındalık yaşar.

Kalori Miktarına Göre Diyet Listesi

Kişi gün içerisinde ihtiyacı doğrultusunda kalori cetvelini takip edebilir ve düzenli beslenebilir. Bu detaylara dikkat etmek kişinin ideal kilosunu korumasına yardım eder veya kolay kilo vermesini sağlar. Bütün bu süreçte spor yapmak, bolca su içmek, gün içerisinde hareket etmek ya da 30 dakikalık yürüyüşler yapmak bireye her anlamda avantaj sağlar. Bu tür uygulamalar kilo vermenin dışında kişinin zinde ve enerjik olmasına olanak tanır. Ayrıca sağlıklı beslenen ve spor yapan bir kişinin ruhsal anlamda da mutlu olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Yapılan araştırmalarda diyetle birlikte spor yapan kişilerin daha hızlı kilo verdiği tespit edilmiştir. Diyet yapacak olan bireylerin uzman bir diyetisyene başvurmaları önerilmektedir.

Yorumlar
Bediha erdağ 13 Ekim 2017 - 17:20:42 Kalori hesaplama nasıl yapılır? Kalori diyeti ile kaç kilo verebilirim? Listede neler var acaba süre olarak ne kadar? yediğim yemeklerde ne kadar var nasıl öğrenebilirim?cevapla
Hamiyet Buzdağlı 05 Eylül 2018 - 10:55:13 Kalori hesaplama cetveli ile yediğim yiyeceklerin enerjisini araştırıyorum. Kilo vermek için kalori hesabı ile diyet yapmak ölçülü yemeyi beraberinde getiriyor. Bu şekilde kilo verenler kalıcı olarak zayıfladığını belirtiyor. Ben henüz yeni başladım ama etkisini görüyorum yavaş yavaş.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: