Klima suyu nedir? Saf su mudur? Nasıl değerlendirilir?
Yaşam

Klima Suyu Nedir? Saf Su Mudur? Nasıl Değerlendirilir?

21 Temmuz 2018 - 14:28:27

Klima suyu klimanın çalışması ile meydana gelen ve birbirinden çeşitli alanlarda değerlendirilen suya denir.

Klima Suyu Nedir? Nasıl Oluşur?

Yaz mevsiminde oldukça fazla olan suyun miktarı dışardaki hava sıcaklığı, nem miktarı, soğuyan bölgenin sıcaklığı ve nem oranı ile ilgilidir. Havanın sıcaklık ve nem oranının yüksek olması cihazın oluşturduğu suyu arttırmaktadır. Genel olarak yaz mevsiminde kullanılan bir klima gün içinde tahmini olarak altı ila on litre su üretmektedir. Bahsi geçen oran ise havanın sıcaklığı, nem durumuna göre değişebilir. Bunun yanı sıra cihaz büyüklüğü, soğuyan alan gibi faktörler klima suyu oluşmasını etkiler. Oluşan su ilk başta çok fazla gelmeyebilir fakat yaz mevsiminin sonunda yapılan hesaplara göre çıkan sonuçlar kişiyi şaşırtmaktadır.

Klima Suyu Nasıl Değerlendirilir?

Klimadan oluşan su saftır. Musluk suyuyla kıyaslandığı zaman içinde sodium, kiraç, flüoride ve chlorine olmadığı görülür. Oksijen seviyesi yüksektir. Çok az bir oran olsa da içerisine kurşun, alüminyum ve bakır vardır. Musluk suyuna göre farkı ise klimadan çıkan suda mineral yoktur. Bu suyun toplanması için drenaj hortumunun uç kısmına kova koyularak depolanabilir. Toplanan suyunun olduğu kovanın kapağı iyi bir şekilde kapatılmalıdır. Su sağlam bir biçimde sakladığı zaman içinde sivrisinek, yaprak, toz gibi şeyler giremez.

Klima Suyu Saf Su Mudur? Nasıl Kullanılır?

Klima suyu sulama amacı ile kullanılabilir. Bahçedeki ağaç, bitki ve çiçekler bu suyla sulanabilir. Fakat bu suyun mineralleri olmadığı için küçük saksıda yetişen çiçeklerin toprağı sık aralıklarla değiştirilmelidir. Ağaçların doğal filtreleme özelliği bulunur. Bu özellikten dolayı suyun içindeki metalleri filtreleyebilmektedir. Ayrıca suyun sebze sulamada kullanılması önerilmez. Sebzeler sudaki metalleri filtreleyememektedir. Dolayısı ile suda bulunan metaller sebze yapraklarında depolandığından dolayı sebzeler tüketildiği zaman metaller vücuda girer.

Klima Suyunun Kullanım Alanları Nelerdir?

İçme amacı ile kullanılması sakıncalıdır. İnsan ve hayvan bu suyu tüketmemelidir. Saf su tüketildiği zaman kişide, akvaryumda bulunan balıklarda veya hayvanlarda hem mineral hem de elekrolit eksikliğine yol açmaktadır. Hal böyle olunca saf suyun tüketilmesi sakıncalı hale gelir. Musluk suyunun kireç oranının yüksek olması aracın akü ve radyatörüne su eklemek gerekir. Bu durumlar için klimadan çıkan su ilave edilebilir. Klimadan oluşan suda kireç ve mineral olmadığı için araçtaki radyatörde kireçlenme gibi sorunlar engellenmektedir. Suyun filtrelenmesi ve süzülmesi tavsiye edilir. Bunun dışında suyun içine yabancı maddelerin girmediği dikkat etmek gerekir. Temizliğe önem veren hanımlar bu suyu gönül rahatlığı ile kullanabilir. Genel olarak temizlik amacıyla kullanılan su camların temizlenmesi ve diğer işler için kullanılır. Ayrıca kireç olmayan suyun ütüye eklenmesi faydalıdır. Camın üzerinde iz, gölge gibi problemli durumlar var ise klima suyu içerisine sirke ilave edilerek bu karışım camların temizliğinde kullanılmaktadır.

Yorumlar
Meltem Başoğlu 21 Temmuz 2018 - 14:38:27 Klima suyu akvaryuma konur mu? Balıklara bir zararı olur mu? Değerlendirmek için çiçekler de kullanmak istiyorum ama emin olamıyorum. Bir sorun olur mu acaba? Evin içinde hangi alanlarda kullanabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: