Kızılcık nedir? Faydaları ve zararları nelerdir? Kilosu ne kadar?
Sağlık

Kızılcık Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilosu Ne Kadar?

19 Eylül 2018 - 01:48:24

Tadı ve rengi ile dikkat çeken meyvelerden biri olan kızılcık tam bir sağlık deposudur. Bu meyvenin bol miktarda C vitamini barındırması insan sağlığı için de oldukça büyük öneme sahip olmasını sağlamaktadır.

Kızılcık Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kızılcık meyve şeklinde tüketilebildiği gibi ayrıca şurup ya da komposto şeklinde de tüketilebilmektedir. Hafif ekşi tadı ve kendine has yapısı ile ilgi gören kızılcık C vitamini bakımından portakaldan daha fazla içeriğe sahiptir. 2 kat daha fazla C vitamini barındıran bu meyve çocuklar tarafından da tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Meyvenin ağacının da şifa deposu olması yapraklarından hazırlanan bitki çayının tüketilmesi de aynı etkiye sahiptir.

Kızılcık Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Yüksek miktarda C vitamini barındıran kızılcık bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynar. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların oluşmasına engel olmaktadır. Vücudun zinde olmasını sağlayarak hastalıklara karşı direnç gösterir.
  • Ağız içerisinde oluşan aft ya da uçuk gibi enfeksiyonlu hastalıklarda tedaviye yardımcı olan meyvelerden biridir. Bunun yanı sıra alerjilere karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Alerji sorunu olan kişilerde alerjinin azalmasında etki göstermektedir.
  • Diyabet hastalarında kan şekerinin dengelenmesi için tercih edilebilmektedir. Özellikle diyabet hastalarının kızılcık şurubu içmeleri tavsiye edilmektedir.
  • Kızılcılığın çok fazla tüketilmesi kabızlığa neden olabilir. Fakat ishalin giderilmesi için tercih edilebilmektedir.
  • Böbrek taşlarının düşürülmesi için doğal bir ilaç olan kızılcık düzenli bir şekilde tüketilmesi sonucunda böbrek taşlarını düşürür.

Kızılcık Neye İyi Gelir?

Meme kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Son yıllarda çok fazla meydana gelen meme kanserinde kanser hücrelerinin giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Uykusuzluk sorunu olan kişilerde uyku düzenleyici olarak tercih edilebilir. Özellikle depresyon döneminde oluşan uyku sorunlarında tedavi destekleyici olarak tüketilebilir. Kolesterol seviyelerinin dengelenmesi için tavsiye edilmektedir. Yüksek kolesterolde düşüş sağlayabilir. Diş eti sorunlarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Özellikle diş eti kanamaları ve diş eti çekilmeleri için tercih edilebilmektedir. Kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan menopoz dönemindeki sıkıntıların en aza indirilmesini sağlar. Menopozu önleme ve geciktirme gibi etkiye de sahip olan kızılcık düzenli olarak tüketilmesi gereken meyvelerden biridir.

Kızılcık Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Kızılcık meyve olarak tüketildiği gibi ayrıca şurup, şerbet ve marmelat olarak da tüketilebilmektedir. Hafif ekşi tadı ağızda hoş bir tat bırakmaktadır. Kızılcığın düzenli olarak tüketilmesi fayda sağladığı gibi fazla tüketilmesi de zararlı olabilir. Çok fazla kızılcık tüketmek kabızlığa neden olacaktır. Bu nedenle tüketiminin durdurulması gerekir. Bunun yanı sıra yüksek miktarda C vitamini içermesinden dolayı C vitamini vücutta depolanan bir vitamin olmamasına rağmen vücuttaki bazı hücreleri olumsuz etkileyebilmektedir. Kızılcık meyve olarak tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Küçük yaşlarda tüketilmesi gerekir. Böylece vücut sağlığı için özellikle kış aylarında bağışıklık sistemine yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Hamiyet Koçak 19 Eylül 2018 - 01:58:24 Kızılcık köyümüzde her sene olur ve toplarız. Genelce reçelini ya da kompostosunu yaparız. Tadı aslında biraz ekşi oluyor ama bir miktar şeker katarak bu ekşi tadı çok güzel bir hale getirebilirsiniz. Gerçekten çok lezzetli denemenizi tavsiye ederim:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: