Sağlık

Ani Kalp Durmasının Belirtileri, Sebepleri ve Tedavisi

08 Şubat 2019 - 21:24:30
Ani kalp durmasının belirtileri, sebepleri ve tedavisi

Ani kalp durması, öncesinde herhangi bir sağlık problemi belirtisi olmadığı halde yaklaşık 1-2 saat içerisinde kalp ile ilgili şikayetlerin başlamasıyla gelişen ve ölüme yol açan bir durumdur.

Ani Kalp Durması Nedir?

Kalp sağlığının korunması çok önemli bir durumdur. Ani bir şekilde kalp krizi geçirdiğiniz zaman o esnada ne yapılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Son zamanlarda sıklıkla meydana gelen ani kalp durması gibi sağlık problemleri insan sağlığını riske atıyor. Bu problem damarda pıhtı ve yahut da tıkanma olduğu zaman oluşan durum kalbe kan akışının durması ile meydana gelmektedir. Tıkanıklığın oluşmasından dolayı kalp gerekli olan oksijeni alamamakta ve kalp hücrelerini ölmektedir. Sonrasında ortaya çıkan anormal kalp ritmine ventriküler fibrilasyon denir. Ani şekilde kalbin durması nadir bir şekilde belirti vermektedir. Diğer organ ve beyine kanın gitmemesi ile şuur kaybı meydana gelir.

Ani Kalp Durmasının Belirtileri Nelerdir?

Yorgun hissedilmesi, nefes alma halinde zorluk çekilmesi gibi durumlarda dikkatli olunmalıdır. Bu belirtilerden biri olabilir. Belirtiler daha çok kadınlarda görülür. Krizin geçirilmesinden bir ay önce bile kendini gösterebilir. Bariz olarak kendini gösteren bu belirti çoğunlukla yorgunlukla meydana gelir. Yorgun ve durgun hissedilmesi halinde doktora gidilmesi önerilir. Bir başka belirtli olarak aşırı terleme sayılabilir. Bu durum sık rastlanılan problemlerden biridir. Egzersiz yapılmadığı halde aşırı terleme sorunu var ise bu durum kalpten kaynaklı olabilir. Damar tıkanıklığı olan kişilerde kalp vücuda kan pompalamak amacıyla daha çok efor harcamaktadır. Bu durum da vücut normal sıcaklık seviyesini sabit tutmak istediğinden dolayı vücutta daha fazla terleme oluşur. Ayrıca baş dönmesi de ani kalp durmasının belirtisi olabilir. Normal şartlarda bu durum daha kötüleşebilir. Birey kendisini kaybederek bunalmış hissetmektedir. Sakin olunması, ani hareket yapılmaması gerekir.

Ani Kalp Krizinde Kusma ve Hazımsızlık Olur mu?

Bahsedilen krizle ilgili sindirim sorunları arasında bir ilişki olmadığı düşünülse de var olması mümkündür. Çoğunlukla kriz öncesinde kusma, bulantı sorunları meydana gelebilmektedir. Fakat kusma, bulantı gibi sorunların sadece krizden kaynaklı oluştuğunu söylemek mümkün olmaz. Bu belirtiler başka bir problemden kaynaklı da olabilir. Belirtinin nedenini anlamak için doktora gitmek gerekir.

Ani Kalp Krizinde Göğüs ve Sırt Ağrısı Belirtileri

Kriz geçirmek üzere olanlarda çene ve sırt bölgesinde ağrı hissedilebilmektedir. Belirtiler kadınlarda daha çok görülmesi normaldir. Ani krizlerin en basit fark edilen belirtilerinden biridir. Bunun yanı sıra ani kalp krizi durumunda her daim bu belirti ortaya çıkmayabilir. Göğüs ağrısı krizden kaynaklı ise genellikle bu ağrı tahmini olarak on beş dakika devam edebilme eğilimindedir. Göğüs kısmında yoğun derecede baskı hissettiğiniz zaman baskının kol ve omuza yayıldığı söylenebilir. Bu ağrının vücudun sol kısmında baş gösterdiği ve de birkaç gün devam edebildiği görülebilir. Meydana gelen belirtilerin olması halinde sorunun hangi rahatsızlıktan kaynaklandığını anlamak için hekime başvurulması gerekmektedir.

Ani Kalp Durmasının Sebepleri ve Tedavisi

Sigara, aşırı alkol tüketimi, obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi birtakım faktörler ani kalp krizine yol açabilmektedir. Ani kalp durması tedavisi derhal yapılmalıdır. Bu nedenle belirtiler hissedildiği an en yakın sağlık kuruluşundan yardım istenmelidir. Bu durumu önlemek için ise sağlıklı ve stressiz bir yaşam gereklidir. Eğer kalbinizle ilgili ufak problemler dahi varsa kesinlikle gözardı etmemelisiniz.

Yorumlar
Dilara Aktürk 08 Şubat 2019 - 21:34:30 Ani kalp krizinde ne yapmalı bence herkesin bilmesi gerekiyor. Bu duruma yol açabilen ilaçlar da varmış. O yüzden doktorun önermediği ilaçların kullanılmaması gerekiyor. Ölüme kadar götürebilen bir durum olduğu için dikkatli olunmalı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: