Beyinde elektriklenme neden olur? Belirtileri ve tedavisi
Sağlık

Beyinde Elektriklenme Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

09 Şubat 2019 - 09:50:12

Beyin şoku ya da kafa şoku olarak da bilinen beyinde elektriklenme durumu, kafada uyuşma, karıncalanma ve elektriklenme gibi durumlarla ortaya çıkan ve ciddi hastalıkların habercisi olabilen bir rahatsızlıktır.

Beyinde Elektriklenme Neden Olur?

Bireyin sağlık yönünden olumsuz hissetmesinin yanı sıra beyinde elektriklenme sorunu geçici bir sağlık problemi de olabilmektedir. Ayrıca bu durum ciddi rahatsızlıkların da habercisi olduğu söylenir. Beyinde elektriklenme durumu çoğunlukla uyku halinde ya da uyanma eşiğindeyken oluşabilir. Beyin sinirlerinde gerçekleşen bu durum parestezi hastalığı olabilir. Hastalığın teşhisi doktor tarafından koyulmalıdır. Panik atak hastalığını yaşayan bireylerde sıklıkla görüldüğü gibi bu tarz problemleri olmayan insanlarda da görülmektedir. Bunun nedenleri için gerekli araştırma ve tedavilerin yapılması gerekmektedir. Bu elektriklenme olayını en çok yaşayan insanlar ise önceden panik atak yüzünden ilaç kullanmış ve kullanmaya devam eden kişilerde çoğunlukla görülür. Yoğun ilaç tedavisinin ardından dozun düşürülmesi bu hastalığı tetikleyen etmenlerden birisidir. Bu etkinin farklı nedenleri de olabilmektedir.

Beyinde Elektriklenme Belirtileri Nelerdir?

Beyinde elektriklenme kendini kafada karıncalanma ve elektrik hissi gibi durumlarla belli eder. Genele bakıldığında bu etkiler çoğunlukla geçicidir. Anlık olarak rahatsızlık verir ve genelde tekrarlamaz. Birtakım hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar da bu duruma yol açabilir. Örneğin panik atak geçiren insanlarda bu durumun ilaç kullanımına bağlı olarak görüldüğü varsayılmaktadır. Ancak bunların yanı sıra epilepsi hastalarında da görülmüştür. Beyinde oluşan sinirsel hasarlar ile ortaya çıkar bu da temelde tam olarak hangi sebepten olduğunun bilmemesine yol açmaktadır.

Beyinde Elektriklenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyin bilinmezlerle dolu olduğu için bu rahatsızlığın bilinen net bir tedavisi olmamakla birlikte hasta üzerindeki semptomlarını azaltmanın farklı yöntemleri mevcuttur. İlaçların dozunda kullanımı bunların başında gelmektedir. Özellikle anti depresan kullanan hastaların doz aşımı yapmamaları uzun süreli kullanımlarında ise ani şekilde sonlandırmamaları gerekmektedir. İlaç kullanımına dikkat edildiği taktirde bu rahatsızlık tekrarlamayacaktır. Ancak bazı durumlarda ne kadar dikkat edilirse edilsin bu rahatsızlık görülmektedir. Bunun için ise yoksunluk tedavisi programlarına başvurulmalıdır. Çok stresli bir günün ardından bu durum yaşanabilmektedir. Kaygı ve stresli yaşam tarzından geçici süreyle de olsa uzaklaşarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bunların yanı sıra yaşam koçlarına ve terapi danışmanlarına giderek stresinizi dağıtabilir ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ayrıca yoga, meditasyon, pilates gibi hobilerinize zaman ayırarak beyninizi rahatlatabilirsiniz.

Beyinde Elektriklenme Hissi Nasıl Geçer?

Günlük tüketilen kafein miktarını azaltarak uyku düzenini eski haline getirebilir. Bu sayede normal şekilde uyuyarak verimli REM(derin uyku) zamanını harcamış olursunuz. Bu durum da stres ve sinirinizi arındırmanıza yardımcı olmakla birlikte beyinde işlenen verilerin sizi rahatsız etmeden işlenmesine yardımcı olarak beyinde elektriklenme rahatsızlığından kurtulmanıza yardımcı olur. Beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek daha verimli ve doğru şekilde beslenmeniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve amino asitleri almanız yumurta, balık ve ceviz gibi beyne iyi gelen gıdaları beslenme programına sokmanız beyin sağlığınızı olumlu yönde etkilemektedir. Düzenli yapılan spor sigara alkol ve zararlı madde kullanımını düşürmek bu rahatsızlığın görülme riskini düşürmekle birlikte vücudunuza da iyi gelmektedir.

Yorumlar
Onur Haydaroğlu 09 Şubat 2019 - 10:00:12 Beyinde elektriklenme sebepleri neler tam bilmiyorum ama stresli ve üzüntülü dönemlerde olabiliyor. Daha önce üzücü bir süreçten geçiyordum ve kafamda sürekli bu tarz elektriklenme oluyordu. ihmal etmedim doktora gittim stresle alakalı olduğu ortaya çıktı. Ama panik atak ya da epilepsi gibi hastalıklardan olabiliyor. Belirtiler varsa uzmana gözükmek gerekir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: