Sağlık

Tırnak Yemenin Asıl Nedeni, Sebepleri ve Zararları

08 Şubat 2019 - 17:34:16
Tırnak yemenin asıl nedeni, sebepleri ve zararları

Psikolojik sorunlardan dolayı ortaya çıkan tırnak yeme problemi zararları olan rahatsızlıklardan biridir.

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Tırnak yemek sağlık için oldukça zararlıdır. Tırnak yiyen insanlar arasında çok farklı yaş grupları bulunmaktadır. Çünkü tırnak yemek küçük büyük demeden birçok insanda görülen bir rahatsızlıktır. Tırnak yeme sorunu olan kişiler, sıkıntıları ve kaygıları sebebiyle maruz görülmekte ve pek önemsenmemektedir. Fakat ileriki zamanlarda tırnaklarda oluşan çirkin görüntü sebebiyle sosyal ilişkilerinde sorunlar, ayıplanma gibi durumlardan kişiler bu durumdan rahatsız olmaya başlar. Ciddi bir sorun olmaya başladığımda ise hastalık düzeyine gele bu hastalığı bırakmak çok kolay olmamaktadır. Genel olarak ufak yaşlarda meydana gelir fakat yetiştin kişilerde de strese kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir.

Tırnak Yemenin Sebepleri Nelerdir?

  • Kişilerin sürekli eleştirilmesi veya azarlanması
  • Aile içerisinde katı bir tutum sergilenmesi ve baskı görmesi
  • Anne ile baba arasındaki sorunlar ve çocuğun normal bir ortamda büyümemesi
  • Ruhsal gerginlik, sıkıntı ve saldırgan duyguları belli edebilme yöntemi olarak görülebilir. Kişi öfkesini bu yolla açığa vurmaktadır.
  • Yetersiz gösterilen sevgi, ilgi, sıkıntı, kıskançlık gibi sorunlarda tırnak yemeye sebep olur.
  • Ailede tırnak yeme problemi olan bir birey bulunuyorsa sosyal öğrenme yolu ile de öğrenmektedir.

Tırnak Yemek Nelere Yol Açar?

Tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde en çok görülen sorunlardan biri mide problemleridir. İshal, karın ağrısı mide krampı gibi şeyler görülmektedir. Ayrıca tırnak mide duvarına zarar verebilir ve burada ülser ve mide yarasına sebep olabilir. Küçük yaşlardan itibaren tırnak yiyen kişilerde bağırsak kurdu olma riski çok daha fazla görülür. Eller gün içerisinde birçok mikrop ile temas halinde olmaktadır. Bunların birçoğu çok zararlı olmasa da E. Coli ve salmonella gibi mikrop çeşitleri sağlık açısından oldukça tehlikeli olmaktadır. Küçük yaşlarda başlayan tırnak yeme hastalığı olan kişilerin ilerleyen zamanlarda ön dişlerinde sorun yaşayabilmektedir. Bir kısmında diş kırıkları, bir kısımda ise dişlerin arasında açıklık gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca uykuda dişleri gıcırdatma ve sıkma gibi rahatsızlıklara sebep olur. Tırnak yerken çoğu zaman tırnakların ete yakın olan kısımlarında açılmalar olmaktadır. Bu kısımların acıması dışında bu bölgeler mikroplara açık hale gelmektedir. Bu sebeple enfeksiyon riski taşımaktadır. Zamanla tırnakların şekli bozulmakta ve tırnakların uzaması yavaşlamaktadır.

Tırnak Yemenin Asıl Nedeni Nedir?

Tırnak yeme alışkanlığı toplum tarafından iyi karşılanmayan bir durumdur. Bu insanların psikolojik açıdan sorunları varmış gibi bir yargıya kapılabilmektedirler. Küçük yaşlardan itibaren öğretmen ve ebeveynlerinin yaptığı uyarılar sebebiyle kişiler kendilerini bastırmaktadır. Bu da kaygıya sebep olmaktadır. Tırnak yeme alışkanlığı olan çocuklara baskı yapmadan önce gerekli görülürse uzman yardımı alarak yardım etmek gerekir. Çocukların problemlerine yönelik çözüm üretilmelidir. Bu durumun altında yatan asıl sebebin bulunması gerekmektedir.

Yorumlar
Nurgün Mercan 08 Şubat 2019 - 17:44:16 Tırnak yeme hastalığı küçükken yaşadığım bir durumdu. Tam olarak neden oluyordu bilmiyorum. Annem tırnaklarıma acı oje sürüyordu ve ben o şekilde yemeyi bırakmıştım. Genelde altında psikolojik nedenlerin yattığı söyleniyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: