Sağlıklı kilo verme ve zayıflama yöntemleri
Zayıflama

Sağlıklı Kilo Verme ve Zayıflama Yöntemleri

21 Ekim 2017 - 20:19:03

Yaşam içerisinde en önemli kavramın sağlık olduğu göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı kilo vermenin önemi anlaşılabilir.

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım?

Her insan bedeninin güzel görünmesini ve ideal ölçülerde olmasını ister. Fakat son yıllarda insanlar zayıflamak uğruna yanlış ve hızlı kilo verdiren diyetler uygulamaktadırlar. Bu tarz yöntemler kişiyi sağlığından yoksun bırakabilir. Dolayısı ile kişinin ideal ölçülere ulaşabilmesi için sağlık kontrollerinden geçmesi, uzman bir diyetisyene başvurması ve sağlık yollardan kilo vermesi gerekir. Sağlıklı zayıflamanın temel prensipleri mevcuttur.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

  • Tam anlamıyla doğal besinler tüketmek gerekir. En sağlıklı besin çeşitlerinin doğanın kendi içinde barındırdığı besinler olduğu unutulmamalıdır. Paketlemiş gıdalar tüketilmemeli ve kızartmalar tercih edilmemelidir.
  • İyi karbonhidratların tüketilmesi gerekir. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Makarna, hamur işi, poğaça gibi yiyeceklerden uzak durmak sağlıklı kilo vermenin kuralları içerisindedir. Bu tür gıdalar hızlı sindirildiği için kana hızlı karışır. Dolayısı ise kan şekeri hızlı yükselir. Tam tahıllar, baklagiller, sebze ve meyve çeşitlerini tüketebilirsiniz.

Su İçmek Kilo Verdirir mi?

Sağlıklı kilo vermenin en önemli kurallarından biri su içmektir. Vücut genel olarak açlık ve susuzluk ihtiyacını birbirine karıştırabilir. Bunun farkında olması gereken, kişinin kendisidir. Kişi atıştırmalık bir şeyler yemek istediğinde 1 bardak su içerek açlığı bastırabilir. Susuz kalmak metabolizmayı etkilediği için sağlık için suyun önemi büyüktür. Uzmanlar gün içinde en az 2 litre su içilmesi gerektiği ifade etmektedirler.

Kilo Vermenin Yolları ve Püf Noktaları Nelerdir?

Sağlıklı yağları tüketmek kişinin sağlıklı kilo vermek için yardım eder.Diyetlerde yapılan hatalardan biri kişinin yağı tamamen hayatından çıkarmasıdır. Sağlıklı yağları tüketmek vücut fonksiyonlarının devam etmesi için gereklidir. Omega3 içeren yağlar tüketilmelidir. Balık, antepfıstığı, avokado, ceviz, chia tohumu ve badem gibi Omega3 içeren besinlerin tercih edilmesi uygundur. Yemeklerde zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı kullanılabilir. Az yağ içeren protein kaynaklarından yararlanılmalıdır. Protein vücudun enerji üretmesi, vücuttaki hücreleri yenilemesi ve kan şekerini düzenlemesi için gereklidir. Süt ve et ürünleri gibi temel protein içeren besinlerden tüketilmesi kişinin sağlığı için önem teşkil eder. Bunun yanı sıra kuruyemiş, yumurta ve baklagiller protein kaynaklarının içerisinde yer alır.

Kahvaltının Kilo Vermede Önemi Nedir?

Kahvaltı etmek hem kilo vermek hem de sağlıklı yaşam için önemlidir. Kişinin iyi bir kahvaltı etmesi metabolizmanın düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca kahvaltı kişiyi uzun süre tok tuttuğu gibi kişinin güne enerjik başlamasını sağlar. Egzersiz yapmak kilo vermeyi kolaylaştırır. Gün içerisinde yapılan yarım saatlik yürüyüşler, hareket etmek, egzersiz yapmak veya spora gitmek en güzel kilo verme yöntemleri arasındadır. Sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumak sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Günde 7 ila 8 saat uyumak vücudun dinlenmesine, enerji depolamasına destek olur. Düzensiz uyku günlük ritmi bozmakta ve metabolizmanın hızını etkileyebilmektedir. Sağlıklı kilo vermek için düzenli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlere dikkat ederek kalıcı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Yorumlar
Menekşe Keskiner 14 Ekim 2017 - 11:57:05 Sağlıklı kilo vermek için neler yapmalıyım? Kalıcı olması için doğal yollarla zayıflamak istiyorum ama nasıl yapıcam bilmiyorum. cevapla
Cemile Gürbüz 05 Eylül 2018 - 11:33:18 Sağlıklı kilo vermek için beslenme yolları hakkında bilgi istiyorum. Yani ben daha önce birçok yöntem denedim ama hiçbirinde etkili kilo veremedim. Sanırım beslenme alışkanlıklarımda yanlışlıklar yapıyorum. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: