Sağlık 27 Şubat 2021 - 15:42:14

Doğumdan Sonra Kiloları Nasıl Verebilirim? Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Doğumdan Sonra Kiloları Nasıl Verebilirim? Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

Gebelik sürecinde kilo alan kadının doğumdan sonra kilo vermek için uyguladığı yöntem çeşitleridir.

Gebelik Döneminde Beslenme Nasıl Olur?

Anne karnındaki bebek sağlıklı bir şekilde doğması için hamilelik ve hamilelikten sonraki dönemlerde annenin beslenme konusunda bilinçli olması gerekmektedir. Bu dönemlerde besinlere olan ihtiyacın atması, süt yapımı, fetal gelişme, dengeli ve yeterli düzeyde beslenmek gibi faktörler çok önemlidir. Kadınlar hamilelik döneminde kilo aldıkları için doğum sonrasında bu kiloları hızlı bir şekilde vermek istemektedirler. Hal böyle olunca kilo vermek için çeşitli yöntemler araştırılmaktadır. Hamilelik dönemi insanoğlunun beslenmesinin çok önemli dönemlerinden bir tanesidir. Dolayısı ile anne adayının dengesiz ve yetersiz beslenmesi bebeğe zarar vereceği için beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri Nelerdir?

  • Doğumdan sonraki altı ay içerisinde kalori oranı düşük olan diyetlerin uygulanması tavsiye edilmemektedir. Anne bu süreç içinde bebek ve kendi sağlığını yanlış diyetlerle tehlikeye atmamalıdır. Zengin besinlerden yararlanarak ve düzenli bir şekilde tüketerek zayıflamak mümkündür.
  • Sabah kahvaltıları ve diğer öğünler atlanmadan düzenli olarak tüketilmelidir. Bunun yanı sıra ara öğünleri atlamamak önem teşkil eder.
  • Sıvı alımı önemli olduğu için gün içinde iki buçuk ila üç litre su tüketilmesine özen gösterilmelidir.
  • Kalsiyum oranı fazla olan besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kalsiyum içeren besinler peynir, yoğurt, süt ve benzeri ürünlerdir.

Doğumdan Sonra Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Doğumdan sonra kilo vermek için gün içinde bir tane yumurta tüketmek gerekir. Yumurta hızlı acıkma halinin önüne geçtiği için bu besinden faydalanılması önerilmektedir. Ayrıca et ve sebze yemeği de tüketilmelidir. Şeker ihtiyacını karşılayan meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Paketlenmiş meyve sularını tüketmek yerine meyveyi bütün olarak tüketmek kilo vermeyi sağlamaktadır. Beyaz ekmek halsizlik yaptığı gibi kilo alımına yol açmaktadır. Bu yüzden hem kilo vermek hem de sağlıklı beslenmek için tam buğday ekmeği tüketilebilir. Zeytinyağı gibi doğal yağlardan yardım almak gerekir. Margarin ve tereyağı şeklindeki yağlar kilo verme sürecini zorlaştırmaktadır. Şeker içeren gıdalar, hamur işi, pasta ve şerbetli tatlıların tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Doğumdan sonra kilo vermek için kızartmadan uzak durulmalı bunun yerine ızgara ve haşlama şeklindeki pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.

Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

İçerisinde katkı maddesi barındıran gıdalardan uzak durmak gerekir. Özellikle sucuk, salam ve sosis gibi ürünler sağlıklı olmadığı gibi kilo verme sürecini uzatır. Kişinin posalı besinler tüketmesi tavsiye edilmektedir. Posalı besinlerin özelliği ise kan şekerini dengede tutmasıdır. Bu besinler; tam tahıllı ürünler, sebze, kuru baklagiller ve meyvelerdir. Aynı zamanda posalı besinlerin bir diğer faydası da bağırsakları çalıştırarak kilo vermeyi sağlamasıdır. C vitamini fazla olan besinler, nohut, portakal, bulgur, maydanoz, mandalina, kuru fasulye, mercimek, kuru soğan ve domates tüketilmelidir. Gün içinde beş ila altı tane badem ve iki tane ceviz, fındık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Her şeyden önemlisi doğum sonrası kiloları vermek için uzman hekime danışılması anne ve bebek sağlığı için önemlidir.

  • doğum sonrası kilo vermek
  • doğumdan sonra kilo vermek
Yorumlar
Figen Günay 1 ay sonra doğum yapacağım ve yaklaşık 15 kilo aldım. Doğumdan sonra kilo vermek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Kilo vermek için nasıl beslenmeliyim? Sütümün de kesilmemesi gerekiyor. Neler yemeliyim? cevapla
Ayşegül Kurultak Doğumdan sonra kilo vermek için korse kullanımını öneriyorlar. Bunun için ne kadar süre geçmesi gerekiyor onu araştırıyorum. Sezeryan doğum yaptım ve 1 ay geçti. Dikişlerim iyileşti hemen hemen. Artık kilo vermek istiyorum. Hangi yöntemleri ve egzersizleri uygulamak faydalı olur? cevapla
yorum yaz
Assam Çayı Nedir? Nasıl Demlenir? Fiyatı, Faydaları ve Tarifi