Sağlık 14 Mart 2021 - 17:37:20

Palyatif Bakım Nedir? Palyatif Bakım Gerektiren Hastalıklar ve Yorumları

Palyatif Bakım Nedir? Palyatif Bakım Gerektiren Hastalıklar ve Yorumları

Palyatif bakım; yaşamı kısıtlayan ve hayatı tehdit eden hastalıklara sahip olan hastaların ve onların ailelerinin yaşam kalitesini artırmak için özel tıbbi ve hemşirelik bakımını içeren bir yaklaşım olarak nitelendirilmektedir. Palyatif bakım ne demek, bu hastalar ne kadar yaşar ve bakım ne kadar sürer merak ediyorsanız, palyatif bakım gerektiren hastalıklar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Palyatif Bakım Nedir, Ne Demek?

İlerleyici ve ciddi bir rahatsızlığı olan kişilere ve yakınlarına verilen, tüm hastalık boyunca devam edeni yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir tedavi yöntemi olan palyatif bakım; hasta olan kişinin günlük aktivitelerini yetiner getirmesi, geçimini sağladığı işini devam ettirebilmesi ve hastalık sürecinde yaşanan her türlü sıkıntının hafifletilmesi anlamına gelmektedir.

Palyatif bakım destek tedavi olarak nitelendirilir ve hafifletici, geçici, geçici çare ve yatıştırıcı gibi sıfatlar ile tanımlanmaktadır.

Hem hastanın hem de ailesinin yaşm kalitesini artırmaya yönelik olarak yapılan palyatif bakım hemşireler, hekimler, fizyoterapistler, mesleki terapistler, konuşma dili patologları ve birinci basamak hekimi ile birlikte bir ekip şeklinde yapılmaktadır. Her yaş ve ciddi hastalık için uygulanabilir. Bu bakımın temel amacı iyileştirici bir tedavinin gerçekleştirilmesidir. Evde, hastanede, vasıflı hemşirelik tesislerinde yapılabilmektedir.

Palyatif Bakım Gerektiren Hastalıklar Nelerdir?

Hayatı ciddi anlamda tehdit eden, kişinin yaşam kalitesini düşüren ciddi hastalıklar için için palyatif bakım uygulanabilmektedir. Bu hastalıklar şöyledir:

 • Kanser
 • Alzheimer, ALS, MS, müsküler sistrofi, parkinson hastalığı ve felç gibi motor nören hastalıkları
 • Kalp, akciğer, böbrek, karaciğer gibi ileri dönem organ yetmezliği hastalıkları
 • Çocuklarda görülen ilerleyici genetik hastalıklar

Tedaviye yanıt vermeyen kalp hastalıkları, çok fazla pnömoni geçirenler, tedaviye rağmen durumu kötüleşen hastalara, tükenme sendromunda olan HIV hastaları palyatif bakım uygulanabilmektedir. Belirtileri iyileştirme amaçlı yapılan bu bakım, iyileştirici etki sağlamasa bile semptomların hafiflemesi için etkili olmaktadır. Bu bakım yönteminde amaç, ağrıların azalmasıdır. İyileştirici ve agresif tedaviler ile birlikte uygulanmaktadır. Palyatif bakım ne kadar sürer diye baktığımızda hastalığın bütününü kapsamaktadır. Hastalığın durumuna ve aşamalara göre değişmektedir. Bundan dolayı belli bir süre vermek doğru değildir.

Palyatif Bakım Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Asıl olarak palyatif bakım son evre hastalıklarda, hastanın geri kalan yaşamını daha rahat geçirmesi için uygulanır. Çünkü bir tedaviye yanıt vermeyen, tedavisi yapılamayan hastalar için uygulanmaktadır. Bundan dolayı kişiler için uzun bir yaşam süresi öngörülmemektedir. Bu bakım yönteminde amaç sadece hastanın acısını, ağrısını azaltmaktır.

Palyatif Bakım Yorumları Nelerdir?

Palyatif bakım özelliklerine baktığımızda bu yöntem ile ilgili gene olarak olumlu yorumlar gelmektedir. Hastalığı itibariyle hastanın geri kalan ömründeki refah seviyesinin artması ve yaşam kalitesinin yükselmesi hedeflendiği için bu yöntem olumlu etkiler meydan getirmektedir. Hastanın en rahat edebileceği merkezlerde uygulanmaktadır. Hem hasta hem de refakatçi için gerekli koşullar hazırlanmaktadır.

 • palyatif bakım
 • palyatif bakım nedir
 • palyatif bakım gerektiren hastalıklar
 • palyatif bakım ne kadar sürer
 • palyatif bakım hastaları ne kadar yaşar
 • palyatif bakım yorumları
 • palyatif bakım özellikleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kadınlar İçin Evde Spor Hareketleri ve Zayıflama Yöntemleri