Sağlık 16 Şubat 2021 - 06:50:22

Omurgada Ağrı ve Şişlik Neden Olur?

Omurgada Ağrı ve Şişlik Neden Olur?

Omurgada ağrı ve şişlik sebepleri çeşitli etkilere dayanan, kişiler tarafından merak edilen önemli sağlık konusudur.

Omurgada Şişlik ve Ağrı

Omurga içindeki sinir kökleri dibinde barınan disklerin şişerek sinirler üzerine basınç uygulaması sonucu bel ağrılarına ve bu ağrıların kol ve bacaklara vurmasına sebep olur. Temel sebepleri ise güçlü fiziksel hasarlar, yapılan ters hareket ve yaşa bağlı omurilik diskinin dayanımını kaybetmesi söylenebilir. Omurga kemikleri arasında yumuşak doku lif ve dış tabakadan oluşan yapıya sahip diskler bulunur. Bu diskler omurgaya kısıtlı hareket kabiliyeti kazandırır ancak aşırı zorlanmaları durumunda diskler şişerek ya da kayarak bölgelerinin dışına çıkarlar. Bu durum sonucu omurga içindeki sinirler disk ve kemik arasına sıkışarak bel, uzuv ağrılarına sebebiyet verir. Omurgaların arasında bulunan diskler mekanik basınçla zarar görebilirler.

Omurgada Şişlik ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Fiziksel travmalar: Disklerin şişmesi temelde fiziksel travmalara bağlıdır. Trafik kazası, spor yaralanmaları gibi farklı sebeplerle olabilir. Bu şekilde oluşan hasarlarda omurga üzerine çok fazla yük biner ve diskin kayması ile sonuçlanabilir. Bu tip hasarlar genellikle bel bölgesinde görülmekle birlikte basıncın yüksekliğine bağlı olarak boyun bölgesinde de disklerin kaydığı görülmüştür.

Ters hareketler: İnsan yaşamında sürekli hareket vardır iş yaparken yüksek bir yerlere uzanırken pazar poşetlerini taşırken eğilip ağırlık taşırken ve benzeri durumlarda oluşabilecek ters hareketlerle diskler aşırı yük altında kalıp disk şişmesine sebep olabilir. Bu hareketlerin sonucu diskin ortasındaki yumuşak doku şişerek disk içindeki sinir hücrelerine zarar verecek boyutlara gelebilir.

Disk Kayması Ağrısı Nasıl Olur?

Disk kaymasının temel nedenlerinden birisi artık işlevlerine yerine getiremeyecek duruma gelmeleri ve özelliklerini kaybetmelerine bağlıdır. Zamanın geçmesi ve insan ömrünün ilerleyen yaşlarında disklerin çevresindeki yumuşak katman sertleşerek işlevsiz bir hal alır. Disklerin yerlerinden kaymalarına ve sinirlere baskı oluşturmalarına sebebiyet verebilirler. Bu duruma dejeneratif disk rahatsızlığı denir ve sorunlu bölgede ağırlara sebebiyet verir. Ağrı ve şişlik gibi durumların oluşmaması için her zaman hareketlere dikkat etmek gerekmektedir. Egzersizler disk kaymaları sonucundan oluşan omurga ağrılarını ve şişliklerini önlemeye yardımcı olur. Ağır olmayacak şekilde spor yapmayı unutmayınız.

Omurga Ağrısına Ne İyi Gelir?

Spor salonlarında aşırı zorlayıcı hareketler bele yakın bölgelerde oluşan zorlayıcı hareketler, hapşırma refleksini tutma, bele baskı yaparak hareketsiz kalma yüksek yerlerden atlama düşme, yanlış uyku şekli, obezite, aşırı kilolu olmak disk bölgesinin taşıyabileceğinden fazla yük binmesine sebep olur. Bu bölgede ağrılara ve şişliğe sebebiyet verir. Bunların yanı sıra aşırı sigara ve alkol kullanımı disklerin dokusunu zedeleyerek hasarlara sebebiyet verir. Zamana bağlı olarak omurga boyunca ciddi bozulmalar ve zayıflamalar ortaya çıkar. Bu bozulmalar omurgada ağrı ve şişlik gibi durumlara sebebiyet verir bu şişme sorunlu olan bölgenin dışarı taşması şeklinde görülmektedir.

  • omurgada ağrı
  • omurgada şişlik
  • omurgada ağrı ve şişlik
  • disk kayması
Yorumlar
Nergis Coşkun Omurga ağrıları için hangi doktora gidilir? Hem ağrım hem de nefes darlığı yapıyor. Son bir haftadır bu sorunu yaşıyorum. Ben kendiliğinden geçer dedim çok önemsemedim ama hata yaptım sanırım. Neden olduğunu da tam olarak bilmiyorum. cevapla
yorum yaz
Aspir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı ve Kullananlar