Sağlık 20 Ağustos 2021 - 18:23:02

Soğuk Duşun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Alınır? Etkisi Nedir?

Soğuk Duşun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Alınır? Etkisi Nedir?

Soğuk duş; vücuda birçok fayda sağlayan, bir tür terapi yöntemi olarak kullanılan ve eski zamanlardan bu zamana uygulanan bir tür vücut rahatlatma yöntemidir.

Soğuk Duşun Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzun temizlenmesi için önemli olan banyo yapmak, çoğu insan tarafından sıcak su ile yapılsa da soğuk su ile duş almak vücut için daha faydalı olmaktadır. Soğuk duşun genel anlamda faydalarına bakacak olursak eğer;

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Grip, nezle ve diğer birtakım enfeksiyonlara karşı koruyucu etki dunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre metabolizma hızının artmasına ve bu şekilde bağışıklığı aktive ettiğini belirtebiliriz. Bu özelliği sayesinde kanser dahil olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruyucu olmaktadır.
 • Kan dolaşımını dengeleyen ve iyileştiren soğuk duş, kardiyovasküler sağlığı önemli ölçüde iyileştirmektedir. Soğuk duş kan dolaşımını hızlandırır. Soğuk duş ile vücutta damarlar daralır. Bu daralma ise kan akışını hızlandırır. Vücutta kan dolaşımı dengeli olduğu zaman yüksek tansiyonu önler ve kan damarlarının güçlenmesine destek olur. Bu şekilde vücudun tüm sistemleri daha iyi çalışır. Bu da daha sağlıklı olmalarını sağlar.
 • Vücut sıcaklığının düzelmesini ve dengelenmesini sağlayan soğuk duş, termojeneze etki yaratır. Bu etki sayesinde vücudun onarım sistemi aktive olur. Elleriniz ve ayaklarınız sürekli olarak soğuksa veya sık terliyorsa doğuk duş faydalı olur.
 • Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olan soğuk duş etkisi, kahverengi yağ hücrelerinin üretilmesini sağlar. Vücutta glikoz yakarak daha fazla ısı enerjisi meydana getirir. Bu şekilde kilo kaybının hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Vücutta kahverengi yağ hücreleri artarken aynı zamanda kan basıncı artar ve vücut sıcaklığı yükselerek kimyasal reaksiyonlar daha hızlı olur. Metabolizma hızı artarken aynı zamanda kilo kaybı artar ve beraberinde kas üretimi de artar.
 • Soğuk duş depresyon gibi ruhsal sıkıntıların giderilmesini sağlarken aynı zamanda önlemeye de yardımcı olur. Beynin mavi noktasını uyaran soğuk su, depresyonu gidermektedir.

Eğer soğuk duş mu sıcak duş mu diye soracak olursanız, sağlık bakımından genel olarak soğuk duş önerilmektedir. Fakat üşütüp hasta olma ihtimali de söz konusu olacağı için dikkatli olunmalıdır.

Soğuk Duş Etkisi Nedir?

Vücutta soğuk duş etkisi pek çok faydalı etki meydana getirmektedir. Soğuk duş almak lenf sistemini güçlendirir. vücuttan atık maddelerin dışarı atılmasını sağlayan lenf sisteminin hareketleri kasların kasılması ile meydana gelir. Soğuk duş ile vücuttaki tüm kaslar kasıldığı için lenf sistemi daha iyi çalışır. Bu şekilde atık maddeler vücuttan atılır. Bunun yanı sıra soğuk duş testosteron seviyesini artırmaktadır. Soğuk duşun saça faydaları da vardır. Saçların daha canlı ve parlak durmasını sağlamaktadır. Cildi ve saçları sağlıklı tutar. Daha enerjik olmayı sağlar. Ayrıca nefesi derinleştirir ve oksijen alımını artırır.

Soğuk Duş Nasıl Alınır?

Eğer ki sağlığını için soğuk duş almak istiyorsanız derece derece sıcak sudan soğuk suya geçiş sağlayabilirsiniz. Çünkü soğuk suya direkt girmek biraz zor olmaktadır. Soğuk duşu günlük rutine eklemek istiyorsanız duşunuzun son 1 dakikasında soğuk suyu açınız.

Soğuk Duşun Zararları Nelerdir?

Çoğu zaman faydaları ile bilinen soğuk duş kalp krizi meydana getirebilir. Eğer ki kalp rahatsızlığınız varsa soğuk su yerine ılık suuyu tercih etmeniz gerekmektedir. Çok soğuk deniz, havuz ya da duş olumsuz yönde etki meydana getirebilir. Sıcak havada soğuk duş almak da zararlı olabilir. Kan damarlarının fazla büzüşmesine ve kalp krizi meydana getirebilir. Bundan dolayı aşama aşama vücudunuzu alıştırınız.

 • soğuk duş
 • soğuk duşun faydaları
 • soğuk su ile duş almak
 • soğuk duş etkisi
 • soğuk duş depresyon
 • soğuk duş almak
 • soğuk duşun saça faydaları
 • soğuk duş testosteron
 • soğuk duş nasıl alınır
 • soğuk duşun zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hamileyken Grip ve Nezle Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?