Zayıflama

Yağ Yakan Besinler, Meyveler ve İçecekler

23 Ağustos 2017 - 20:51:26
Yağ yakan besinler, meyveler ve içecekler

Kilo vermede en etkili şey tabi ki vücutta yer etmiş yağların yakılmasıdır. Bunların yakılmasında doğadan soframıza gelen birçok yiyecek ve içecek vardır.

Yağ Yakan Besinler Nelerdir?

Yağ yakıcı özelliği olan besinleri şu şekilde sıralayabilir:

  • Yağ yakan ve tok tutan yiyeceklerin başında haşlanmış yumurta gelir. Yumurtanın zengin içeriği kan şekerinizi düşürmeden gün içinde hem sizi tok tutarken yağ yakmanızı da sağlamaktadır.
  • Greyfurt, içeriğinde bol miktarda C vitamini içermesi nedeni ile yağ kitlesinin yakımındaki etkisi önemli ölçüdedir. Hatta bazı spor salonlarında spordan sonra greyfurt suyu ikramı vardır. Bu da greyfurtun yağ yakımında ne denli önemli olduğunu ortaya çıkartmaktadır.
  • Keten Tohumu, Yapısındaki zengin omega- 3 ve omega 6 yağ asitleri ile yağ yakıcı etkisi bulunmaktadır. Sadece bununla kalmayıp boşaltım sisteminde de oldukça rahatlatıcı etkisi de vardır.
  • Yulaf, hemen hemen bütün diyet listelerinin olmazsa olmazıdır. Zengin lifli içeriği ile hem tok tutar, hem de kan şekerinin sabit kalmasını sağlayarak yağ yakımında yine etkili yiyeceklerdendir.

Yağ Yakan İçecekler Nelerdir?

  • Süt, zengin kalsiyum içeriği nedeni ile yağ yakımında oldukça etkilidir. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasına da etki eder.
  • Elma sirkesi, yağ yakımındaki etkisi gözle görülür derecededir. Ilık suya sabah aç karnına birkaç damla elma sirkesi katarak tükettiğinizde kısa sürede etkisini göreceksiniz.
  • Limon suyu, İçeriğindeki zengin C vitamini ile yine oldukça etkilidir. Sabah aç karnına ılık suya limon suyu katılarak tüketilmesi önerilmektedir.
  • Tarçın, kan şekerini sabit tutuğundan oldukça önemli bir yağ yakıcıdır. Süte ya da yoğurta katarak tüketmeniz zaten zengin kalsiyum içeriği olan süt ve yoğurtun yağ yakma etkisini ikiye katlayacaktır.
  • Maydanoz suyu, maydanoz oldukça etkili bir antiüretiktir. Sabahları aç karnına birkaç tutam maydanoz kaynamış suya atılarak demlenmeye bırakıldıktan sonra içilirse yağ yakımı için yine etkili içeceklerdendir.

Yeşil Çay Yağları Yakar mı?

Yeşil çay, yağ yakan içeceklerin arasında yer alan bu bitki çayı, mevcut EGCG bileşeni ile sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarının daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Dinlenme pozisyonunda yakılan kalorileri arttırır. Ayrıca, göbek bölgesinde yağ yakmaya yardımcı olan bitkisel çaydır.

Kırmızı Biber Yağ Yakar mı?

Kırmızı Biber, Kapsaisin adı verilen ve Arnavut biberi olarak da bilinen kırmızıbiber metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olacak bir bileşen vardır. Hatta kalp atışını hızlandırmaya yardımcı olur, damarlardan kötü yağın atılmasına yardımcı olur.

Yağsız Yoğurt Yağ Yakar mı?

Yağsız yoğurt, günde öğünlerinizin yanında yağsız yoğurt tüketmeniz size sağlıklı ve hızlı bir şekilde yağ yakmanızı sağlayacaktır. Yurtdışında ve yurtiçinde yapılan çalışmalarla bu sonuç desteklenmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalardan elde edilen bulgulara göre yüksek kalsiyum içeren yiyecekler yağ yakmada oldukça etkilidir. Zaten yoğurdun özellikle karındaki yağları eritmede etkili olduğunu bilmeyen yoktur galiba. Yağ yakıcı şeyler sayesinde vücudunuzda stoklanan fazla yağları yakabilir ve dilerseniz düzenli vücut geliştirm egzersizleri ile yağları kasa çevirebilirsiniz.

Yorumlar
Arzu Biçer 18 Ağustos 2017 - 12:53:36 Yağ yakan ve tok tuan besinler hangiler acaba? ben kilo vermek istiyorum ama diyet çok yapamadığımdan yağ yakan besinlerle zayıflamayı düşünüyorum.cevapla
Emine Aksoy 26 Eylül 2017 - 11:06:10 Yağ yakan içecekler nelerdir? Bu içeceklerle ne kadasr sürede kilo verebilirim işe yarar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: