Yaşam 01 Kasım 2021 - 14:45:42

Vücut Sıkılaştırma Yöntemleri, Hareketleri ve Diyeti

Vücut Sıkılaştırma Yöntemleri, Hareketleri ve Diyeti

Vücut sıkılaştırma yöntemleri; sıkı ve estetik bir görünüme kavuşmayı sağlarken aynı zamanda bölgesel incelme etkisi de oluşturmaktadır.

Vücut Sıkılaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Sıkı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız öncelikle kas kütlenizin çoğalmasını ve aynı zamanda kasların belirgin bir hal almasını sağlamalısınız vücut sıkıştırmak için dengeli beslenme ve doğru egzersizler yapılmalıdır.

Belirli bir yaştan sonra vücudunuza dikkat etmezseniz yaş aldıkça artık vücudunuzun sarkmaya başladığını fark edersiniz. Yaşlandıkça artık hayat temposu düşer ve metabolizma yavaşlar. Eğer ki beslenmeye dikkat edilmezse vücutta yağ oranı artar ve bu da sarkmalara neden olur.

Vücut sıkılaştırma egzersizleri uygulamak ve aynı zamanda iyi beslenmek gerekmektedir. Kilo vermek tek başına sıkılaşma sağlamamaktadır. Bunun için yağ oranının azalması ve kas kütlesinin artırılması gerekmektedir.

Vücut Sıkılaştırma Diyeti Nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki sıkı bir vücuda birkaç hafta içerisinde sahip olabilirsiniz. Uzun bir süre devam düzenli ve dengeli beslenmelisiniz. Sıkı bir vücut için protein detoksu uygulamanız önerilebilir. Bunun için protein, vitaminler, mineraller, kaliteli karbonhidratlar ve yağlar da olmak üzere temel besin ögelerini dengeli bir biçimde tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun dışında egzersiz yapmadan da sıkı bir vücuda ulaşmak mümkün değildir.

Protein bakımından zengin beslenmek, tokluk etkisi yaratır. Ayrıca kas yapısını artırır ve yağ dokusunda azalma sağlar. Kilo verdikten sonra sıkılaşma sağlamak istiyorsanız yumurta, yeşil sebzeler, keçi sütü, ceviz ve çörek otu gibi besinler tüketiniz.

Vücudun sıkılaşması için beslenme sağlamak gerekirken aynı zamanda düzenli spor yapılması gerekir. Yüzme, sıkı bir vücuda sahip olmak için son derecede önemlidir. Yüzme vücudun hızlıca yağ yakmaya yardımcı olurken, aynı zamanda sizi daha fit bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur. Uzmanlar, günde 1 saat yüzmenin vücut sıkılaştırmasına büyük katkıda bulunduğunu söylüyor.

Vücut Sıkılaştırma Hareketleri Nelerdir?

Sıkı bir vücuda sahip olmak için öncelikle bazı egzersizler ve hareketler yapılmalıdır. Sporsuz vücut sıkılaştırma etkili olmamaktadır. Pilates bu konuda en etkili sporlardan biridir. Bunun yanı sıra vücut sıkılaştırma hareketlerini belirtecek olursak;

Plank: Şınav çeker gibi yere uzanınız. Dirseklerinizi 90 derece açı ile bükerek yere doğru yerleştiriniz. Dirsekleriniz, kolun ön kısmı ve ayak parmak uçları yere değmelidir. Vücut düz bir çizgi halinde olmalıdır. Kalça ve karın kasları mümkün olduğunda kasılmalıdır. 30'ar saniye 3 set olacak şekilde uygulamalısınız.

Air squat: Temel bir harekettir. Birden fazla kasın çalışmasını sağlar. ayaklarınızı omuz genişliğinde açınız. Parmak uçlarınız karşıyı göstermelidir. Çömelirken kalça dışarı çıkmalı, gövde ise dik pozisyonda olmalıdır. Dizler parmak uçlarını geçmemelidir. Çömelirken nefes alınmalı kalkarken verilmelidir. 3 set 12 tekrar olarak yapabilirsiniz.

Push-Up: Ellerinizi omuz genişliğinde yere koyunuz. Bacaklarınızı ayak parmak uçları yerde olacak şekilde geriye doğru uzatınız. Vücut ağırlığı genel olarak kollardadır. Nefes alarak gövdenizi yere indiriniz. Nefes vererek yukarı itiniz. Bacaklar gergin ve ayaklar ise bitişik olmalıdır.

Evde vücut sıkılaştırma hareketleri kapsamında bu hareketleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca fitness vücudun en iyi şekilde sıkılaşmasında etkili faaliyetlerden biridir. Kol ve karın kaslarını harekete geçiren fitness, sağlıklı bir vücuda kavuşma ve sağlam bir vücut olma açısından büyük önem taşır. Bu şekilde sıkı bir vücuda sahip olma şansına sahip olabilirsiniz.

Vücudun Sıkılaşması İçin Yapılması Gerekenler

Düzenli ve dengeli uyku vücudun sıkılaşması için oldukça önemlidir. Ancak düzenli ve kaliteli uyku, spor ve beslenme ile 2 haftada vücut sıkılaştırma sağlayabilirsiniz. Çünkü eğer vücut için temel ihtiyaçlar listesinde yer alan uyku yeterince alınmadığında vücudun metabolizması alt üst olur. Bu da bir sürü sorunu beraberinde getirir.

Yeterince uyku alınamaması öncelikle metabolizmayı yavaşlatır, yavaşlayan metabolizma sonucu stres hormonu, kortizol hormonu ya da ADH olarak adlandırılan hormon fazla salgılanır. Bu da özellikle karın bölgesinde aşırı derecede yağlanmaya neden olur. Yalnızca spor, vücut sıkılaştırma egzersizleri ve hareketleri ile değil doğru alışkanlıklarla ancak sıkı bir vücuda sahip olabileceğinizi unutmamalısınız.

Egzersiz, düzenli beslenme, yağ yakan hareketler, yiyecekler yanı sıra kilo verirken hızlı değil, dengeli zayıflama sağlamalısınız. Bunun yanı sıra vücut sıkılaştırıcı krem ya da diğer yöntemlerden destek alabilirsiniz.

  • vücut sıkılaştırma yöntemleri
  • vücut sıkıştırmak için
  • vücut sıkılaştırma egzersizleri
  • vücut sıkılaştırma diyeti
  • protein detoksu
  • kilo verdikten sonra sıkılaşma
  • vücudun sıkılaşması için beslenme
  • vücut sıkılaştırma hareketleri
  • sporsuz vücut sıkılaştırma
  • evde vücut sıkılaştırma hareketleri
Yorumlar
Necmiye Sarı Vücut sıkılaştırmak için doğal yöntemler nelerdir? Benim aşırı bir kilo yok sadece biraz sıkılaşmam gerekiyor. cevapla
Asuman Köse Çok kilolu biri değilim ama sıkılaşmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Sıkılaşmak için diyet listesi ve egzersizler nelerdir? Pilates bu konuda oldukça etkili diye biliyorum. Neler yapmam gerekiyor tam olarak? cevapla
yorum yaz
Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayı Tarifleri