Vücut sıkılaştırma egzersizleri ve hareketleri
Yaşam

Vücut Sıkılaştırma Egzersizleri ve Hareketleri

23 Ağustos 2017 - 10:56:32

Herkes sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak ister. Peki vücut sıkılaştırmak için hangi spor yapılmalı? Bu yazımızda bu konuya değindik.

Vücut Sıkılaştırma Nasıl Olur?

Vücut sıkıştırmak için iki şey çok önemlidir. Bunlar dengeli beslenme ve doğru egzersizdir. Belirli bir yaştan sonra vücudunuza dikkat etmezseniz yaş aldıkça artık vücudunuzun sarkmaya başladığını fark edersiniz. Yaşlandıkça artık hayat temposu düşer bir de yağlı yiyecekler sonucu kaçınılmaz son vücudun o sıkılığını kaybetmesidir. Genç ve yaşlı fark etmez teknoloji çağında artık oturduğumuz yerden her şeyi tek tıkla halledebilmemiz de bunun önemli sonuçlarından biridir. Günümüzde artık obez birey sayısı hızla artmakta ve bunların büyük bir yüzdesini de maalesef gençler oluşturmaktadır. Vücudunuzun sıkı olmasını istiyorsanız yapmanız gereken sporlar vardır. Peki bunlar hangileri? Vücut sıkılaştırmada en etkili spor dalları şüphesiz; pilates, yüzmedir.

Sıkı Vücuda Nasıl Sahip Olunur?

Şunu unutmamak gerekir ki sıkı bir bedene birkaç haftada ulaşamazsınız. Bunun için protein, vitaminler, mineraller, kaliteli karbonhidratlar ve yağlar da olmak üzere temel besin ögelerini dengeli bir biçimde tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun dışında egzersiz yapmadan da sıkı bi vücuda ulaşmak mümkün değildir. Vücudun sıkı olması sürekli yaşam tarzı haline getirilmiş bir sporun sonucudur. Yüzme, sıkı bir vücuda sahip olmak için son derecede önemlidir. Yüzme vücudun hızlıca yağ yakmaya yardımcı olurken, aynı zamanda sizi daha fit bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur. Uzmanlar, günde 1 saat yüzmenin vücut sıkılaştırmasına büyük katkıda bulunduğunu söylüyor.

Pilates Vücudu Sıkılaştırır mı? Faydaları Nelerdir?

Vücut sıkılığı için alternatif başka bir seçeneğin de pilates olduğunu söyleyebiliriz. Hatta ülkemizde bu sporu sevdiren ve tanınmasına katkısı olan kişidir. Pilates en sağlıklı spor faaliyetlerinden biri olarak öne çıkıyor. Pilates sporunun etkili hareketlerini uygulayarak sağlıklı bir yaşama geçiş yapabilir ve sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Fitness vücudu en iyi şekilde sıkılaşmasında etkili faaliyetlerden biridir. Kol ve karın kaslarını harekete geçiren fitness, sağlıklı bir vücuda kavuşma ve sağlam bir vücut olma açısından büyük önem taşır. Bu şekilde sıkı bir vücuda sahip olma şansına sahip olabilirsiniz.

Sıkılaşmak İçin Ne Yapılmalı? Egzersiz Programları Nelerdir?

Sıkılaşmak için yapılacak bir diğer önemli şeyin de uyku düzeni olduğunu unutmayın. Ancak düzenli ve kaliteli uyku, spor ve beslenme ile sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Çünkü eğer vücut için temel ihtiyaçlar listesinde yer alan uyku yeterince alınmadığında vücudun metabolizması alt üst olur. Bu da bir sürü sorunu beraberinde getirir. Öncelikle bu olay metabolizmayı yavaşlatır, yavaşlayan metabolizma sonucu stres hormonu, kortizol hormonu ya da ADH olarak adlandırılan hormon fazla salgılanır. Bu da özellikle karın bölgesinde aşırı derecede yağlanmaya neden olur. Yalnızca spor değil doğru alışkanlıklarla ancak sıkı bir vücuda sahip olabileceğinizi unutmamalısınız.

Yorumlar
Necmiye Sarı 18 Ağustos 2017 - 12:15:41 Vücut sıkılaştırmak için doğal yöntemler nelerdir? Benim aşırı bir kilo yok sadece biraz sıkılaşmam gerekiyor.cevapla
Asuman Köse 11 Nisan 2018 - 11:19:40 Çok kilolu biri değilim ama sıkılaşmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Sıkılaşmak için diyet listesi ve egzersizler nelerdir? Pilates bu konuda oldukça etkili diye biliyorum. Neler yapmam gerekiyor tam olarak?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: