Sağlık27 Mart 2020 - 22:21:50

Glutamin Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı, Yan Etkileri ve İçeren Besinler

Glutamin Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı, Yan Etkileri ve İçeren Besinler

Spor yapmaya başlayan kişilerin sıklıkla duymaya başladığı glutamin, besinlerde bulunan 20 proteinden birisidir.

Glutamin Nedir, Ne Demek?

Amino asitleri proteinlerin yapıtaşı olurken vücut içerisinde üretilebilmektedir. Çok sayıda farklı çeşitte amino asit yer alırken glutamin de bunlardan birisidir. Bazı amino asitler vücut içerisinde üretilirken bazılarının dışarıdan hazır olarak alınması gerekir. Glutamin vücudun kendisinin de ürettiği amino asitlerden birisidir. Ancak buna rağmen kasların büyük bir kısmını oluşturduğu için dışarıdan da alınması gerekmektedir. Kasların %61'i glutaminden oluşmaktadır. Kalp, böbrek, akciğer, karaciğer ve bağırsak gibi iç organların yapısında da bu madde bulunmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı da vücut için çok önemlidir.

Glutamin Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Glutamin isimli amino asidin vücuda faydaları incelendiğinde iki etkisi ön plana çıkmaktadır. İlk olarak bağışıklık sisteminin çalışmasında etkilidir. Bu etkisi ile birlikte kişilerin hastalıklara yakalanma riskini minimum düzeye indirmektedir. Bunun yanı sıra hastalıklara yakalanıldığı durumlarda bağışıklık sisteminin harekete geçmesini de glutamin sağlamaktadır. Bunun yanında vücut içerisinde yağların yakılması ve bunun yanında kasların oluşumunu sağlar. Bu etkisi sebebiyle de sporcular tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ürünü tercih eden kişiler, düzenli olarak sporlarını yaparlarsa yağ miktarları her geçen gün azalırken kas oranları yükselecektir. Bu da çok daha etkileyici bir vücuda kavuşmalarını sağlayacaktır.

Glutamin İçeren Besinler Nelerdir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Bu amino asidi vücuduna doğal besinlerden almak isteyen kişiler bunu rahatlıkla yapabilirler. Ancak düzenli olarak spor yaparak vücut geliştirmek isteyen kişilerin besinlerden aldığı glutamin yeterli olmayacaktır. Birçok maddede olduğu gibi bunu dışarıdan hazır olarak almak gerekir. Süt, yoğurt ve lor bu maddenin en çok bulunduğu ürünler olarak gösterilir. Bunun yanı sıra et, tavuk ve balık üçlüsünde de belirli oranda glutamin bulunmaktadır. Araştırmalar, buğday, ıspanak ve lahana içerisinde de glutamin bulunduğunu göstermektedir. Ancak diğer gıdalara göre bu ürünlerde glutamin miktarı daha düşük seviyededir. Günlük diyetlerinde bu gıdaları düzenli olarak tüketen kişiler yine de yeterli seviyede glutamin alamazlar.

Glutamin Fiyatı ve Yan Etkileri Nedir?

Vücudun kendisinin de ürettiği maddelerden birisi olduğundan vücut için çok fazla zararı bulunmaz. Ancak günlük 40 gramdan fazla alınması durumunda amonyak miktarını arttırdığı ortaya çıkarmıştır. Bu da farklı yan etkilerin oluşmasına sebep olabilir. Bu durumda kalmamak için kontrollü bir şekilde kullanmak yeterli olacaktır. Fiyatı incelendiğinde çok ucuz olduğunu söylemek zordur. Genel olarak 300 gramlık ambalajlar 100 TL fiyattan satılmaktadır. Farklı markalar ile fiyat azalabildiği gibi artış da gösterebilir. Özellikle ödüllü ürünler ya da yurtdışından ithal edilenler fiyat olarak daha yüksek düzeyde olacaktır. Vücut geliştirme amacıyla yola çıkan ve düzenli olarak sporlarını yapıp beslenmelerini ayarlayan kişiler glutamin kullanarak bu süreci en verimli şekilde geçirebilirler.

Yorumlar
Kemal SevinçGlutamin tozu zararları var mı? Glutamin toz mu kapsül mü? Hangi şekilde tüketiliyor genelde? Tam olarak ne işe yarar? Sporda işe yarar mı? Bide bunu spordan önce mi kullanmak gerekiyor spordan sonra mı? Kullananlar var mı?cevapla
yorum yaz
Emziren Anneler Kilo Almamak İçin Ne Yemeli? Emzirirken Zayıflamanın Yolları