Sağlık 17 Ekim 2021 - 06:50:01

Yumurta Takibi Nasıl Yapılıyor?

Yumurta Takibi Nasıl Yapılıyor?

Çiftler, çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde en kısa sürede hamileliği yaşamak istiyorlar ancak bu durum her zaman geçerli olmuyor. Bu ihtimalin arttırılması için de kadınların yumurta takibini en iyi biçimde yapması ve bu şekilde korunmasız cinsel ilişkinin yaşanması gerekiyor.

Yumurta Takibi Nedir? Nasıl Yapılıyor?

Kadın vücudu her ay belirli bir döngü içerisinde aynı işlemleri tekrar etmektedir. Her ay vücut kendisini hamilelik için hazırlar ancak hamilelik yaşanmadığı takdirde bu hazırlığı kan ile birlikte vücut dışına gönderir. Bu süreç genel olarak 28 gün sürerken adet döngüsü olarak isimlendirilmektedir. Bu döngü içerisinde yumurtlama denilen bir olay gerçekleşirken tıp alanın ovülasyon olarak isimlendirilmektedir. Bu olay yaşanırken kadınların doğurganlığı maksimum düzeyde olur. Bu sebeple de yumurtlama dönemlerinde yaşanan korunmasız cinsel ilişkilerde hamilelik şansı maksimum olacaktır. Kadınların yumurtlama dönemlerinin hesabını yapmaları ve bu günleri takip etmeleri de yumurta takibi olarak isimlendirilmektedir.

Yumurta Takibi Nasıl Yapılır?

Kadınların adet döngüleri ortalama olarak 28 gün sürmektedir. Kadınların %15'inde tam 28 günde bir adet döngüsü gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra genel bir aralık vermek gerekirse kadınların adet döngüleri 24 ile 35 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Bu sürecin içerisinde yumurtlama günleri de kadından kadına farklılık göstermektedir. 28 günlük bir döngü içerisinde olan bayanlar, 14. günlerinde yumurtlama evresinde olurlar ve doğurganlıkları maksimum düzeydedir. Genele bakıldığında 11. gün ile 21. günler arasında yumurtlama takibi döneminde olunabilmektedir.

Yumurta Takibi Hesaplama Nasıl Olur?

Eski dönemde bayanların bu dönemlerini hesaplamaları biraz daha zor olmaktaydı. Bu sebeple de bayanlar geniş bir zaman aralığında düzenli olarak korunmasız cinsel ilişki yaşayarak yumurtlama dönemlerini kaçırmama çabası içerisinde olurlardı. Ancak son dönemde teknolojinin gelişimi ile birlikte herkes istediği an yumurtlama dönemlerini hesaplayabilmeye başladı. İnternet üzerinde bazı hamilelik sitelerinde yumurtlama dönemini hesaplamak adına programlar yer alırken akıllı telefonlarda da uygulamalar bulunuyor. Âdet döngüsünün tamamını kaydeden ve buna göre özel günleri belirten bu uygulamalar son derece güvenli bir şekilde kadınlar tarafından tercih edilir.

Yumurta Dönemi Takibi Nasıl Olur?

Bu süreci matematiksel hesaplar ile takip eden kadınlar aynı zamanda ortaya çıkan belirtileri de kullanabilirler. Yumurtlama başlamadan 1-2 gün öncesinde vajinal akıntının miktarı artacaktır ve daha şeffaf bir formda olmaktadır. Bunun yanısıra yumurtlama döneminde vücut ısısında çok ciddi bir artış yaşanır. Bu artış da kadınların yumurtlama dönemlerinde olduklarını gösteren işaretlerden birisidir. Birçok bayanda kasıklarda ağrılar, göğüslerde hassasiyet ve karında şişlik gibi belirtileri yer almaktadır. Son belirti olarak bayanlarda yaşanan libido artışları da yumurtlama dönemi belirtileri arasında gösterilebilmektedir. Hamile kalmaya karar veren çiftlerin, her ay düzenli olarak yumurta takibi yapması ve bu şekilde hamileliğin yaşanma ihtimalini maksimuma çıkarması çok büyük önem taşımaktadır.

  • yumurta takibi
  • yumurta takibi nedir
  • yumurtlama takibi dönemi
  • yumurta takibi hesaplama
Yorumlar
Feyza Göktaş Yumurta takibi nasıl yapılır öğrenmek istiyorum. Bu takibin testi ve hesaplama yöntemi varmış. Yaptıranlar süreçleri ve ücretleri hakkında bilgi verirse çok sevinirim. Eşimle artık çocuk istiyoruz ve hamile kalmak için yöntemler denemeye başladık. cevapla
yorum yaz
Mu Varyantı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Türkiye'de Var mı? Hangi Ülkelerde Var?