Yaşam

Oruç Tutarken Diş Fırçalanır mı? Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

25 Mart 2021 - 08:50:14
Oruç Tutarken Diş Fırçalanır mı? Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında sağlığı yerinde olan ve ergenliğe ulaşmış her müslüman için far olan oruç ibadeti birtakım sorumlulukları beraberinde getirmektedir. Diş fırçalamak orucu bozar mı sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak ediyorsanız orucu bozan şeyler hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Oruç Tutarken Diş Fırçalanır mı?

Aç ve susuz kalmaya bağlı olarak ağız kokusu durumunun meydana gelmesi oruçluyken diş fırçalanır mı sorusunu akıllara getirmektedir. Oruç ibadeti sabah ezanının okunmasından itibaren akşam ezanına kadar herhangi bir yemek ya da içeceğin içilmemesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu süreçte ağızda tat meydana getiren davranışlar ya da kişinin nefsini körelten durumlar da engellenmelidir. Ağzınıza su alıp çalkaladığınız zaman orucunuz bozulmamaktadır. Aynı şekilde diş fırçalamak da orucu bozmamaktadır. Oruçluyken dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Az öncede belirttiğimiz üzere diş macunu ile diş fırçalamak orucu bozar mı sorusunun cevabı orucun bozulmayacağı yönündedir. Fakat bu konuda birtakım uyarılar yapılmaktadır. Suyun ya da diş macunun boğaza kaçması durumunda oruç bozulabilmektedir. Bundan dolayı eğer ki dişinizi fırçalayacaksanız boğazınıza kaçmadığından kesin olarak emin olmalı ve şüpheye düşmemelisiniz. Her ihtimale karşı imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun görülmektedir. Eğer oruçluyken illaki fırçalamanız gerekiyorsa da macun kullanılmamasının etkili olacağı belirtilmiştir. Misvak ile diş temizliği yapabilirsiniz. Fakat aynı şekilde misvak parçaları boğaza kaçarsa oruç yine bozulmaktadır.

Ağızda Kalan Diş Macunu Tadı Orucu Bozar mı?

Ağızda Kalan Diş Macunu Tadı Orucu Bozar mı?

Sabah ezanı okunmadan önce dişlerinizi fırçaladıysanız ve ezan okunduktan sonra ağzınızda diş macunu tadı, ferahlığı hissediyorsanız bu orucunuz için bir sakatlık meydana getirmemektedir. Diş fırçaladıktan sonra yutkunmak orucu bozar mı diye merake diyorsanız da eğer ağzınızı temizledikten sonra yuttuğunu eğer tükürüğün olursa bozulmaz. Fakat fırçalama sırasında oruçlu iken macunu yutarsanız bu orucun bozulmasına neden olur. Sadece macun değil su da aynı etkiyi gösterir. Oruçluyken de diş fırçalamak orucu bozmaz ama alınan tadın mideye inmesi sıkıntı meydana getirmektedir. Bunu kontrol etmek zor olduğunda genel olarak oruçlu iken dişlerin fırçalanmaması ya da gargara yapılmaması önerilmektedir.

Ezan Okunurken Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Ezanın okunması ile birlikte imsak başlamış sayılmaktadır. Bundan dolayı ezan okunduğunda yeme ve içmenin hemen bırakılması gerekmektedir. Ezan okunurken diş fırçalanır mı derseniz de genel olarak imsak girmeden fırçalanmasının daha uygun olduğu belirtilmektedir. Orucunuzun sakata girmemesi için dikkatli olmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: