Sağlık 24 Mart 2021 - 17:37:30

Cevizli Sucuk Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Tarifi Nedir?

Cevizli Sucuk Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Tarifi Nedir?

Cevizli sucuk; A, D, E, K ve B vitaminleri açısından zengin, pek çok minerali içeriğinde bulunduran, sodyum oranı düşük potasyum değeri yüksek bir besindir.

Cevizli Sucuk Faydaları Nelerdir?

Kansızlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olan cevizli sucuk, vücuda enerji vermektedir. Mevsimsel hastalıklardan korunmaya yardımcı olmaktadır. İçeriğine baktığımızda demir, fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve lif açısından zengin olduğunu görmekteyiz. Bu özelliği sayesinde demir eksikliğinin giderilmesine etki etmektedir. Ceviz hafızayı güçlendirici etki meydana getirmektedir. Beyin sağlığına iyi gelmektedir.

Cevizli sucuk faydaları cinsellik açısından önem arz etmektedir. Cinsel gücün artırılmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü vücuda enerji vermektedir. Sadece bu açıdan değil sporcuları, gençler ve yoğun işlerde çalışanlar bu besinden tüketebilirler.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan cevizli sucuk, İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde mikroplara karşı vücudun korunmasını sağlar. Vücuda selenyum takviyesi yapan bu besin, hücrelerin yenilenmesini ve sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlamaktadır. Böylece kanser riskinin azalmasına destek olmaktadır. Cevizli sucuk içindekiler sayesinde vücudu pek çok hastalıktan korumaktadır.

Cevizli Sucuk Kalorisi Ne Kadar?

Enerji değer oldukça yüksek olarak bahsettiğimiz cevizli sucuk kalorisi 100 gram için 338 kcal olarak tanımlanmaktadır. 100 gram içeriğinde aynı zamanda 139 mg. fosfor yer alırken, 1260 mgr potasyum ve 33 mgr. sodyum bulunmaktadır. Yapımı aşamasında kullanılan bal, dut, süt, fındık ve ceviz gibi ürünlerin kalitesi besin değerinin artmasını sağlamaktadır. İçeriği sayesinde kalp-damar hastalıkları, kansızlık ve iktidarsızlık problemlerinin önlenmesini, giderilmesini sağlamaktadır. Bu tarz problemi olan kişilerin her gün belli oranda tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Cevizli Sucuk Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Lezzetli ve sağlıklı cevizli sucuk yapımı için şu şekilde bir tarif verebiliriz:

Malzemeler: 3 su bardağı üzüm pekmezi, yarım kilo ceviz içi, 4 su bardağı su, yarım su bardağı nişasta, un ve toz şeker şeklindedir.

Tarif: 1 gece önceden cevizleri suya koyup bekletiniz. Bu şekilde ipe dizmek daha kolay olacaktır. Sonrasında yorgan ipi ya da iğnesi ile cevizleri ipe diziniz. Suyu ve pekmezi tencereye koyup kaynatınız. Kaynama yakın olduğunda su ve pekmez karışımından 1 bardak kadar alıp bir kaseye koyunuz. Bunun içerisine un ve nişastayı yavaşça ekleyiniz. Karışım pürüzsüz olana kadar karıştırınız. Bu süreçte ocakta kaynatan karışıma da şeker ilave ediniz. Nişastalı unlu olan karışımı ocaktaki karışımın içerisine yavaşça ekleyiniz. Devamlı karıştırınız. Kaynayan ve koyu bir hale gelen pekmezli karışımın altını kapatınız. yorgan ipine dizilen cevizleri bu karışımın içerisine batırıp çıkartınız. Sonrasında bunları bir yere güzelce asınız. 2 gün boyunca kurumasını bekleyiniz. Sonrasında muhafaza amacı ile streç filme sarınız.

Cevizli Sucuk Nereye Aittir?

Ülkemizde sıklıkla yapılan ve tüketilen cevizli sucuk nerenin diye baktığımızda Kahramanmaraş, Elazığ, Gümüşhane, Artvin gibi çevre illerde üzüm ya da dur pekmezi ile yapıldığını görmekteyiz. Hemen her yerde satılan bu besin hem lezzetli hem de sağlıklıdır.

  • cevizli sucuk
  • cevizli sucuk faydaları
  • cevizli sucuk faydaları cinsellik
  • cevizli sucuk içindekiler
  • cevizli sucuk kalorisi
  • cevizli sucuk tarifi
  • cevizli sucuk yapımı
  • cevizli sucuk nereye ait
  • cevizli sucuk nerenin
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları