Sağlık 16 Temmuz 2021 - 07:56:37

Tırnak Lekesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Tırnak Lekesi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak oluşan tırnak lekesi birçok insanın yaşadığı tırnak sorunlarından biridir.

Tırnak Lekesi Nedir? Nasıl Olur?

Çoğu insanın karşılaştığı problemlerden biri olarak karşımıza çıkan tırnak lekelerinin oluşması çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Beyaz şeride benzeyen lekeler tırnakların dip kısımlarında oluşmaktadır. Tırnakların uzamasıyla ileri doğru deva eden lekeler çinko eksikliğinden dolayı oluşabilmektedir. Bunun dışında besin eksikliklerinin olması da bu durumun oluşmasına zemin hazırlar. Sağlıklı olarak beslenmek tırnakların sağlam olmasını ve çabuk uzamasını sağlamaktadır.

Tırnak Lekesi Nasıl Geçer?

Alınması gereken besinler arasında çinko, B6, A ve demir vardır. Bu besinler tırnakların sağlık olmasını belirlemektedir. Eksik alınan besinlerin karşısında ise tırnaklar gücünü kaybederek tırnak lekesi oluşur. Bu lekelerin bir tehlikesi bulunmamaktadır. Fakat görüntü olarak hoş bir durum değildir. Lekelerin meydana gelmesi metriksin iltihaplanmasından kaynaklı olabilir. Tırnaklar ayda iki buçuk mm uzamaktadır. Tırnağın üzerinde oluşan lekenin iki ila üç ay önceden oluştuğu anlaşılır.

Tırnak Yemek Nelere Yol Açar?

Tırnaklar iki buçuk mm uzadığı için tırnağın orta kısmında oluşan beyaz şerit rahat bir şekilde görülebilir. Bu lekelerin oluşma nedenleri arasında tırnakların yenmesi gösterilebilir. Sürekli olarak oje sürülmesi, tırnakların sert cisimlere vurulması, tırnakların sık bir şekilde kesilmesi, toprakla uğraşmak, klavyenin sert biçimde kullanılması lekelerin nedenleridir. Ayrıca kimyasal içeren kürlerin kullanılması ve eldivensiz bir şekilde temizlik yapmak da tırnak lekesi problemlerine yol açar.

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Tırnakta bulunan lekelerin geçmesi için bir tedavi yoktur. Fakat tırnakların kesilmesi ve törpülenmesi tırnakların çabuk bir şekilde uzamasını sağlar. Uzayan tırnaktaki leke kesildiği için bu problem ortadan kalkmaktadır. Tırnakların uzamasını beklerken çirkin görüntünün saklanması için oje sürülebilir. Bunun dışında eldiven takmak etkili bir yöntemdir. Opak bir tonun oluşması ile dermatoloğa görünmek gerekebilir.

Tırnak Lekeleri Nasıl Önlenir?

Tırnakların düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Temizlik dışında tırnakların nem oranının sağlanmasın da önem teşkil eder. Sürekli oje sürülmesi yanlıştır. Devamlı oje sürmek yerine tırnakların arada sade bırakılması sağlıklıdır. Kimyasal bakım ürünlerinin kullanılmaması gerekir. Tırnaklara yeniden oje sürmeden önce minimum 1 gün beklenmesi tavsiye edilir. Ev temizliğinde bir sürü kimyasal deterjan kullanılmaktadır. Bu deterjanlar hem tırnaklara hem de ellere zarar verir. Bu yüzden çamaşır suyu gibi ürünleri kullanırken mutlaka eldiven takılması gerekir. Tırnakların dip kısımları ve her bölgesine iyi bir şekilde bakım yapılması gerekir. Çinko açısından zengin olan kuru meyve ve buğday tohumun tüketilmesi önerilmektedir. Bunların yanı sıra A vitamini açısından önemli bir yere sahip olan şeftali, havuç ve balkabağının tüketilmesi gerekir. Tırnak lekesinin olmaması için gerekli olan adımlara dikkat edilmelidir.

  • tırnak lekesi
  • tırnak lekeleri
  • tırnak lekesi nedir
  • tırnak lekelerinin oluşumu
Yorumlar
Hatice Öğütçü Tırnak lekesi neyin belirtisidir? Herhangi bir hastalığın habercisi olarak nitelendirilebilir mi? Kanserle bağı var mı acaba? Sanırım bu şekilde bir durum da söz konusu o yüzden merak ettim. Geçmesi için ne yapmak gerek? cevapla
yorum yaz
Hamile (Gebe) Kalmak İçin Ne Yapılmalı?