Yaşam 23 Haziran 2021 - 22:39:50

Cildi Gençleştiren Besinler, Çaylar, Bitkisel Yağlar ve Maskeler

Cildi Gençleştiren Besinler, Çaylar, Bitkisel Yağlar ve Maskeler

Cildi gençleştiren besinler, çaylar, bitkisel yağlar ve maskeler kırışıklıkların azalmasında ve cildin daha sağlıklı gözükmesinde büyük bir etkiye sahiptir.

Cildi Gençleştiren Besinler Nelerdir?

Bazı besinlerin düzenli olarak tüketilmesi, yaşlılık belirtilerini geciktirdiği gibi bazı cilt sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Tam bir protein kaynağı olması, içeriğinde vitamin ve minerallerin bulunması yönüyle yumurta cilt dostu bir besin olarak bilinir. Hücre yenilenmesine yardımcı olan yumurta, deri kalitesini artırarak saçların ve tırnakların da daha güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Balık, kırmızı et ve zeytinyağı da cildin daha canlı ve genç gözükmesine yardımcı olan besinler arasında yer alır.

Cildi Gençleştiren Bitki Çayları Hangileridir?

Bitki çayları ile cildin daha genç gözükmesini sağlamak mümkündür. Belli bir yaştan sonra herkesin göz çevresinde, alın kısmında ve yanak bölgelerinde çizgiler oluşmaya başlar. Doğru beslenerek ve bitki çayları tüketerek bu kırışıklıkların önüne geçilebilmektedir. Bu bitki çayları arasından herkesçe en bilineni papatya çayıdır. Papatya çayı tüketilebildiği gibi direkt cilde tonik olarak da uygulanabilir. Cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan bu çay, cilt tonunu eşitleyen maske formülüyle de dikkat çeker. Nane çayı, melisa çayı ve karahindiba çayının da cildi gençleştirici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Lekeleri temizleyen, cildin daha parlak gözükmesini sağlayan ve ciltteki ince çizgileri ortadan kaldıran bu çaylar hem tüketilebilmekte hem de tonik olarak cilde uygulanabilmektedir.

Kırışıklıkları Gideren Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Gerek fizyolojik gerekse çevresel faktörler sebebiyle belli bir süre sonra ciltteki hücre yenilenmelerinin yavaşladığı görülür. Hücreler yenilenmediği takdirde de ciltte kırışıklıklar meydana gelir. Bitkisel yağlar sayesinde kırışıklıkların en aza indirilebildiği gözlemlenmiştir. Hint yağı ve zeytinyağı kırışık giderici bitkisel yağlar arasında en çok tercih edilen iki seçenektir. Hint yağı geçmişten günümüze cilt bakımında en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. Cildi nemlendirerek yeni kırışıklıkların oluşmasına engel olur. Zeytinyağı da cildi nemlendirmesi ve cilt hücrelerini yenilemesi yönüyle canlı bir görünüm kazandırır. Ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde de etkili olan zeytinyağı doğal bir nemlendiricidir. İçerisindeki A ve E vitaminleri sayesinde yaşlılık belirtilerini geciktirir.

Kırışıklıkları Azaltan Maske Tarifleri Nelerdir?

Ciltte meydana gelen kırışıklıklar herkesin korkulu rüyasıdır. Cildi temiz tutmak ve doğru maskeyle bakımını düzenli yapmak büyük önem taşır. Yumurta akı ve bal ile hazırlanan cilt maskesi de kırışıklıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. 1 yumurta akı ve 1 çorba kaşığı bal bir kasede güzelce karıştırılır. Bu karışım, yıkanarak kirden arındırılmış temiz cilde uygulanır. Kırışıklıkların en çok bulunduğu bölgelere sürmeye özen gösterilmelidir. Maske yaklaşık olarak 20 dakika bekletildikten sonra önce ılık sonra da soğuk suyla güzelce yıkanmalıdır. Cildi gençleştiren maskeler haftada iki sefer uygulandığında olumlu etkilerini göstermeye başlamaktadır.

  • cildi gençleştiren besinler
  • kırışıkları azaltan maske
  • cildi gençleştiren maskeler
  • ciltteki kırışıkların giderilmesi
  • kırışıklıkları gideren maske
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ayı Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur?