Yaşam 12 Eylül 2021 - 14:40:19

Kara Yosunu Çiçekli Bitki Midir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Ürer?

Kara Yosunu Çiçekli Bitki Midir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Ürer?

Kara yosunu; boynuz otları, ciğer otları ve yapraklı ara yosunlarını kapsayan bitkiler olarak tanımlanan, su yosunlarından farklı olarak karada yaşayan fakat damarları olmadığı için suya ve nemli yerlere yakın yerlerde yaşayan, çiçeksiz bir bitkidir.

Kara Yosunu Çiçekli Bitki Midir?

Kökleri bulunmayan kara yosunu; rizoid isimli yapılara sahip olan, suda erimiş mineralleri ve suyu bu yapıları sayesinde alan bitki çeşitleridir. Nemli topraklarda, taş aralıklarında, ağaç kabuklarında ya da havuz kenarlarında yetişen kara yosunu bitki midir ya da çiçekli bir bitki midir diye merak ediyorsanız eğer, bu bir bitkidi ama çiçekli değildir. Çiçeksiz bitki türleri arasında yer alırlar.

Gövde ve yaprakları bulunan kara yosunları, gerçek yapraklara sahip değildirler. Yaprağımsı bir yapıları bulunmaktadır. Gövdeleri ise oldukça incedir. Gövdesinin üzerine ince yeşilimsi yaprakları vardır. Bulundukları yüzeyi kadife gibi yapan kara yosunları çayı ve ormanlarda karşımıza çıkmaktadır.

Kara Yosunu Faydaları Nelerdir?

Çok hücreli ve foto sentetik bitki olan kara yosunu, gerçek köklere, yapraklara, damarlara sahip değildir. Kök yerine çok hücreden meydana gelen köksü yapıları bulunmaktadır. İlk aşamada yeşil olan bu yosunlar olgunlaştıkça kahverengi bir renge sahip olmaktadır. Ilıman ve tropik ormanlarda görülen bu yosunlar, farklı türlere sahiptir. Bazıları ise çöl yaşamına uyum sağlamıştır. Çiçeksiz oldukları için çimlenerek yeni bitkiler oluşturacak tohumlara sahip değildirler.

Eğer kara yosununun doğadaki yerine ve faydalarına bakacak olursak, atmosferde yer alan ağır metaller ve hidro karbonların havayı kirletme oranlarını bu bitkiler sayesinde ölçtüklerini belirtebiliriz. Bu yosunlar saksıda çiçeklerin dibine dekorasyon ve destek amacı ile yerleştirilebilir. Dış duvarların süslenmesinde bile kullanılabilir.

Kara Yosunu Nasıl Ürer?

Oldukça küçük bir gövdesi bulunan kara yosunu sporla mı ürer ya da nasıl çoğalır diye baktığımızda, uç kısmında sporların üretildiği keseciklerin taşındığı belirtilmektedir. Spor keselerinin içindeki sporların olgunlaşması ile keseler çatlar. İçlerindeki sporlar rüzgarın etkisi ile etrafa yayılır. Nemli yerlerde çimlenen sporlar genç kara yosunu bitkisinin oluşmasını sağlar.

Döl almaşıyla eşeyli üreyen kara yosunları nemli yerlerde, ağaç kabuklarında ve toprak üzerinde üreyebilir ve çoğalabilirler. İnce yaprakların erkek ve dişi organlar yetişmektedir. Erkek ve dişi hücreler birleştiği zaman zigot meydana gelir. Zigotlar geliştiğinde çevreye spor yayarlar ve bu da üremeyi sağlar.

Kara Yosunu Fotosentez Yapar mı?

Sporofit ve gametofit olmak üzere iki yaşam evresi olan kara yosunu, fotosentezi gametofit evresinde gerçekleştirmektedir. Yeşil renkli olan bitkilerde fotosentez gerçekleşmektedir. Bundan dolayı kara yosunu da yapabilir. Bu bitki fotosentez sonucunda besinlerini depolayabilmektedir. Yaklaşık olarak 16 binden fazla türü vardır.

Çok hücreli fotosentetik bitkilerden olan kara yosunu, gametofit nesil olarak adlandırılan evrede bu işlemi gerçekleştirmektedir. Yazımızın içeriğinde kara yosunu nerede yaşar gibi sorulara yanıt bulurken aynı zamanda bitkinin özelliklerine değinmiş bulunmaktayız.

  • kara yosunu
  • kara yosunu çiçekli bitki midir
  • kara yosunu faydaları
  • kara yosunu nasıl ürer
  • kara yosunu sporla mı ürer
  • kara yosunu fotosentez yapar mı
  • kara yosunu bitkisi
  • kara yosunu nerede yaşar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yuka Bitkisinin Faydaları ve Bakımı