Sağlık 20 Mayıs 2021 - 14:52:09

Kakule Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir? Kakulenin Faydaları ve Zararları

Kakule Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir? Kakulenin Faydaları ve Zararları

Zencefilgiller familyasına ait olan kakule şifalı birçok özelliğinden dolayı mutfaklarda yer alan baharat türlerinden biridir.

Kakule Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yetiştiği yer Güneydoğu Asya, Hindistan'dır. Üç ila dört metre kadar uzama özelliği gösteren bitki genel olarak bataklık ormanlarda yaşamayı tercih eder. Ilıman ve sıcak iklimleri sever ve kakule yaprakları büyüktür. Meyveler, bir ila iki milimetre uzunluğunda olduğu söylenir. Tohum kısımları baharat olarak kullanılır. Tohumlarının çapı ise üç ila dört milimetredir. Renkleri kırmızı ve yeşil kılıfa sahiptir. Yemek, kahve çayların tatlanmasını güzel bir koku kazanmasını sağlar. Yiyecek ve içeceklerin yanı sıra kozmetik sektöründe de kullanımı tercih edilmektedir. Rengi yeşilken toplanmakta ve olgunlaşmasının gerçekleşmesi için güneşin altında bekletilmektedir. Bu bitki vanilya ve safran gibi bütçe olarak pahalıdır.

Kakule Nasıl Kullanılır? Nerelerde Kullanılır?

Bu şifalı bitki yıllardan bu yana Ortadoğu, Arap ülkesi ve Hindistan gibi yerlerde sıkça kullanılmaktadır. Zaman içerisinde Türkiye'de de popülarite kazanan bu bitki çay, kahve, yemek gibi besinlere aroma vermektedir. Meyveler kuruduğu zaman alınan tohumlar ise baklagil, balık gibi yemek türlerinde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra tohumlar muhallebi, hoşaf, sütlü tatlıların içerisinde kullanılır. Bitki ile çay hazırlanabilir. Bardak sayısı kadar bir tatlı kaşığı olacak şekilde kakule demliğin içerisine koyulur ve üstüne kaynayan su ilave edilmektedir. Beş ila on dakika dinlenmesi ile süzme işlemi yapılarak servis edilmektedir.

Kakule Tohumunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • Yüzyıllardan beri Arap ülkesi ve Hindistan'da şifa amacı ile kullanılmaktadır. Faydaları oldukça fazla olan kakulenin faydaları gibi lezzeti de oldukça dikkat çekicidir. Toz haline getirilir ve burundan çekildiği zaman nezle gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Nezlenin yanı sıra solum yolu hastalıklarının çoğu üzerinde olumlu etkilere sahiptir.
  • Ağız kokularını giderilmesini sağlar. Toplum içinde yer almak zorunda kalan insanlar için ağız kokusu ciddi bir problemdir. Konuşurken ağızın kokması hem kişinin kendisini hem de karşı tarafı rahatsız etmektedir. Ağız yapısı, sarımsak, alkol sigara gibi kokuların giderilmesi için kakulenin kapsülü veya sakızı çiğnenebilir.
  • İştah açar. İştahsız olan çocuklar için pasta ve tatlıların üstüne serpilir ve çocuğun yemek yemesi sağlanabilir. Kahvenin içerisine karıştırmak ya da tek olarak bu bitkiyi tüketmek mümkündür. Kahve içildiği zaman afrodizyak etkisinin olduğu meydana gelmektedir. Eski dönemlerde bu baharat cinsel isteğin arttırılması için kullanılmaktaydı.
Kakule Tohumunun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Yan etkisinin olmadığı söylenebilir. Fakat normal dozun üzerinde kullanılması problemlere yol açabilir. Bu yüzden doktorun uygun gördüğü oranda kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca gebe kadınların bu baharatı kullanmaları çeşitli problemlerin kaynağı olabilir. Gebe kadınlar, mide bölgesinde ülser rahatsızlığına sahi olan bireylerin kakule kullanmadan önce doktor danışmaları ve doktorun önerdiği ölçüde kullanmaları insan vücudunun güvenliği için çok önemlidir.

  • kakule tohumu
  • kakule tohumu nedir
  • kakule tohumunun faydaları
  • kakule tohumunun zararları
Yorumlar
Duygu Gönç Kakule kahvesi nedir zayıflatır mı kilo verdirir mi? Kakule fiyatları çok yüksek değil diye biliyorum. Kahvesini birkaç kişiden duymuştum zayıflatmaya yardımcı oluyor diye. Faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Kullananlar var mı? cevapla
yorum yaz
Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır? Yumurta Ne Kadar Kaynatılır? Ne Kadar Sürede Tam Pişer?