Doğal nemlendirici nasıl yapılır?
Sağlık

Doğal Nemlendirici Nasıl Yapılır?

17 Ağustos 2018 - 19:33:48

Cildin nemsiz kalması ile kırışma ve yaşlanma belirtileri ortaya çıktığı için evdeki malzemelerle hazırlanan doğal nemlendiricidir.

Evde Doğal Nemlendirici Krem Nasıl Yapılır?

Cildin hızlı bir biçimde kırışmaya yüz tutmaması için cildin nemli kalmasına özen gösterilmelidir. Kış mevsiminde soğuk havalardan dolayı cilt kuruyabilir. Kuruyan ve neme ihtiyaç duyan cilde hem besinlerle hem de bakım ürünleriyle takviye yapmak gerekir. Hazır krem kullanmak istemeyen kişi evdeki malzemeler ile krem hazırlayarak hazırladığı kremi nemlendirici olarak kullanabilir. Evde nemlendiricinin yapılması için cilt tipi göz önüne alınmalıdır.

Doğal Nemlendirici Maske Yapımı Nasıl Olur?

Normal ve kuru ciltlere uygun olan maske tarifi için 6 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tane E vitamini kapsülü, 1 yemek kaşığı gül suyu, 3 yemek kaşığı kakao yağı, 5 tatlı kaşığı lanolin, 2 çay kaşığı bal hazır hale getirilir. Öncelikle kakao yağı, badem yağı, lanolin ısıtılır. Ilık hale gelen malzemelerin içinde diğerleri ilave edilir. Sonrasında karışım cam kavanozun içine alınmalıdır. Fakat malzemeler kavanoza koyulmadan önce karıştırılır ve hazırlanan krem buzdolabında muhafaza edilebilir. Uyumadan önce uygulaması yapılabilir.

Doğal Nemlendirici Yağlar Ne İşe Yarar?

Doğal nemlendirici olarak tanımlanan zeytinyağı cilde çok iyi gelir. Antioksidan açısından güçlü olan yağ cilt üzerine ince tabaka halinde sürülebilir. Uygulama kırışıklıkların ortaya çıkmasını da geciktirmektedir. Bir diğer yağ ise tatlı badem yağıdır. Muazzam bir E vitamini deposu olan bu yağ cildin nemlenmesine yardım eder ve yaşlanmanın etkilerini azaltmaktadır. Cildin içerden ve dışardan nemlendirme özelliğine sahip olan Hindistan cevizi yağı doğal nemlendiricilerden biridir. Cildi hem nemlendiren hem de sakinleştirme özelliği olan çağ ağacı yağı da kullanılabilir. Fakat bu yağın badem yağı ile inceltilmesi önerilir. Direkt kullanıldığı zaman cildin tahriş olmasına neden olabilmektedir.

Cilt Nasıl Nemlendirilir? Nasıl Nemli Tutulur?

Beslenmeye dikkat edilmediğinde dünyanın en iyi kozmetik ürünleri dahi kullanılsa sonuç olumsuzdur. Bu yüzden cildin sağlığı için vitamin, mineral gibi vücudun ihtiyaç duyduğu bütün besinlerin doğru olarak alınması gerekir. Cildi nemli tutmak için en etkili yöntem gün içinde iki litre su içmektir. Su hem vücuda hem de cilde olumlu sonuçlar hazırlar. Cildi nemlendiren su, dışardan gelen etkilerden de cildi korumaktadır.

Cildi Nemli Tutan Yiyecekler Nelerdir?

E ve C vitamini açısından zengin olan avokado cilt için çok önemli bir besindir. Cilde nemi hapseden bu besin düzenli tüketilmelidir. Bunun dışında omega3 yağ asit oranı fazla olan yiyecekler tüketilmelidir. Bu tür yiyeceklerin tüketilmesi ciltteki su kaybını sınırlamakta ve cildi tazeler. Kırışıklıklarını görüntüsünü yumuşak hale getiren omega3 açısından zengin besinler hamsi, somon, ceviz, badem ve ton balığıdır. Beslenme haricinde cildi kurutma özelliği olan kokulu sabunların kullanılması sağlıklı değildir. Soğuk havada eldiven takılmalı sıcak havada ise güneş kremi kullanılmalıdır. Doğal nemlendirici krem yapıldıktan sonra ise her gece uyumadan önce uygulanmalıdır.

Yorumlar
Naime Seven 17 Ağustos 2018 - 19:43:48 Doğal cilt nemlendirici maske nasıl yapılır? Cildim çok kuru bu yüzden soyuluyor hatta. Kremler çok fazla etki etmiyor ve ben çok sürmek istemiyorum. Bu yüzden bitkisel birşeyler denemek istiyorum. Doğal krem nasıl yapılır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: