Sağlık 11 Nisan 2021 - 20:41:26

Corona Virüsün Gün Gün Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Corona Virüsün Gün Gün Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıkar?

Küresel bir salgın haline gelen ve pandemi olarak isimlendirilen corona virüsü; belli bir kuluçka döneminden sonra birtakım belirtiler ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Corona Virüsün Gün Gün Belirtileri Nelerdir?

Henüz yeni ortaya çıkan bir virüs olan covid-19, akciğer başta olmak üzere vücuttaki pek çok organı etkileyen, ölüm gibi tehlikeli sonuçlara yol açabilen bir virüstür. Özellikle ileri yaştaki insanları etkisi altına alan corona virüsü, belli bir kuluçka süresi dolduktan sonra çeşitli belirtiler meydana getirmektedir. Corona virüsün gün gün belirtilerini şu şekilde belirtmek mümkündür:

1-3 Gün Arası: Virüsün vücuda yerleştiği ilk aşamalardır. Öncelikle soğuk algınlığı şeklinde kendini gösterir. Hafiften boğaz ağrısı ile birlikte hafif ateş görülebilmektedir. Bağışıklığı güçlü olmayan kişilerde ishal ve mide bulantısı gibi etkiler de görülebilmektedir.

4.Gün: Boğaz ağrısında artış meydana gelmektedir. Ağrı ile birlikte ses boğuklaşır. Kişi yeme, içme gibi gibi eylemlerde zorlanır. Bunun yanında hafif bir baş ağrısı meydana gelir.

5.Gün: Boğazda meydana gelen ağrı daha da şiddetlenir. Yeme içme daha da zorlaşır ve eklemlerde ağrı meydana gelir. Kişinin hareket etmesi zorlaşır.

6.Gün: Kuru öksürük ortaya çıkar. Konuşma ya da yutkunma sırasında boğazda şiddetli bir ağrı meydana gelmektedir. Buna ek olarak şiddetli yorgunluk meydana gelebilir. İshal ve kusma gibi belirtiler şiddetlenirken aynı zamanda nefes almak güç hale gelir.

7.Gün: Hafif seyreden ateş 7. gün iyice şiddetlenmeye başlar. Bununla birlikte öksürük ve balgam daha ciddi bir durum alır. Aynı zamanda baş ağrıları ve ve kusmada da artış gözlemlenir.

8.Gün: Nefes almak oldukça zor bir hale gelir. Göğüs bölgesinde bir ağrı meydana gelmektedir. Aynı zamanda vücuttaki ağrılar şiddetlenirken öksürük de artar. Ateş ise 38 derecenin üzerine çıkmaya başlar.

9.Gün: Bahsedilen belirtilerin her biri oldukça şiddetlenmiştir. Bununla birlikte nefes alma güçlüğüne bağlı olarak yüzde ve dudaklar mavileşme görülmektedir. Öksürük, ağrılar ve kusmalar oldukça şiddetlenmektedir.

Özellikle ateş ile kendini belli edern corona virüsü belirtilerinden bir ya da birkaçını görürseniz hemen en yakın sağlık kuruluşundan destek almalısınız.

Korona Virüs Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Genel olarak 2-14 gün bir süreç kuluçka olarak nitelendirilmektedir. Fakat hastalarda 1 hafta içerisinde birtakım belirtiler meydana çıkabilmektedir. Enfekte olmuş biri ile aynı ortamda bulunmak virüsün kolay bir şekilde yayılmasına neden olmaktadır. 14 gün kuralı olarak bahsedilen süreç virüsün vücuda yerleşmesi olarak nitelendirilir. Bu süreçte kişide herhangi bir belirti görülmeyebilir fakat kişi taşııcı olarak başka insanlara bulaştırmış olabilir.

Uzmanlara göre ikinci günden itibaren birtakım belirtiler meydana gelmektedir. Eğer virüs vücuda girmişse 14 gün sonrasında kesin olarak ortaya çıkmaktadır. Her birey bu virüsü farklı şekilde atlatmaktadır. Bağışıklığı güçlü olmayan kişiler hastalığı daha ağır koşullarda geçirmektedir.

Corona Virüs Nasıl Ortaya Çıkar?

Tek zincirli bir RNA'ya sahip olan corona virüsü, kuru öksürük ve ateş ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Çünkü vücuda girdikten sonra ilk olarak akciğeri etkisi altına almaktadır. Bağışıklık sisteminin tanımadığı bir virüs olması nedeni ile vücutta ateş meydana gelmektedir. Akciğerde iltihap ya da sıvı toplanması gibi sebeplere neden olmaktadır. Bu durum kişinin nefes almasını güçlendirmektedir. Bu nedenle çoğu hastaya entübe yapılmakta ya da yoğun bakıma alınmaktadır.

Covid-19 Nasıl Engellenir? Tedavisi Var mı?

Öksürme ya da hapşırma nedeni ile ortaya çıkan damlacıklar nedeni ile bulaşan corona virüsünü engellemenin en etkili yolu insanlarla mesafeli olmak ve el hijyenine önem vermektedir. Kalabalık ortamlarda maske takmaya özen gösteriniz. Bunun yanında bağışıklığı güçlü tutacak beslenme önerile uygulamalısınız. Covid-19 aşısı henüz bulunmamıştır. Tedavisi için ise immun plazma gibi yöntemler uygulanmaktadır.

  • corona virüs
  • corona virüsün gün gün belirtileri
  • korona virüs ne zaman ortaya çıkar
  • 14 gün kuralı
  • corona virüs nasıl ortaya çıkar
  • covid-19 nasıl engellenir
  • covid-19 aşısı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
En İyi Zayıflama Yöntemi Nedir? İşe Yarayan Zayıflama Formülleri