Zayıflama

Isırgan Otu Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Faydaları, Zararları, Kullananlar ve Yorumlar

11 Nisan 2020 - 08:50:14
Isırgan Otu Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Faydaları, Zararları, Kullananlar ve Yorumlar

Isırgan otu çayı; stresin azalmasına, kan basıncının ve kan şekerinin dengelenmesine, kolesterolün düzenlenmesine, ağrı ve iltihap gibi etkilerin azalmasına yardımcı olan doğal bir bitki çayıdır.

Isırgan Otu Çayı Nedir?

Vücuda pek çok faydası bulunan ısırgan otu çayı, bağışıklığı güçlendiren, kalbi koruyan ve sindirim sistemini düzenleyen etkilere sahip, içerisinde pek çok vitamin barındıran bir içecektir. A, B, C, D ve K vitaminleri açısından zengin olan bu bitki çayı aynı zamanda protein, iyot ve potasyum da barındırmaktadır. İçerisinde yer alan doğal vitamin özleri sayesinde iyileştirici ve sağlığa yararlı etkiler sunmaktadır.

Antioksidan özelliği bulunan ısırgan otu çayı, vücuttaki toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu etkisi sayesinde tehlikeli hastalıklara karşı koruyucu bir etki sunmaktadır. Hücreleri zararlı etkilere karşı korumaktadır. Alternatif tıpta yıllardır kullanılan bu bitki genel olarak vücuda sağlamış olduğu şifalı etkiler ile bilinmektedir.

Cildimize temas ettiği zaman tahriş, kızarıklık ve kaşıntı meydana getiren ısırgan otu, çay olarak tüketildiği zaman pek çok fayda meydana getirmektedir. Çay olarak yapıldığında bu bitkinin yaprakları ve çiçekleri kullanılmaktadır. Kilo verme, böbrek sağlığı, kalp sağlığı, kas ağrılarını azaltma etkisi gibi pek çok konuda yararı bulunmaktadır.

Isırgan Otu Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Anti-bakteriyel özelliği bulunan ısırgan otu çayı idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirmektedir. Boğaz ağrısı ya da iltihabı gibi durumlar için iyileştirici etki sunmaktadır. Kan basıncı üzerindeki dengeleyici etkileri sayesinde yüksek tansiyon hastaları için faydalı olabilir. Fakat dikkatli kullanılmalıdır. Isırgan çayı kan şekerini düzenleyici etkiye sahiptir. Pankreasın kan şekerini dengeleyen hormonu insülinin salgılanmasına destek olmaktadır.

Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olan bu doğal bitki çayı aynı zamanda içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde yaraların çabuk iyileşmesine katkı sağlar. Vücutta kan akışının düzenlenmesine yardımcı olarak kalp sağlığının korunmasına destek olur. Diyabetik hastalıklar için faydalı etkiler sunabilmektedir. Alerjik reaksiyonları dengeler ve eklem ağrılarının iyileşmesine katkı sağlar.

Genel olarak faydaların söz edilse de ısırgan otu çayının zararları da söz konusu olabilmektedir. Hamile kadınlar tarafından tüketilmemesi gereken bu çay, şeker ve tansiyon hastaları tarafından doktor onayı ile tüketilmelidir. Ayrıca aşırı miktarda tüketilmesi da sağlıklı değildir.

Isırgan Çayı Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır?

sindirim sistemini dengeleyici ve bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi bulunan ısırgan çayı kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak kısa süre içerisinde etkili yağ yakımının gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Doğal vitamin ve mineral içeriği bulunan ısırgan otu çayının tarifi oldukça pratiktir. Bu çayı kurumuş ısırgan çiçekleri ve yaprakları ile demlemeniz gerekmektedir. Öncesinde bir miktar suyu kaynatınız ve daha sonra içerisine ısırgan otlarını atınız. 5-10 dakika demlendikten sonra tüketiniz. Sabahları kahvaltı yapmadan yarım saat önce 1 bardak tüketebilirsiniz. Günde en fazla iki bardak içiniz ve bunu aralıklı olarak gerçekleştiriniz.

Isırgan Otu Çayı Kullananlar ve Yorumlar

Bağışıklığı güçlendiren, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı koruyan ve aynı zamanda kilo vermek için de etkisi bulunnan ısırgan otu çayı yorumları genel olarak olumlu yöndedir. Kullananlar bu çayın etkilerinden memnun kalmaktadır. Ayrıca çok amaçlı faydaları olduğundan sıkça tercih edilmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: