Yeşil çay nasıl demlenir? Yeşil çayın faydaları ve zararları
Sağlık

Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

08 Ekim 2017 - 03:30:33

Yeşil çay kullanımı, birçok faydası olması sebebiyle her geçen gün artış göstermektedir. Bazı kişiler poşet çaylar olarak bu ürünün alırken bazı kişiler doğal yapraklarından çayı demleyerek kullanmayı tercih ederler. Doğru marka seçimleri yapılırsa iki seçenek arasında çok büyük farklılıklar yer almamaktadır.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yeşil çay demlerken kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç püf nokta bulunur. Bu püf noktalara dikkat eden kişiler bu çayın faydaları kaybolmadan ve tadı acımadan çayı tüketme şansını elde ederler. Aksi takdirde lezzet açısından tatmin etmeyen bir ürün ortaya çıkarken bunun yanında yararından çok zararı dokunmaya başlayan bir çay da tüketilebilmektedir. Bu sebeple de kişiler son derece dikkatli bir biçimde demleme işlemlerini gerçekleştirirler. Genel olarak poşet çayların paketleri üzerinde de demlenme şekli belirtildiğinden önemli olan doğal yaprakların demlenme aşamasıdır.

Yeşil Çay Yaprakları Nasıl Kullanılır?

Yaprak halindeki yeşil çayın demlenmesinde işlemin nerede gerçekleşeceği oldukça önemlidir. Bazı kişiler yalnızca tek bir bardak tüketeceğinden direkt olarak fincanlarda bu çayı demlerken bazı kişiler demliklerde çayın demleme işlemini gerçekleştirmektedir. Her iki yöntem de yeşil çayın faydaları için uygun olurken acı bir tat oluşmaması için gerekli önemler de alınmış olacaktır.

Yeşil Çay Yaprakları Nasıl Demlenir?

İlk olarak kişiler kurutulmuş ve öğütülmüş çayı yanlarında hazır ederler. Fincanlarda yapacak olan kişiler fincanı dolduracak miktarda suyu kaynattıktan sonra fincana koyarak 2-3 dakika ılıması beklenir. Bu işlem sayesinde kişiler 70-80 derece seviyesinde bir su elde ederler. Sonrasında bunun üzerine bir çay kaşığı yeşil çay eklenir. Hafif karıştırıldıktan sonra 2 dakika ile 6 dakika arasında değişen sürelerde çayın demlenmesi beklenir. Bu sürenin uzaması tadın acıması anlamına gelmektedir. Bu dengeyi olabilecek en iyi şekilde kuran kişiler böylece çaylarını fincanda demlemiş olmaktadır. Demliklerde bu çayı demlemek isteyen kişiler benzer bir uygulama gerçekleştirirler. Demliğe kaç fincan içilmesi isteniyorsa o miktara uygun çay katılır. Her bir fincan için 1 çay kaşığı oldukça uygun bir miktardır. 5-6 dakika demlik içerisinde 80 derecedeki su ile demlenmesi yeterli olacaktır. Sonrasında rahatlıkla tüketilebilir.

Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İnsanlar yeşil çayın faydaları konusunda yaptıkları araştırmalarda çok sayıda farklı veriye ulaşabilir. Genel olarak yeşil çay kalp sağlını korurken insanların kan basıncının düşmesini sağlar. Kansere karşı çok iyi bir koruyu olarak görülen bu ürün aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Bu sebeple diyetlerde de tercih edilir. Genel olarak zararları çok gündemde olmasa da uyku bozukluğuna yol açtığı reddedilemez bir gerçektir. Buna ek olarak hamile bayanlarda ya da emziren bayanlarda yüksek kafein oranı sebebiyle çeşitli rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir.

Yorumlar
Sena güneş 03 Ekim 2017 - 09:43:46 Yeşil çay zayıflatır mı? kaç kalori? Kilo vermek için kullanmak istiyorum. Bir zararı olur mu günde kaç bardak içmem gerekir?cevapla
Mümin Akras 10 Ağustos 2018 - 13:48:10 Bitki çaylarının genelinde aslında kaynatılmadan demleme yapılması önerilir. İnsanlar önceden çok yoğun oranda kaynatırlarmış bitki çaylarını. Mesela ıhlamur özellikle anadoluda önceleri kış aylarında devamlı sobanın üzerinde kaynar halde olurmuş. Şimdi bile birçok yerde kaynatarak tüketiyorlar. Ama kaynatmadan sıcak suda demelemek taze taze tüketmek mutlakaki daha sağlıklı ve faydalı olacaktır. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: