Ses kısıklığı için bitki çayı
Sağlık

Ses Kısıklığı İçin Bitki Çayı

06 Şubat 2018 - 21:40:26

Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak boğaz bölgesinde meydana gelen ses kısıklıkğı için bitki çayı kullanımı sağlanmaktadır.

Ses Kısılması Nedenleri Nelerdir?

Ses kısıklığının meydana gelmesi her zaman kişinin elinde değildir. Fakat kısılmaya yol açan etkenlere özen göstermek için kişinin sağlığına dikkat etmesi gerekir. Bu sayede kısılmaların önüne bir nebze de olsa geçilebilmektedir. Bazı zamanlarda meydana gelen boğaz ağrıları kısılmalara yol açabilmektedir. Kısılmalar gün içinde kişinin rahat konuşmasını engeller. Kış mevsiminde sıkça rastlanan nezle, grip gibi şiddetli rahatsızlıklar sonrasında kısılmalar meydana gelebilmektedir. Yoğun alkol ve sigara tüketimi de kısılma sebeplerindendir. Ayrıca çok fazla bağırmak, yüksek sesle konuşmak gibi durumlar kısılmalara yol açan etkenler arasındadır.

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

  • Ses kısıklıkğı için su içmek çok önemlidir. Su boğaz bölgesine iyi geldiği gibi sağlık için de oldukça faydalıdır.
  • Uykusuz kalmak kısılmaların geçme süresini uzattığı gibi kısılmaları arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı düzenli uyumak ve vücudun ihtiyaç duyduğu uykuyu almak iyileşme süresini kısaltmaktadır.
  • Yemek sırasında besinlerin iyi bir şekilde çiğnenmesi ve küçük miktarlar halinde yutulması önem teşkil etmektedir.
  • Kısılma sorunu yaşayan kişilerin bağırmaması, yüksek sesle konuşmaması hatta bir süre sessiz kalmaları önerilmektedir.
  • C vitamin oranı yüksek olan mandalina ve portakal gibi besinlerin tüketilmesi kısıklıklar için faydalı olan yöntemler arasında bulunur. C vitamini yüksek olan meyvelerden yardım almak tavsiye edilen bitkisel yöntemler arasında bulunur.

Ses Kısıklığına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Su içerisine limon sıkmak kısılmalara fayda sağlamaktadır. Karşımın içerisinde üç çay kaşığı kadar da bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Balın boğaz bölgesini yumuşatma özelliği vardır. Yumurta kısılmalar için halk arasında kullanılan besinlerden biridir. Yumurtayı rafadan olarak tüketebilirsiniz. Kötü hava koşullarının ve kirli havanın olması kısılmaları arttırdığı için bu tür ortamlarda bulunmamak gerekir.

Ses Kısıklığına İyi Gelen Bitki Çayları

Ses kısıklığı için bitki çayı tüketebilirsiniz. Önerilen çaylar arasında ballı zencefil çayı ilk sırada gelmektedir. Bu çay kısılmalara oldukça iyi gelmektedir. Zencefil çayının hazırlanması için ilk olarak su kaynatılır. Kaynatılan suya zencefil ve bir çay kaşığı bal ilave edilmektedir. Bu çayın ılık olarak tüketilmesi ve içine şeker atılmaması tavsiye edilmektedir. Ayrıca süt kısılmalara iyi gelir. Süt ılıtılır ve içine bir çay kaşığı bal eklenir. Ayrıca yarım çay kaşığı kadar karabiber eklemek de boğaza iyi gelmektedir. Karabiberli ballı sütü kısılmalar geçene kadar düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede sesin açılması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra turp kaynatılır. Kaynatılan turp suyuyla gargara yapılmaktadır. Ses açma özelliği olan turp suyu düzenli bir şekilde tüketilebilir. Ses kısıklığı için bitki çayı çeşitlerinden bir diğeri ise papatya çayıdır. Papatya çayı demlenir ve ılık bir şekilde tüketilir. Papatya çayının ses tellerini rahatlatma ve kısılmaları önleme özelliği bulunmaktadır.

Yorumlar
Funda Efe 06 Şubat 2018 - 21:50:26 Ses kısıklığına hangi bitki iyi gelir? Boğazım ve bademciklerim şiştiği için sesimde kısılma meydana geldi. İyileşmesi için ne yapmam gerekiyor? Ses kısıklığı için iğne olmak etkili olur mu? Bitkisel yöntemler var mı?cevapla
Feriha Çolak 08 Kasım 2018 - 17:29:14 Boğaz ağrısı nedeniyle sesim neredeyse tamamen gitti. Ses kısıklığımın geçmesi için ne yapmam gerekiyor? Sanırım enfeksiyon nedeniyle bademciklerim şişince sesim de kısıldı. Biraz yumuşamaya başladı ama tamamen düzelmesi için ne yapmalıyım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: