Sağlık 05 Nisan 2021 - 04:48:33

Safran Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Safranın Faydaları ve Zararları

Safran Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Safranın Faydaları ve Zararları

Safran, boyu yaklaşık olarak 30 santimetreye kadar ulaşabilen ve çiçeğinin üzerinde yer alan tozları baharat olarak kullanılan bir bitki türüdür.

Safran Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitkiler aleminde çok önemli bir yere sahip olan safran, süzengiller ailesine ait bir bitki türüdür. Bitkinin yaprakları oldukça dikkat çekicidir ve olabildiğince koyu yeşil renkte olur. Yapısı itibari ile yaprakları uzundur. Çiçekleri ise mor bir renge sahiptir ve son derece güzel gözükür. Bu çiçeklerin üst kısmından ise bir toz elde edilir. Elde edilen bu toz, birçok farklı sektörde renk verici olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra farklı bir tadı ve kokusu bulunur. Bu toz, aktarlarda ya da farklı satış noktalarında safran olarak satılmaktadır. Toz halinde satılan bu ürün yemeklerde baharat olarak kullanılabilirken fiyatının oldukça pahalı olması en bilinen özelliklerinden birisidir.

Safran Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Bu bitkinin iki genel kullanımı bulunur. Bunlardan ilki baharat olarak yemeklerin içerisine katılmasıdır. Fiyatının pahalı olması sebebiyle genel olarak özel yemeklerde tercih edilmektedir. Bazı yemeklerde çok az tercih edilmesi dahi yemekte tat değişimine ve hoş bir kokuya sebep olabilir. Bunun yanı sıra çay olarak da demlenebilmektedir. Bu aşamada 1 büyük bardak safran çayı içmek için 6-7 adet safran yeterli olur. Demliğin içerisinde suyun kaynamaya başlamasının ardından safranlar suya atılarak beraber demlenmesi beklenir. Yeterli süre geçtikten sonra çay rahatlıkla tüketilmeye başlanabilir. Şeker kullanmadan içmek birçok kişi için zor olsa da şeker yerine tarçın kullanımı çok daha faydalı olacaktır.

Safranın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bu bitkinin ilk önemli etkisi hafif düzeydeki depresyona karşı gösterdiği etkidir. Bitki üzerinde yapılan araştırmalar, düzenli olarak kullanımda depresyonun etkilerinin daha kısa süre içerisinde atlatıldığını göstermektedir. İkinci önemli faydası ise damar ve kalp sağlığı üzerindeki etkisidir. Özellikle çay olarak tüketildiğinde hem kalp hem de damar sağlığına çok iyi düzeyde etki eder. Kansere karşı kullanılabilecek olan doğal ürünler arasında üst sıralarda yer almaktadır. İnsanlarda kansere yakalanma riskini düşürebilir. Son olarak göz sağlığı için çok önemli maddeler içermektedir.

Safranın Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

Safranın zararları konusunda çok fazla araştırma yapılmazken insanlar genel olarak bu konuda çok fazla bilgi toplayamamaktadır. Ancak yapılan deneylerde astım hastalarının çok büyük bir kısmının bu bitkiye alerjisinin olduğu görülmüştür. Bu sebeple de astım hastalarının kullanmaması gerekir. Buna ek olarak hamile bayanlarda, rahim içerisinde kanamalara sebep olabilen bir bitkidir. Bu sebeple hamilelik ve emzirme dönemleri içerisinde kullanımı da uygun görülmez. Bunların dışında etkili olan ve dikkat edilmesi gereken bir zararı yoktur.

Safranın Fiyatı Ne Kadar?

Fiyat olarak pahalı olmasına karşın faydaları yönünden de son derece tatmin edici olan safran, yemeklerde ya da çay olarak tüketilerek etkilerini göstermektedir.

  • safran
  • safran nedir
  • safranın faydaları
  • safranın zararları
  • safran nasıl kullanılır
Yorumlar
Neslihan Damla Safran bitkisi fiyatı ne kadar? Hangi şehirlerde yetişir? Bu bitki hakkında bilgi almak ve ne işe yarar öğrenmek istiyordum. Bu yazıda faydaları hakkında oldukça bilgilendim. Bu bitkiyi günlük hayat içerisinde nasıl kullanabilirim? cevapla
yorum yaz
Yoğurt Nasıl Mayalanır? Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?