Zayıflama

Reyhan Nedir? Reyhan Zayıflatırmı? Neye İyi Gelir? Reyhanın Fayda ve Zararları

05 Nisan 2018 - 01:58:31
Reyhan nedir? Reyhan zayıflatırmı? Neye iyi gelir? Reyhanın fayda ve zararları

Hoş kokusu ve görüntüsü ile Akdeniz mutfağının vazgeçilmez bitkilerinden biri olan reyhan sıcak ve soğuk yiyeceklerde sıkça tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra reyhan kurutularak baharat olarak da tercih edilebilmektedir. Bitki çayı olarak da günlük hayatta tüketilebilmektedir.

Reyhan Nedir? Zayıflatırmı?

Fesleğene benzerliği ile bilinen reyhanın yaprakları koyu mor şeklinde olduğu için farklı yapıdadır. Bu bitkinin en belirgin özelliği kokusundaki keskinliktir. Özellikle kozmetik sektöründe koku için çok fazla tercih edilir. Salatalarda ve yemeklerde tüketilmesi sağlık açısından olumlu etkiye sahiptir. Reyhan içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. A, B, C ve K vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca demir ve kalsiyum bakımından da zengin bir bitkidir. Antibakteriyel özelliği çok fazla olduğundan özellikle temizleyici jeller içerisinde sıkça kullanılmaktadır

Reyhanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • Vücudun temizlenmesini sağladığı için detoks uygulaması yapanların kullanması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kan akışını da hızlandırarak dolaşım sistemini aktif hale getirmektedir.
  • Kemiklerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum ve demir reyhan içerisinde bol miktarda olduğu için kemik yapısını güçlendirir. Eklem ağrılarında ağrı azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca eklemlerde meydana gelen şişliklerin oluşmasına sebep olan enzimlerin oluşumunu engeller.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında tedavi edici etkiye sahiptir. Özellikle hazımsızlık ve mide ağrılarını engelleyicidir. Bağırsakların düzenli olarak çalışmasına da yardımcı olan reyhan zayıflamak isteyenler için de kabızlık önleyici olarak tercih edilebilir.
  • Zayıflarken bitki çayı olarak tüketilmesi tokluk hissinin uzun süre olmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde vücut sürekli yenileme yapar. Kilo verilirken yapılan diyetlerden dolayı kabızlık çok fazla meydana gelmektedir. Reyhan bu konu da mide ve bağırsakları rahatlattığı için tercih edilebilmektedir.
  • Uyku problemlerinde ve stresli dönemlerde sakinleştirici etkisi sayesinde kişinin tüm kaslarında rahatlama sağlayacaktır. Kokusundan dolayı tercih edilen bu bitki ayrıca evlerde küçük saksılarda da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Reyhanın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Nedir?

Reyhan bitkisinin bilinen yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat bazı vücutlarda alerjik reaksiyon yapma durumu olabilir. Özellikle cilde uygulandığında kaşıntı ve kızarıklık yapabilir. Bu bitkiyi kullanılırken özellikle yemeklerde etkisini kısa sürede kaybettiği için hemen tüketilmesi gerekmektedir. Kokusu ve içerdiği vitaminlerin etkisi taze iken vücuda alınması gerekmektedir.

Reyhan Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Reyhan baharat olarak çok fazla tüketilmektedir. Aynı nane ve kekik gibi kurutularak baharat şeklinde yemeklere lezzet vermek için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bitki çayı olarak ya da yemeklere taze bir şekilde eklemek için taze olarak tüketilmektedir. Kaynayan su içerisine birkaç dal bu bitkiden atılarak demlenir ve ılık bir şekilde tüketilir.Baharat olarak tüketilmesi de yemeklerin içerisine katılır. Düzenli olarak tüketilmesi birçok rahatsızlığın oluşmasına engel olacaktır. Ayrıca kokusu ile bulunduğu ortamı temizleme özelliğine sahip bir bitkidir.

Yorumlar
Hande Kalkan 05 Nisan 2018 - 02:08:31 Reyhan otu fesleğen faydaları hakkında birçok şey duymuştum. Bu bitkiyi günlük hayatta genel olarak kullanıyorum. Özellikle kokusu çok hoşuma gidiyor. Hem çayını içiyorum hem de bazen yemeklerin içine tat katması için atıyorum:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: