Çay latte tarifi ve yapımı
Yaşam

Çay Latte Tarifi ve Yapımı

13 Aralık 2018 - 13:40:51

Soğuk havalarda içini ısıtacak bir içecek tarifi arayan kişiler için çay latte muhteşem bir seçenek olurken lezzet açısından da son derece etkileyicidir.

Çay Latte Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde çay kültürü son derece gelişmiş olduğundan soğuk havalarda sıcak içecekler içmeye birçok kişi alışkındır. Bu aşamada soğuk havalardaki ürünlerin insanların içini kısa sürede ısıtması ve kendilerini daha iyi hissetmesi amaçlanır. Çay latte isimli içecek de içerisinde yer alan baharatlar sayesinde bu etkiyi rahatlıkla yaratır. Baharatların kullanıldığı ürünler tek başına insanların vücut ısılarını arttırabilirken buna ek olarak sıcak bir içecek içerisinde kullanıldıklarında çok daha etkili olmaktadırlar. Orijinal ismi chai tea latte olan bu içeceği hazırlarken çok sayıda farklı malzemeye ihtiyaç duyuluyor olsa da yapımı çok zor bir ürün değildir.

Çay Latte Malzemeleri Nelerdir?

Çay latte, bir içecek olarak sunulduğundan vazgeçilmez malzemelerinin ilk sırasında su gelmektedir. Bu ürün için 2 bardak suya ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra 3 adet kakule gerekmektedir. 2 adet karanfil ve muskat kullanımına ihtiyaç duyulurken muskatı rendelemek gerekecektir. 1 çay kaşığı kadar tarçın kullanılırken kış aylarının en önemli baharatlarından birisi olarak gösterilmektedir. Bir yandan insanların içini ısıtan tarçın bir yandan da tatlı bir lezzet katacaktır. Bunun yanı sıra yarım çay kaşığı kadar zencefil, 3 adet poşet çay, 200 ml. süt ve 1 yemek kaşığı bal kullanılmaktadır. İçerisinde yer alan malzemeleri inceleyen kişiler ne kadar besleyici bir ürün elde edeceklerini rahatlıkla anlayabilirler.

Çay Latte Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu içeceğin yapımı için ilk olarak bir sos tavasına ihtiyaç duyulur. Sos tavasının içerisine bırakılan 2 bardak suya 3 adet kakule, 2 adet karanfil, muskat rendesi, tarçın ve zencefil eklenir. Bu ürünler hafifçe karıştırıldıktan sonra kaynaması için altı açılır ve beklenmeye başlanır. Karışımın kaynamaya başlamasının ardından altının kapatılması ve bu şekilde 5 dakika beklenmesi gerekmektedir. Ardından 3 adet poşet çay karışımın içerisine eklenir ve tekrar altı açılıp kaynama işlemine devam edilir. 5 dakika kadar çay ile birlikte kaynaması yeterli olacaktır. Bu süreç de atlatıldıktan sonra ürünün ateşten alınması ve süzülmesi gerekmektedir. İçerisinde kalan tüm maddeler süzüldükten sonra ayrı bir yerde latte için gerekli malzemeler hazırlanır. 200 ml. süt tencereye alındıktan sonra kaynama noktasına gelene kadar ateşte tutulması gerekmektedir. Ancak kaynamasına izin verilmeden altı kapatılır. Sütün içerisine bir yemek kaşığı bal eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Son olarak demlenmiş olan çay ile süt birbirine karıştırılarak istenen içecek elde edilmiş olur. Klasik bir çay gibi demlikte demlenmese de tencerelerde yapılan çay latte soğuk kış günlerinde insanların içini ısıtan ve son derece lezzetli bir içecek olarak gösterilmektedir.

Yorumlar
Selin Akar 13 Aralık 2018 - 13:50:51 Çay latteyi dışarda defalarda içtim ama bu sefer evde denemek istiyorum. Gerekli malzemeleri aldım kendim yapmayı deneyeceğim. Dışarda içtiklerim gerçekten çok güzel oluyordu evde yaptığım tarifte aynı tadı yakalayabilir miyim bilmiyorum:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: