Sağlık 13 Aralık 2020 - 17:33:09

Gribe İyi Gelen Meyveler, Bitki Çayları ve Yiyecekler

Gribe İyi Gelen Meyveler, Bitki Çayları ve Yiyecekler

Dünya üzerindeki en yaygın hastalıklardan birisi olan grip, farklı yollarla tedavi edilebilirken gribe iyi gelen doğal ürünler sayesinde ilaç kullanımına gerek kalmamaktadır.

Grip Nedir? Neden Olur?

Solunum yolu hastalıkları arasında en çok görülen hastalık olarak grip gösterilebilmektedir. Bir virüsün vücuda girmesi ile birlikte ortaya çıkan grip hastalığı solunum yollarını kısa sürede etkisi altına alır ve oldukça bulaşıcıdır. Genel olarak insanlar tarafından soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ile halsizlik, burun akıntısı ve kırgınlık gibi belirtileri benzer olsa da yüksek ateş belirtisi gribe özel bir belirtidir. Buna ek olarak şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, bağ ağrısı ve kuru bir öksürük belirtiler arasında sayılabilmektedir.

Gribe İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Meyveler, birçok farklı hastalığın tedavisinde önemli rol oynayabilirken lezzetli olmaları sebebiyle hastalık dönemlerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Gribe karşı savaş açan kişiler, meyveler ile bu savaşı kazanmak isterlerse yönelmeleri gereken ilk meyve olarak çilek gösterilir. İçerisinde yer alan C vitamini sayesinde gribe karşı çok etkili bir silahtır. Ancak kış aylarında çilek bulmak oldukça zor olduğundan farklı birer seçenek olarak portakal ve mandalina gibi meyvelere yönelmek doğru bir karar olacaktır. Bunun yanı sıra kivi de içerisindeki vitaminler ve mineraller sebebiyle gribe karşı çok etkili olan ürünlerden birisidir.

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları

Gribe karşı bitki çaylarını kullanmak isteyen kişiler, ekinezya çayını kullanarak direnç göstermeye başlayabilirler. Vücudun virüslere karşı verdiği savaşı etkileyen bu bitki çayı, virüslerin ortadan kaldırılmasını ve bu şekilde grip rahatsızlığından kurtulmayı sağlamaktadır. Buna ek olarak zencefil de grip olan kişilerin tercih edebileceği ürünler arasında yer almaktadır. Zencefilin solunum yollarını rahatlatma etkisi sayesinde insanlar çok daha rahat bir şekilde nefes almaya başlarlar. Bunların yanı sıra sarımsak da gribe karşı muhteşem etkiler gösteren ürünler arasında yer alır. Bitki çayı olarak tüketilebilen sarımsak direkt olarak tüketildiğinde de istenen etkiyi göstermektedir.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Meyvelerin ve bitki çaylarının yanı sıra bazı yiyecekler de gribe karşı verilen savaşta son derece önemli olmaktadır. İlk olarak balık tüketiminin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Özellikle kış aylarında balık tüketimi son derece rahat bir şekilde yapılabildiğinden gribe karşı savaşta bünyeyi güçlü kılmaktadır. Buna ek olarak C vitamini açısından zengin olan ıspanağın da tercih edilmesi gerekir. Pişirildiğinde içerisindeki vitamin miktarı azaldığından çiğ halde salatasının yapılması çok daha uygun olacaktır. Son olarak fındık ve ceviz gibi kuruyemişler de son derece etkili bir kalkan oluşturarak gripten korunmada ve gribe yakalanan kişilerin hastalığı atlatmasında önemli rol oynar. Kış aylarında çok sık rastlanan bir durum olan gribe iyi gelen meyveler, bitki çayları ve yiyecekler sayesinde ayakta atlatılabilmektedir.

  • gribe iyi gelen meyveler
  • gribe iyi gelen bitki çayları
  • gribe iyi gelen yiyecekler
Yorumlar
Gülten Seyran Havalar soğumaya başladığında mutlaka grip oluyorum. Bağışıklık sistemim biraz zayıf sanırım. Gribe iyi gelen meyve ve bitki çayları tüketmeye gayret ediyorum. Bu hastalıktan korunmak için nasıl beslenmek gerek? cevapla
yorum yaz
Fön Çekmek Saça Zarar Verirmi? Saçları Döker mi?