Sarımsak neye yarar? Nasıl kullanılır? Sarımsağın yararları ve zararları
Sağlık

Sarımsak Neye Yarar? Nasıl Kullanılır? Sarımsağın Yararları ve Zararları

05 Nisan 2018 - 10:28:56

Kokusuyla insanları uzaklaştıran sarımsak, mucize faydaları ile birlikte tüketimini adeta mecbur kılıyor.

Sarımsak Nedir? Nerede Yetişir?

Hepimizin bildiği bitkilerden birisi olan sarımsak, çok uzun yıllardır insanların hayatında yer alır. İlk olarak ne zaman tüketildiğini belirlemek oldukça düşük olan bu bitki tarihte uzun bir süre ilaç olarak kullanılmıştır. Birçok hastalığın tedavisinde etkin bir rol oynayan sarımsak doğada kendisi yetişememektedir. Özel olarak yetiştirilmesi gerekirken bunun için uygun ortamın hazır edilmesi çok önemlidir. Genel olarak en değerli sarımsaklar germanyum ve selenyum içerek topraklarda yetişen sarımsaklardır. Ülkemizde de en çok Kastamonu ilinde yetiştirilmektedir. Farklı şehirler de yetiştirildiği için birçok çeşidi bulunurken genelde yetiştirildiği şehrin ismiyle anılmaktadır.

Sarımsak Neye Yarar? Yararları Nelerdir?

Ülkemizde hikayelerde anlatılan ve günümüzde bitkiler ve faydaları ile amatör bir şekilde ilgilenen kişilere ismi verilen Lokman Hekim, eski dönemlerde ölümsüzlük iksiri adıyla satışa sunduğu karışımda sarımsağa da yer vermiştir. Böyle bir iksir gerçek olmasa da faydalarının ucu bucağı olmayışı ona bu iksirin içerisinde olma şansı vermiştir. Günümüzde kalp hastalıklarının önlenmesinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin ileriki dönemlerde kalp hastalıklarına yakalanması oldukça zordur. Bunun yanı sıra kış aylarında herkesin şikayet ettiği nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı da son derece etkilidir. Hücrelerin onarılması ve bu şekilde yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesi için önemli bir kaynaktır. Bunun yanı sıra iştah açıcı olarak kullanılabilmektedir. Kilo almak sorun yaşayan kişiler sarımsağı kullanabilirler.

Sarımsak Nasıl Kullanılır? Kullanımı ve Kullanım Şekli

Sarımsağın kullanımında seçenekler çok fazladır. Genel olarak yemeklerin ve salataların içerisinde sarımsak kullanımı oldukça popülerdir. Ancak bunların yanı sıra direkt olarak tüketmek de mümkündür. Tadının acı olması ve yoğun bir koku vermesi kişilerin direkt olarak tüketimini çok mümkün kılmaz. Bu aşamada bitki çayı şeklinde demlenmesi de tercih edilebilen bir kullanım seçeneği olmaktadır. Ülkemizde en fazla yoğurt ile kullanılmaktadır. Yoğurt içerisine dövülerek eklendiğinde tüm etkileri ortaya çıkarken ağıza çok fazla gelmeden lezzet vermektedir.

Sarımsağın Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Sarımsak tüketen kişiler, ürünün en bilinen zararı olan kokuyu da göze alırlar. Yoğun bir ağız kokusuna sebep olduğundan sosyal açıdan zorluk yaşanmasına sebep olur. Genel olarak çok fazla insanlarla iletişim kurulmayacak günlerde tüketilmesi önemlidir. Bu aşamada dişlerin fırçalanması dahi çok fazla yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra mide için de tehlikeli bir ürün olarak gösterilebilir. Midelerinde hassasiyet olan kişiler, sarımsak kullanımı sebebiyle yanma ya da ekşime gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Bunların dışında sarımsağın bir zararını saymak oldukça zordur. Bu olumsuz etkiler de rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir. Bu sebeple çok büyük sorun yaşatmaz. Faydaları saymakla bitmeyen mucize bitki sarımsağı düzenli olarak tüketen kişiler vücutlarındaki etkiyi en kısa sürede görmeye başlayacaktır

Yorumlar
Özlem Taşıyan 05 Nisan 2018 - 10:38:56 Sarımsak genel olarak Kastamonu'da yetişiyor diye biliyorum Antibiyotik etkisi sayesinde vücuda çok faydalı oluyor. Sarımsak limon kürü olarak tüketmiştim ve kilo vermem konusunda bana çok faydalı oldu. Kesinlikle öneririm.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: