Sağlık 05 Nisan 2021 - 13:18:58

Köri Nedir? Neye Kullanılır? Körinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Köri Nedir? Neye Kullanılır? Körinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ülkemizde baharat kullanımı son derece yaygın bir şekilde görülürken son dönemde köri de sıklıkla kullanılan baharatlar arasında gösterilebilir.

Köri Nedir? Ne İşe Yarar?

Hint mutfağında kullanılmaya başlayan ve sonrasında tüm dünyaya dağılan köri, günümüzün en çok tercih edilen baharatlarından birisidir. Hint mutfağında yaklaşık olarak 750 senedir kullanılan bu baharat, farklı bitkilerin bir arada kullanılması ile elde edilmektedir. İçerisinde dermirhindi, zerdeçal, karanfil, kişniş, kırmızıbiber, kakule ve zencefil barındırmaktadır. İnsanlar bu baharatları kendileri karıştırarak da bu baharatı elde edebilirler. Ancak özel markalar tarafından üretilen bu üründe baharatların miktarları farklı düzeydedir. Bu sebeple de aynı lezzeti tutturmak zor olur. Dışarıdan hazır olarak alınması daha doğru bir tercih olarak gösterilebilir.

Körinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bu baharatın içerisinde birçok farklı baharatın yer alıyor olması minimal düzeyde bu baharatların tamamının olumlu etkilerini göstermesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bu baharatların bir arada kullanımı da ekstra etkiler göstermektedir. Körinin faydalarını inceleyen kişiler ilk olarak kanser hücreleri üzerindeki olumlu etkileri ile karşılaşırlar. Araştırmalar, körinin kullanımından 24 saat sonrasında kanserli hücreleri yok etmeye başladığını göstermektedir. Ancak bu etkisi tek başına bir kanser tedavisi olarak görülemez. Bu dönemde iyi bir destek ürünü olarak gösterilebilecektir. Astım ve nefes darlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında da bu baharatın olumlu etkileri kullanılabilir.

Köri Neye Kullanılır? Kullanım Şekli Nasıldır?

Ülkemizin yemek kültürü son derece gelişmiş olduğu için dış mutfaklardan oldukça zor etkilenir. Ancak muhteşem lezzeti ile birlikte köri, mutfağımıza girmeyi başaran ürünlerden birisidir. Özellikle bizim yemeklerimizde de baharat kullanımının son derece yoğun olması bu etkiyi ortaya çıkarmıştır. Köri denildiğinde akla ilk olarak tavuk gelir. Tavuğun tek başına lezzetinin düşük olması ve birçok kişi için yavan gözükmesi bu kişilerin köri kullanmasına sebep olur. Köri ya da farklı baharatlar ile tavuklar çok daha lezzetli bir hale gelecektir. Bunun yanı sıra makarna sosu olarak hazırlanan karışımların içerisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Son olarak salatalara katılarak çok ekstra bir lezzetin oluşmasını sağlar.

Körinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Normal kullanım durumunda körinin zararları ile karşılaşan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Çok yüksek miktarlarda kullanılmaya başladığında dahi zararlı etkiler ortaya çıkmaz. Ancak mide yanması ya da mide ekşimesi gibi etkileri yüksek miktarda kullanım ile ortaya çıkabilir. Gün içerisinde herhangi bir öğünde tercih edilmesi durumunda mideye bu etkilerini görmek zordur. Ancak bol miktarda kullanımı ya da birkaç öğünde kullanımı ile bu etki ortaya çıkabilir. Buna ek olarak sahip oldukları rahatsızlık sebebiyle mideleri daha hassas olan kişilerde de bu etkinin ortaya çıkması mümkün olacaktır. Doğru kullanımda muhteşem bir lezzet katan köri, aynı zamanda vücuda da en iyi biçimde destek olmaktadır.

  • köri
  • köri nedir
  • köri neye kullanılır
  • körinin faydaları
  • körinin zararları
Yorumlar
Dilan dursun Köri soslu tavuk en çok sevdiğim yemekler arasında yer alıyor:) Gerçekten bu baharatın sosunun müthiş bir tadı var bana göre. Yapılışı da çok zor. Tarifi oldukça basit. Ayrıca sadece tavukta değil makarnada da kullanabilirsiniz:) cevapla
yorum yaz
Çocuklarda Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?