Sağlık 05 Nisan 2021 - 16:09:08

Nane Nedir? Neye İyi Gelir? Nane Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nane Nedir? Neye İyi Gelir? Nane Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Koyu yeşil yapraklara sahip bir bitki olan nane, ferahlatıcı bir kokuya sahip olurken bu özelliği sebebiyle çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Nane Nedir? Neye İyi Gelir?

Bitkiler aleminde 25-30 farklı çeşidi bulunan nane, son derece dayanıklı bir bitkidir. Bu sebeple de yetiştiriciliğini yapmak oldukça kolaydır. Birçok farklı ortamda düzenli olarak yetiştirilmesi mümkün olur. Ilıman iklimleri daha çok seven nane, bu tarz bir iklime sahip olan ülkelerin tamamında üretilmektedir. Genelde boyu 20 santimetreden başlar ve çeşidine göre 90 santimetreye kadar ilerleyebilir. Yapraklarının kenarları tırtıklı bir yapıda olurken gövdesi kahverengi ve serttir. Çiçekleri pembe, mor ya da beyaz renklerde olabilir.

Nane Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Nane tüketiminde kilo verdirici bir etkisinin olup olmadığı birçok kişi tarafından tartışma konusu olmuştur. Bu aşamada nanenin sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olur. Eğer kişiler hazımsızlık problemleri yaşıyorlarsa ve bu durum kişilerin kilo almasına sebep oluyorsa nane bu sorunların ortadan kaldırılması amacıyla kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra iştah açıcı bir etkisi de yer almaktadır. Midelerinde yer alan sorunları ortadan kaldırmak için bu bitkiyi tüketen kişiler, sindirim sistemlerinin de rahatlamasıyla birlikte daha fazla yemek yeme isteğiyle karşı karşıya kalırlar. Bu sebeple de insanların kilo vermesi için rahatlıkla kullanabileceği ürünler arasında yer almamaktadır.

Nanenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İlk olarak her türlü mide rahatsızlığına karşı olumlu etkiler gösterdiği bilinmektedir. Reflü ve gastrit gibi ciddi mide rahatsızlıklarını geçirebilen bu bitki, bunların yanında midede yaşanan ağrılarda ya da yanma gibi problemlerde de en doğru adreslerden birisi olacaktır. Bunun yanı sıra insanların sinir sistemlerine müdahale ederek sakinleştirici bir etki ortaya çıkarmaktadır. Bu etkisi sebebiyle çok sayıda gıdanın içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Buna ek olarak tatlıların ya da yemeklerin içerisinde de kullanılarak bunlara hoş koku vermesi sağlanabilir. Ağız kokusunu gidermede oldukça önemli bir üründür. Bu etkisi sebebiyle şekerlerde de sıklıkla kullanılabilmektedir. Son olarak belirli düzeyde kas gevşetici özelliğe sahip bir üründür.

Nanenin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

Nane tüketirken hamile bayanların son derece dikkatli olması gerekir. Bu bitkinin, kas gevşetici özelliği sebebiyle hamile bayanlar çok ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sebeple de doktor kontrolünde bu bitkinin tüketimi daha doğru bir tercih olmaktadır. Eğer umursanmadan tüketimler devam ederse rahim ağzında gevşemeler meydana gelebilirken bu da düşük ile sonuçlanmaktadır. Emziren anneler için de riskli ürünler arasında yer alır. Süt ile bebeğe geçen bu bitkinin bebekler üzerindeki etkileri tam olarak kestirilemez. Bu sebeple de emziren annelerin de kullanmaktan kaçınması gerekmektedir. İnsanların düzenli olarak kullandığı bazı ilaçların etkisini arttırması sebebiyle ilaç kullanan kişiler tarafından kullanılmaması da önemlidir. Muhteşem kokusuyla herkesin rahatlıkla tanıdığı nane, insan vücudu için de en önemli bitkilerden birisidir.

  • nane
  • nane nedir
  • nane zayıflatır mı
  • nanenin faydaları
  • nanenin zararları
Yorumlar
Remziye Güler Nane günlük hayatta yoğun olarak birçok kişi tarafından tüketiliyor. Genelde nane limon olarak hastalandığımda tüketiyorum. Nefes açısı özelliği de oldu için oldukça faydalı oluyor. Başka faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? cevapla
yorum yaz
Güneş Alerjisi Nasıl Olur? Güneş Alerjisi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?